Asset 2

اولین قرنطینه اجباری برای آبله میمون

آبله میمون مقامات بلژیک و بریتانیا گفتند که به نظر می رسد بخش قابل توجهی از انتقال ویروس در بین مردان همجنس گرا باشد. مقامات بلژیکی در
(Kenzo Tribouillard/AFP via Getty Images)

بلژیک اولین کشور در جهان است که قرنطینه ۲۱ روزه اجباری به‌خاطر آبله میمون را برای افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند پس از یافتن چندین مورد معرفی می‌کند و یک مقام کاخ سفید یکشنبه هشدار داد که احتمال ابتلای افراد بیشتر در ایالات متحده وجود دارد.

مقامات بهداشتی بلژیک به خبرگزاری‌ها تأیید کردند افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند باید خود را ایزوله کنند. به گفته مقامات، افرادی که تماس نزدیک با موارد آبله میمون داشته‌اند، ملزم به قرنطینه نیستند، اما اگر با افراد آسیب پذیر در تماس بوده‌‎اند، باید مراقب باشند.

امانوئل آندره، مسئول آزمایشگاه مرجع ملی کووید-۱۹ در بلژیک گفت که چهارمین مورد در روز شنبه در بلژیک گزارش شد. او با اشاره به جشنواره‌ای که در اوایل ماه جاری در این شهر برگزار شد، نوشت: «این بیمار در والونیا تحت درمان است و به رویداد آنتورپ که در آن دو نفر دیگر مبتلا شده بودند، مرتبط است.»

آبله میمون که منشا آن آفریقاست، یک ویروس مرتبط با آبله است و علائم آن عبارتند از: بثورات ناهموار، تب، درد عضلات و سردرد. این بیماری کشنده‌تر از آبله است و مقامات بهداشتی گفته‌اند که میزان مرگ و میر آن حدود ۴ درصد است. با این حال، کارشناسان نگرانی خود را در مورد گسترش آبله میمون در خارج از آفریقا در روزهای اخیر ابراز کرده‌اند.

مقامات کاخ سفید، از جمله جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در اظهارات عمومی منتشر شده در روز یکشنبه گفتند که نگران شیوع این ویروس هستند.

آشیش جات، هماهنگ کننده کووید-۱۹ کاخ سفید، روز یکشنبه به ABC News گفت: «اگر در روزهای آینده شاهد چند مورد دیگر (آبله میمون) باشیم، تعجب نخواهم کرد. و من فکر می‌کنم که رئیس‌جمهور حق دارد، هر زمان که شیوع بیماری عفونی مانند این داریم، همه ما باید توجه داشته باشیم.»

اما جات گفت که دولت «اطمینان دارد که ما می‌توانیم آن را دور بزنیم… اما ما آن را بسیار دقیق دنبال می‌کنیم و از ابزارهایی که در اختیار داریم استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم که همچنان از گسترش بیشتر جلوگیری می‌کنیم و مراقب افرادی باشید که مبتلا می شوند.»

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک به روز رسانی روز شنبه اعلام کرد که ۹۲ مورد تایید شده در ۱۲ کشور مختلف وجود دارد که تعداد بیشتری در دست بررسی است. تاکنون موارد ابتلا در بریتانیا، ایتالیا، سوئد، پرتغال، بلژیک، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایالات متحده، استرالیا و کانادا تایید شده است.

دکتر سوزان هاپکینز، یکی از مشاوران ارشد پزشکی آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا، در آخر هفته هشدار داد که این ویروس در جامعه بریتانیا انتقال یافته است.

مقامات بلژیک و بریتانیا گفتند که به نظر می رسد بخش قابل توجهی از انتقال ویروس در بین مردان همجنس گرا باشد. مقامات بلژیکی در بیانیه‌های خود به رسانه‌های محلی گفتند که «ما در حال مشاهده موارد انتقال در بین مردانی هستیم که با مردان رابطه جنسی دارند.»

مطالب دیگر:

کانادا حضور هوآوی و زد‌‏تی‌‏ای را در شبکه ۵جی به دلایل امنیتی ممنوع کرد

ترامپ ادعای ارتباط او با روسیه را «یکی از بزرگ‌ترین تهمت‌های سیاسی تاریخ» خواند

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها: هیچ مدرکی نداریم که ثابت کند واکسن‌ها باعث ایجاد سویه‌های جدید نمی‌شوند

اخبار مرتبط