logo_eet

آخرین مدل لپ‌‌‏تاپ مایکروسافت در برابر مک‌‌‏بوک: کدام‌یک نیرومندتر است؟

مایکروسافت لپ تاپ سورفیس بوک
آخرین مدل لپ‌‌‏تاپ مایکروسافت در برابر مک‌‌‏بوک: کدام‌یک نیرومندتر است؟
مایکروسافت لپ تاپ سورفیس بوک
سورفیس بوک مایکروسافت (Microsoft)

مایکروسافت آغاز این هفته با اعلان عرضه‌ سورفیس بوک Surface Book، که در واقع نسخه ارتقاء یافته سورفیس پرو ۴ است، موجب شادی مخاطبان خود شد. این کامپیوتر جدید که دارنده عنوان «لپ‌تاپ نهایی» است، یک تبلت ۱۳.۵ اینچ ویندوز ۱۰ فوق‌العاده است و تاکنون یکی از بهترین تولیدات مایکروسافت بوده است.

اما شرکت آنچه را که سورفیس بوک قادر است از نظر عملکرد عرضه کند، به خوبی ارائه نکرد؛ به خصوص زمانی که پیشنهاد کرد که این دستگاه قادر است تا دو برابر عملکرد مک بوک پرو را داشته باشد.
اساساً مایکروسافت زمانی که ادعا کرد که سورفیس بوک می‌تواند تا دو برابر عملکرد مک پرو را از خود نشان دهد، برخی نکات اصلی را از قلم انداخت.

این شرکت گفته است که تقریباً به همان قیمت، می‌توانید لپ‌تاپی که به طور قابل ملاحظه‌ای قدرتمندتر از آنچه که اپل می‌فروشد است، تهیه کنید؛ قیمت شروع برای سورفیس پرو ۱۴۹۹ دلار است، در حالی که مک پرو از ۱۲۹۹ دلار شروع می‌شود.

ولی احتمالاً سورفیس بوک ۱۴۹۹ دلاری قادر نیستبر مک بوک پروی ۱۲۹۹ دلاری با اختلافی که مایکروسافت ادعا می‌کند، برتری پیدا کند. در واقع به گفته بیزینس اینسایدر، ارزان‌ترین سورفیس پرو حتی ممکن است کم‌توان‌تر از ارزان‌ترین مک بوک باشد، چون لپ تاپ ۱۳ اینچ مقرون به صرفه اپل پردازنده اینتل آی ۵ دارد که کمی سریع‌تر است. از سوی دیگر، سورفیس، چیپ اینتل آی ۵ سریع‌تری در داخل دارد.

ث

شما باید ۴۰۰ دلار بیشتر برای سورفیس بوک صرف کنید تا عملکردی را که تبلیغ می‌شود به دست آورید. این به این دلیل است که مدل سورفیس بوک پایه با یک GPU گسسته (dGPU) روی برد (Nvidia GeForce GPU با حافظه GDDR5 که توسط تیم ایکس باکس برای سورفیس پرو تنظیم شده است)، که قادر است به طور قابل ملاحظه‌ای به بهبود عملکرد کمک کند، عرضه نمی‌شود.

GPU که داخل داک کیبورد نصب شده است، تمام عناصر سنگین از نظر گرافیکی را بر روی صفحه نمایش مدیریت می‌کند که سورفیس بوک ۱۸۹۹ دلاری و مدل‌های گران‌تر همگی یک نمونه از آن را داخل خود دارند. در عین حال هیچ مدل مک بوک پرو ۱۳ اینچی، شامل مدل‌های ساخت سفارشی، GPU های گسسته ندارند. آن تنها چیزی است که شما می‌توانید در مدل‌های بزرگ‌تر ۱۵ اینچی پیدا کنید.

بنابراین ادعای مایکروسافت در مورد عملکرد آن، تنها زمانی ممکن است درست باشد که سورفیس بوک ۱۸۹۹ دلاری را با مک بوک پروی ۱۲۹۹ و یا ۱۴۹۹ دلاری مقایسه کنیم.

 سورفیس بوک مایکروسافت مک بوک
مقایسه مشخصات سورفیس بوک و مک بوک

‌اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «آخرین مدل لپ‌‌‏تاپ مایکروسافت در برابر مک‌‌‏بوک: کدام‌یک نیرومندتر است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *