Search
Asset 2

گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند

آزادی مذهبی گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند برداشت اجباری اعضای بدن
تمرین کنندگان فالون گونگ در حین راهپیمایی در واشنگتن دی سی در 18ژوئیه2011، عکس‌هایی از قربانیان آزار و شکنجه را در دست دارند. (Epoch Times)

بر اساس جدیدترین گزارش سالانه کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده(USCIRF)  در ۲۱آوریل۲۰۲۱، وضعیت آزادی مذهبی در چین در سال ۲۰۲۰ بدتر شده است.

این تحقیق نشان داد که «هزاران تمرین‌کننده فالون گونگ در طی سال ۲۰۲۰ به‌دلیل تمرین ایمان‌شان دستگیر شده‌اند و مورد آزار و اذیت قرار گرفته و برخی از آنها به‌دلیل آزار و شکنجه هنگام بازداشت درگذشتند. گزارش‌های معتبر بین‌المللی همچنین حاکی از آن است که برداشت اجباری اعضای بدن، از جمله از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، به احتمال زیاد ادامه دارد.»

فالون‌گونگ، که همچنین به‌عنوان فالون دافا شناخته می‌شود، یک مجموعه تمرین معنوی برای پاکسازی جسم و ذهن است که در چین به عموم معرفی شده است، و شامل پنج سری تمرین از جمله مدیتیشن نشسته و نیز آموزه‌های اخلاقی مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری است.

طبق برآوردهای رسمی در زمان اوج اشاعه فالون گونگ در چین، در سال ۱۹۹۹ این روش توسط ۷۰ میلیون الی۱۰۰ میلیون نفر از مردم چین تمرین می‌شد.اما در نهایت رژیم چین که به دلیل محبوبیت روزافزون فالون گونگ، احساس خطر کرد، اقدام به سرکوب آن کرد. به گفته مرکز اطلاعات فالون دافا، از ژوئیه ۱۹۹۹ میلیون‌ها نفر در زندان‌ها، اردوگاه‌های کار اجباری و سایر بازداشتگاه‌ها زندانی شدند.

در گزارش USCIRF آمده است: «اگرچه حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) از دیرباز آزادی مذهبی را سرکوب کرده است، اما در سالهای اخیر به‌طور فزاینده‌ای در خصوص مذهب خصمانه بوده و به‌منظور حذف کردن به‌اصطلاح تأثیرات «خارجی،» کمپین‌هایی را برای «چینی‌کردن» اسلام، آیین بودیسم تبتی و مسیحیت اجرا کرده است. این سیاست‌ها گروه‌های مذهبی را ملزم می‌کند که از قانون ح‌ک‌چ و اهداف و منافع کلی آن حمایت کنند، شامل تغییر در آموزه‌های‌شان برای مطابقت با ایدئولوژی ح‌ک‌چ و اتخاذ تغییرات معماری و سایر تغییرات در مکان‌ها و نمادهایشان. هم گروه‌های مذهبی ثبت شده و هم ثبت نشده و افرادی که از ح‌ک‌چ تخلف می‌کنند با آزار، بازداشت، دستگیری و زندان روبرو می‌شوند.»

در این گزارش چین برای ۲۲ سال متوالی به‌دلیل «درگیری در نقض نظام‌مند و مداوم و فاحش آزادی مذهب»، طبق تعریف در قانون آزادی مذهبی بین‌المللی (IRFA) ، به‌عنوان «کشوری با نگرانی‌های خاص(CPC)  تعیین شده است. همچنین از دولت آمریکا خواسته شده است که «قوانین آمریکا را در کاملترین حد اجرا کند… و همچنان به اعمال تحریم‌های هدفمند مالی و ویزا علیه مأموران دولتی چین و مقامات مسئول نقض شدید آزادی مذهب ادامه دهد.»

USCIRF همچنین از میزبانی چین در بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۲۲ ابراز نگرانی کرد و آنها به مقامات دولت ایالات متحده پیشنهاد کردند که در صورت ادامه سرکوب آزادی مذهبی توسط حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) در این بازیها شرکت نکنند.

گزارش USCIRF خاطرنشان کرد که در داخل امریکا نیز دولت همچنین باید «تلاش‌های خود را برای مقابله با عملیات نفوذ دولت چین در ایالات متحده – از جمله مؤسسات کنفوسیوس- ادامه داده و تشدید کند، زیرا این مراکز، اطلاعات در خصوص نقض آزادی مذهبی در چین را محدود و سرکوب می‌کنند.» و کنگره باید «از قوانینی برای ترویج آزادی مذهبی در چین حمایت کند.»

گزارش USCIRF موضع سخت چند مقام ارشد دولت ایالات متحده را تحسین کرد. از جمله موضع وزیر خارجه سابق مایک پمپئو در مقابل نقض حقوق بشر و آزار و اذیت‌های مذهبی به‌دست ح‌ک‌چ. وزارت امور خارجه آمریکا نه‌تنها چین و ۹ کشور دیگر را به‌دلیل عدم تحمل یا نقض آزادی مذهبی به‌عنوان کشورهای با نگرانی خاص (CPC) تعیین کرد، بلکه محدودیت‌های ویزا را علیه ناقضان حقوق بشر و ناقضان آزادی مذهب اعمال کرد. در میان آنها هوانگ یوانشیونگ، مأمور ادارۀ پلیس ووکون در استان فوجیان و همسرش بودند که هر دو در آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ دخیل بودند.

عضو کمیسیون USCIRF گری ال بائر گفت که مردم چین بسیاری از بسیاری از حقوق اساسی انسانی خود توسط ح‌ک‌چ محروم شده‌اند، از جمله حق جستجو و پرستش خدا.

وی از عموم مردم آمریکا می‌خواهد که درخصوص تهدیدهای ح‌ک چ علیه بشریت اقدامات فوری انجام دهند. او گفت: «من از همشهریانم درخواست می‌کنم که اکنون به‌صورت جداگانه اقدام کنند. برای مدیران عامل شرکت‌های آمریکایی، دیگر خواست‌تان را برای سود بیشتر در چین بالاتر از منافع و ارزش‌های کشورمان قرار ندهید. به رؤسای دانشگاه‌های بزرگ ما، از قبول پول کمونیست چین که به‌طور اجتناب‌ناپذیری آزادی دانشگاهی را تهدید می‌کند، امتناع کنید. برای مصرف‌کنندگان آمریکایی، محصولات ساخته شده توسط کارگران رنج دیده در اردوگاه‌های کار اجباری و کارخانه‌های کمونیست چین را خریداری نکنید. شما به آزار و شکنجه آنها کمک مالی می‌کنید و دشمن کشورمان را تقویت می کنید.»

او افزود: «ایالات متحده قبلاً با تهدیدهای بزرگی برای آزادی بشر روبرو شده است، از جمله آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی. چینی‌های کمونیست فکر نمی‌کنند ما امروز همان شهامت را داریم. اما فقط وقتی که هر یک از ما برای ارزشهای آمریکایی ایستادگی کنیم متوجه خواهند شد که اشتباه کردند.»

جانی مور، یکی دیگر از اعضای کمیسیون USCIRF گفت که حزب کمونیست چین در حال آغاز یک انقلاب فرهنگی است و از طریق تاکتیک‌های فناوری امکان نسل کشی را فراهم می‌کند. ح‌ک‌چ «یک رقیب استراتژیک» نیست، بلکه «یک بازیگر متخاصم است که اقداماتش دنیا را به‌خطر می‌اندازد.»

مور، عضو کمیسیون اظهار داشت که وقت آن رسیده تا ایالات متحده و متحدانش ماهیت ح‌ک‌چ را درک کنند و تشخیص دهند که آن در بی‌اعتنایی به زندگی بشر و نه فقط به حقوق بشر و آزادی مذهبی، منحصربفرد و متمایز است.

او گفت: «ما نمی‌توانیم برای منفعت‌طلبی‌های شخصی‌مان اجازه دهیم که نظم بین‌المللی همچنان به چین اجازه دهد که طبق قوانین خودش بازی کند. کشورهایی در سراسر جهان که بدخواهی ح‌ک چ را نادیده بگیرند سرانجام متوجه می‌شوند که تحت امر آن درآمده‌اند. برای نهادهای جهانی‌مان و دموکراسی‌های لیبرال ما زمان آن فرا رسیده که در برابر ح‌ک‌چ مقاومت کنند.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

هولوکاست جدید: نسل‌کشی اویغورها و پیروان فالون گونگ در چین

تجربه مادری از هفتصد روز بازداشت در اردوگاه کار اجباری، «مثل یک حیوان با ما رفتار می‌شد»

بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی