Search
Asset 2

آزاردهنده است: هشدار کارشناسان درباره بدهی‌های تورمی در انتاریو

Toronto-Canada-1

دولت استانی انتاریو در برخورد با پاندمی روز، با مشکلات زیادی دست به گریبان شده است. انتظار می‌رود تا بدهی خالص این استان در سال مالی جاری به میزان ۳۹۷ میلیارد دلار برسد.

متخصصین بر این عقیده هستند که دلیل تمامی فقر مالی که در این استان به وجود آمده است، ویروس کووید-۱۹ نیست. بنابراین، باید به دنبال دلایل دیگری هم بود.

فیلیپ کراس، یکی از مدیران ارشد مؤسسه‌ی مک‌دونالد-لوریه (MLI) در گفت و گو با اپک تایمز گفت: «آزاردهنده است. انتاریو پیش از این بحران هم بدهی‌های بسیار زیادی داشته است.»

«زمانی که اعداد مالی سال برای انتاریو و کبک را با هم مقایسه می‌کنید، شوکه می‌شوید. اعداد و ارقام انتاریو، نسبت به ارقام مشابه در کبک، دو برابر بدتر هستند. چیزی که من می‌بینم، این است که دولت این استان به هیچ وجه نمی‌تواند توجیه کند که چرا وضعیت سال مالی ما، این‌قدر بدتر از اوضاعی است که در کبک دیده می‌شود.»

گزارشات مالی مربوط به سه ما‌هه اول ۲۱-۲۰۲۰ نشان از یک کسری ۵/۳۸ میلیارد دلاری دارند که این مقدار در ماه مارس، برابر با ۵/۲۰ میلیارد دلار بوده و به سرعت افزایش یافته است. تعدیلات نیز شامل ۸/۱۰ میلیارد دلار درآمد مالیاتی کمتر، ۱/۱۳ میلیارد دلار هزینه‌های بیشتر و ۱۷ میلیون دلار هزینه نیز برای واکنش در برابر کووید-۱۹ بوده‌اند. از منظر مثبت، مبالغی که توسط دولت فدرال منتقل شده بود، ۲/۶ میلیارد دلار بیشتر از آن چیزی بوده که از ابتدا انتظار آن می‌رفت.

پیش‌بینی می‌شود که کسری بودجه‌ی کبک، چیزی در حدود ۹/۱۴ میلیارد دلار باشد. در این استان با جمعیتی برابر با ۵/۸ میلیون نفر، ۶۱ هزار مورد ابتلا به COVID-19 تشخیص داده شده است. در انتاریو که جمعیتی برابر با ۷/۱۴ میلیون نفر دارد، تعداد ۴۰،۵۰۰ ابتلا به این بیماری ثبت شده است.

کراس می‌گوید: «به نظر نمی‌‌‌‌‌‏رسد که این دولت واقعا می‌‌‌‌‌‏فهمد که انتاریو در چه تنگنای مالی قرار گرفته و اصلا بتواند خود را برای اقدام آماده کند.»

«درست برعکس، به نظر می‌رسد که آن‌ها هنوز هم همان سیاست‌هایی را دنبال می‌کنند که لیبرال‌ها آغاز کرده بودند.»

یکی از نوشته‌های اخیراً کراس با ۳۶ سال تجربه در زمینه‌ی آمار کانادا در حوزه‌ی اقتصاد کلان، به این موضوع اشاره می‌کند که این استان، هنوز هم انرژی‌ سبز را با قیمت‌های بسیار بالا خریداری می‌کند. همچنین سیاست‌های شکست خورده لیبرال‌ها در زمینه‌ی اعطای کمک دولتی به مصرف کنندگان برق را دوباره زنده کرده است.

او می‌‌‌‌‌‏گوید که بسیاری در بخش خصوصی در انتاریو بیش از اندازه جبران خدمت دریافت کرده‌‌‌‌‌‏اند، به خصوص از طریق سودهای حاصل از پنشن پلن.

او گفت: «همیشه فکر می‌کردم که این کار، کمی مضحک است: ما همیشه از مردم در بخش خصوصی که خیلی از آن‌ها حتی پنشن هم ندارند، خواسته‌‌‌‌‌‏ایم که مالیات پرداخت کنند تا بخش خدمات شهری بتوانند پنشن پلن با سودی مشخص داشته باشند. به ویژه معلمین در این استان می‌توانند پس از ۳۰ سال کار، بازنشسته ‌‌‌‌‌‏شوند. کارگرانی که در بخش برق و آب در این استان کار می‌کنند، به خوبی می‌توانند درآمدی بیش از ۱۰۰ هزار دلار داشته باشند. فکر نمی‌کنم که این کار ارزشی داشته باشد.»

پیش از شیوع پاندمی پیش‌بینی شده بود که در سال ۲۱-۲۰۲۰، ۹ میلیارد دلار کسری وجود داشته باشد. بر اساس اسناد به روز شده، انتظار می‌رفت که هزینه‌های مستقیم مربوط به بیماری COVID-19 برابر با ۳۰ میلیارد دلار باشد.

راد فیلیپس، وزیر مالی در تاریخ ۱۲ آگوست و در زمان انتشار گزارش مالی سه‌ماهه‌ی اول گفت: «ما در مسیری قرار داریم که می‌خواهیم بودجه‌ی استان را تراز نماییم. ما مجبور شدیم تا در صورت‌های مالی خود در ماه مارس، یک سوئیفت ایجاد کنیم… و امروز داریم از یک کسری بودجه‌ی ۵/۳۸ میلیارد دلاری صحبت می‌کنیم.»

«الان، زمانی است که اولویت ما باید تأمین منابع مورد نیاز باشد.»

داگ فورد، نخست‌وزیر انتاریو نیز از مخارجی که برای مقابله با پاندمی انجام شده است، دفاع کرد. او از ترازی در بودجه سخن می‌گوید که برای مرحله‌ی اول تدارک دیده بوده و بیان می‌دارد که کارها بر اساس برنامه پیش نرفته است.

فورد در تاریخ ۱۲ آگوست گفت که «خیلی بی‌پرده می‌گویم. وضعیتی که شش ماه پیش وجود داشت، با وضعیتی که امروز شاهد آن هستیم، بسیار متفاوت بود. اما ما همچنان تلاش داریم تا بتوانیم در برابر حساب‌های مالی سال، محافظه‌کارانه عمل نموده و در برابر آن‌ها پاسخگو باشیم.»

جاسمین مولتون، مدیر فدراسیون مالیاتی کانادا در انتاریو در یکی از سخنرانی‌های خود در جراید گفت که هر چند مخارج در برخی از حوزه‌های مشخص مانند مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی باید به واسطه‌ی شیوع بیماری افزایش یابد، اما «برخی از این هزینه‌کردها کاملاً غیرمنطقی و مسطح هستند و به نوعی هدر رفت به حساب می‌آیند.»

مولتون در یکی از ایمیل‌های خود به اپک‌تایمز می‌نویسد: «انتاریو خیلی سفت و سخت به حمایت دولت نیاز دارد تا بتواند مسأله هزینه‌کردهای او پیش از شیوع COVID-19 را برای او حل نماید، اما دولت روش‌های هزینه‌کرد خود برای هزینه‌های بزرگ را پس از وقوع بحران اقتصادی تا دو برابر کاهش داده است.»

بدهی‌های دولت فدرال و استانی انتاریو در سال مالی گذشته، بیشترین مقدار را در بین تمامی استان‌های کانادا داشته است. این مقدار برابر با ۵/۶۶۸ میلیارد دلار بوده است. مؤسسه‌ی فراستر یادآور می‌شود که در نظر گرفتن بدهی‌های فدرال بسیار مهم است، زیرا چیزی در حدود ۴۰ درصد از کل درآمدهای مالیاتی دولت فدرال از مالیات‌هایی است که در انتاریو پرداخت می‌شوند. بر اساس گزارش اداره‌ی حسابرسی مالی انتاریو، بدهی خالص این استان در سال مالی جاری افزایش یافته و به ۷/۴۹ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) خواهد رسید.

بر اساس یکی از گزارشات MLI در سال ۲۰۱۲، انتاریو با احتمال ۷۹ درصد، تا سال ۲۰۴۲ در تعدیه‌ی بدهی‌های خود نکول خواهد داشت، اما کراس معتقد است که این اتفاق نخواهد افتاد.

«من با ایده‌ی نکول موافق نیستم. این موضوع، ربطی به موضوع ندارد. بانک کانادا وارد شد و نگذاشت تا نیوفاندلند، نکول داشته باشد. اوتاوا به استان‌ها اجازه نخواهد داد تا نکول کنند.»

اوایل امسال، بانک کانادا یک برنامه برای خرید اوراق قرضه استانی به راه انداخت تا بر اساس آن، اوراق قرضه‌ای به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را خریداری نماید. کراس نیز بیان می‌دارد که برای کسری‌های مزمن موجود، باید یک راهکار دائمی اندیشیده شود.

او اظهار می‌نماید: «آن زمان که کبک در اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی بدهی‌‌‌‌‌‏های شدیدی به بار آورد و زمانی که کانادا نیز در سال‌های ۹۴-۹۵ میلادی با پاول مارتین بدهی‌‌‌‌‌‏های شدید بار آورد، مشخص کرد که می‌توانید این مشکلات را ظرف مدت دو تا سه سال، حل و فصل کنید.»

«این مشکلات، آن‌قدرها هم بزرگ نیستند. فقط کافی است تا سیاست‌گذاران قبول نمایند که مشکلی وجود دارد و بگویند ‘چشم، ما سعی می‌کنیم کارها را به شکلی متفاوت انجام دهیم. ما تصمیمات سفت و سخت‌تری خواهیم گرفت.’ اگر به سمت مردم بروید و با آن‌ها صادقانه برخورد نمایید، مردم نیز در حل این مسائل، به شما کمک خواهند کرد.»

مطالب دیگر:

چگونه قانون امنیت ملی پکن، کانادایی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد

درخواست فعالان حقوق‌بشر از کانادا برای حمایت از مردم هنگ‌کنگ

تهیه چهار قلب فقط در ۱۰ روز! افزایش نگرانی‌ها از برداشت اجباری اعضای بدن در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی