Search
Asset 2

آزار و شکنجه یک زن مسلمان در زندان‌های چین

خانم مهری‌گل تورسون یک زن مسلمان چینی است که در مقابل رسانه‌ها تشریح می‌کند که چطور توسط عوامل حزب کمونیست چین در زندان‌های عقیدتی مورد سوءاستفاده و شکنجه قرار گرفته است (Jennifer Zeng/The Epoch Times)
خانم مهری‌گل تورسون یک زن مسلمان چینی است که در مقابل رسانه‌ها تشریح می‌کند که چطور توسط عوامل حزب کمونیست چین در زندان‌های عقیدتی مورد سوءاستفاده و شکنجه قرار گرفته است (Jennifer Zeng/The Epoch Times)
خانم مهری‌گل تورسون یک زن مسلمان چینی است که در مقابل رسانه‌ها تشریح می‌کند که چطور توسط عوامل حزب کمونیست چین در زندان‌های عقیدتی مورد سوءاستفاده و شکنجه قرار گرفته است (Jennifer Zeng/The Epoch Times)

یک زن مسلمانان چینی تشریح کرد که چطور توسط عوامل حزب کمونیست چین مورد شکنجه و سواستفاده قرار گرفته است. وی که از قوم اویغور است در گفتگو با رسانه‌ها به تشریح شرایط وخیم بازداشتگاهی پرداخت که در آن صدها هزار اقلیت مذهبی بازداشت هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم «مهری‌گل تورسون» در گفتگو با خبرنگاران در ایالات متحده گفت که در زمان بازداشت چهار روز متوالی بدون آنکه اجازه خوابیدن داشته باشد مورد بازجویی قرار گرفته است. وی گفت زندان‌بان‌ها سر او را تراشیدند و به شکلی توهین‌آمیز او را مورد معاینه پزشکی قرار دادند.

وی که یک مادر است تشریح کرد که چطور از طریق شوک الکتریکی شکنجه شده است و مجبور به خوردن داروهای ناشناخته شده است.

خانم مهری‌گل تورسون که ۲۹ سال دارد به خبرنگاران حاضر در نشستی در محل باشگاه مطبوعات ملی در واشنگتن گفت «در آن زمان ترجیح می‌دادم بمیرم تا اینکه در معرض این شکنجه‌ها قرار بگیرم و به آنها التماس می‌کردم که من را بکشند.»

خانم مهری‌گل که یک زن مسلمان و مادر دو کودک است تشریح کرد که چطور در زندان‌های حزب کمونیست چین از طریق شوک الکتریکی شکنجه شده است، مورد آزار جنسی قرار گرفته و مجبور به خوردن داروهای ناشناخته شده است.

گروه‌های حامی حقوق بشر می گویند چین حدود ۲ میلیون نفر از مسلمانان اویغور را به بهانه حمایت از «وحدت قومی» بازداشت کرده است.

روز دوشنبه بیش از ۲۷۰ دانشمند از ۲۶ کشور با انتشار بیانیه‌ای خواهان بررسی «نقض گسترده حقوق بشر و حملات عمدی به فرهنگ بومی» چین شده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «این بازداشتی‌ها که اکثراً اویغور هستند در این اردوگاه‌ها در معرض روش‌های تهاجمی تجسس و رصد قرار می‌گیرند و تحت استرس روانی هستند و عوامل حزب کمونیست آنها را مجبور می‌کنند زبان، باورهای مذهبی و اعمال فرهنگی بومی خودشان را ترک کنند. در خارج از اردوگاه‌ها نیز بیش از ۱۰ میلیون اقلیت مسلمان اویغور تحت نظارت شبکه‌های متراکم نظارت، ایستگاه‌های بازرسی و نظارت فردی قرار دارند.»

مهری‌گل پس از آنکه برای تحصیل از چین به مصر رفت، در آنجا ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد. زمانی که در سال ۲۰۱۵ برای دیدن خانواده‌اش به چین بازگشت، توسط حزب کمونیست چین ۳ ماه بازداشت شد و سه کودکش را از وی جدا کردند. زمانی که در بازداشت بود یکی از کودکانش فوت کرد و دو کودک دیگر بیمار شدند.

مهری‌گل حدود دو سال بعد دوباره بازداشت شد. چند ماه بعد از آن هم برای سومین بار بازداشت شد. سه ماه وی را در یک زندان با شرایط  بسیار بد همراه ۶۰ زن دیگر حبس کردند. آنها مجبور بودند به صورت نوبتی بخوابند و در حالی به توالت بروند که دوربین‌های امنیتی داخل آنجا نصب شده بود. آنها مجبور بودند که سرودهایی در تحسین حزب کمونیست چین بخوانند.

او گفت که مسئولان زندان آنها را وادار به خوردن داروهایی ناشناخته می‌کردند. از جمله قرص‌هایی که موجب ضعف آنها می‌شد و یا مایعی سفید رنگ که سبب می‌شد برخی زنان دچار خونریزی شوند و برخی قائدگی خود را از دست می‌دادند.

به گفته مهری‌گل در مدت سه ماهی که بازداشت بود ۹ نفر از زنانی که در آن زندان با او بودند جان باختند.

این زن مسلمان اویغور در ادامه افزود که یک روز وی را به اتاقی بردند و روی صندلی بلندی قرار دادند. در حالی که دست‌ها و پاهایش را بسته بودند کلاهی شبیه کلاه ایمنی روی سرش گذاشتند و جریان برق به او وصل کردند. این جریان باعث شد تمام بدنش به شدت بلرزد و رگ‌هایش درد بگیرد.

مهری‌گل افزود: «سپس از دهانم کفی سفیدرنگ خارج شد و هوشیاری‌ام را از دست دادم. آخرین چیزی که شنیدم این بود که آنها گفتند اویغور بودن یک جرم است!»

این زن مسلمان به رسانه‌ها گفت که بعد از آزادی، کودکان خود را به مصر منتقل کرد. اما به او دستور بازگشت به چین را دادند. در نهایت وی در قاهره به سراغ مسئولین کنسولی ایالات متحده رفت و موفق شد در ماه سپتامبر به آمریکا رفته و در ویرجینیا ساکن شود.

مطالب دیگر:

فرود هیجان‌انگیز فضاپیمای ناسا بر سطح مریخ

کنترل اطلاعات گوشی‌ها و کامپیوترهای دانشجویان چینی

مراسم زیبای جشن شکرگزاری در شیکاگو (گزارش تصویری)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی