Search
Asset 2

سازمان بهداشت جهانی به‌طور ناگهانی از نظریۀ نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا حمایت می‌کند

آزمایشگاهی در ووهان ویروس حزب کمونیست چین را منتشر کرده است که عامل کووید19 است و تدروس آدهانوم رئیس سازمان بهداشت جهانی بالاخره به آن اعتراف
تِدروس اِدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

طبق گزارشات، تِدروس اِدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در گفتگو با یک سیاستمدار ارشد اروپایی اعلام کرد که ویروسِ منجر به کووید۱۹ به احتمال زیاد از آزمایشگاهی در ووهان منتشر شده است. نشریۀ دِیلی مِیلز گزارش می‌دهد که تِدروس از یک حادثۀ فاجعه‌بار آزمایشگاهی سخن گفته است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که بر مبنای گزارش تحقیقی سازمان بهداشت جهانی که اوایل این ماه منتشر شد، همه‌گیری ممکن است از آزمایشگاهی در ووهان آغاز شده باشد و مقامات چین، دسترسی به داده‌های موجود در این زمینه را مسدود کرده باشند.

در همین اثنا، جِفری ساکس، رئیس کمیسیون تخصصی لنست برای کووید ۱۹ اعلام داشته که همه‌گیری از یک آزمایشگاه شروع شده و سارس-کووید-۲ با استفاده از زیست‎‌فناوری ایالات متحده ساخته شده است.

ساکس هفتۀ گذشته در همایشی در اسپانیا که توسط نخست‌وزیر سابق اسپانیا، خوزه لوئیس زاپاترو به آن دعوت شده بود، این اظهارات جنجال‌برانگیز را مطرح کرد.

این اظهارات از زبان دو تن از مقامات برجسته‌ترین سازمان‌های جهانی در حوزۀ کووید ۱۹ که اتفاقاً از نیروهای مستقر در تشکیلاتی هستند که سابقۀ مماشات با حزب کمونیست چین (CCP) را در کارنامه دارند، گام مهمی در جریان تحقیقات دربارۀ منشأ همه‌گیری است.

در اوایل سال ۲۰۲۰ که همه‌گیری در حال گسترش بود، یک محقق افشاگر چینی به نام شائو بوتئو با انتشار مقاله‌ای ادعا کرد که ویروس از آزمایشگاهی در ووهان منتشر شده است. این مقالۀ افشاگرانه به سرعت از اینترنت حذف شد و تمام تلاش‌ها معطوف به آن شد که نظریۀ نشت آزمایشگاهی به سرعت سانسور و خاموش شود.

دو نهاد، نقش مهمی در اِعمال این سانسور بر عهده داشتند؛ سازمان بهداشت جهانی و نشریۀ فاخر پزشکی بریتانیا به نام لَنسِت.

تدروس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، تبلیغاتی به نفع حزب کمونیست چین به راه انداخت و با تجلیل از شی جین‌پینگ، مدعی شد که ویروس از انسان به انسان منتقل نشده است. تدروس همچنین به شدت تلاش کرد تا با «نشر شایعات و اطلاعات غلط» مقابله کند. به علاوه، دو تحقیق جداگانه از سازمان بهداشت جهانی، نظریۀ نشت آزمایشگاهی را قویاً رد کردند.

لَنسِت هم به سهم خود بیانیه‌ای منتشر کرد و کسانی را که معتقد بودند ویروس ممکن است از آزمایشگاهی منتشر شده باشد، به شدت محکوم کرد.

بیانیۀ لَنست – که حتی پیش از اطلاع اکثر آمریکایی‌ها از گسترش این بیماری همه‌گیر در سطح جهان منتشر شد – به امضای تعدادی از چهره‌های مطرح در حوزۀ ویروس‌شناسی رسیده بود و به شکلی تنظیم شده بود که به رسانه‌های بزرگ این پیام را القاء می‌کرد که آنها نیز همین روند را در انتشار اخبار دنبال کنند.

این بیانیه همچنین مانند هشداری به سایر دانشمندان و نشریات علمی سراسر جهان بود تا بدانند که بحث دربارۀ نشت آزمایشگاهی، قابل قبول نیست.

این دو نهاد که در کانونِ تلاش برای اثبات نظریۀ منشأ طبیعی ویروس بوده‌اند، حالا تغییر مسیر داده‌اند، و همین نکته باعث می‌شود تا بتوانیم با شتاب بیشتری به روایتی واقعی از آنچه که در آزمایشگاه ووهان رخ داده، دست پیدا کنیم.

مطالب دیگر:

بایدن: به‌منظور برنامه‌ریزی برای دومین بیماری همه‌گیر جهانی به پول بیشتری نیاز داریم

حزب جمهوری‌خواه تگزاس قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن اعلام کرد بایدن به‌طور قانونی انتخاب نشده است

مطالعات جمعیت‌شناسان با پیش بینی‌های سازمان ملل در مورد افزایش جمعیت و تخریب محیط زیست در تناقض است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی