آزمایشگاه وقتی رژیم چین افراد واکسینه‌نشده را بازخواست می‌کند، چه کسی رژیم را برای شیوع این همه‌گیری بازخواست خواهد کرد؟ به هر حال این و
یک کودک در یانگژو، واقع در استان جیانگسو شرقی چین در 5 اوت 2021 تحت آزمایش اسید نوکلئیک برای کووید19 قرارمی‌گیرد. (STR/AFP via Getty Images)

دیدگاه: وقتی چین افراد واکسینه‌نشده را بازخواست می‌کند، چه کسی چین را برای کووید۱۹ بازخواست خواهد کرد؟

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۱۲

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

وقتی رژیم چین افراد واکسینه‌نشده را بازخواست می‌کند، چه کسی رژیم را برای شیوع این همه‌گیری بازخواست خواهد کرد؟ به هر حال این ویروس که به قطع یقین از آزمایشگاه ووهان پدیدار شد، بیش از ۴.۴۹ میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ کشانده است.

چند نفر دیگر باید جان بدهند تا پکن به گناه خود اعتراف کند؟

سال گذشته، محققان در شهر ووهان بیش از ۲۰۰ نمونه ویروس را از پایگاه داده همگانی آزمایشگاه ملی پزشکی ایالات متحده که یکی از زیرشاخه‌های موسسات ملی سلامت (اِن‌آی‌اِچ) است، پاک کردند. چرا این نمونه‌ها را پاک کردند؟ چرا ان‌آی‌اچ اجازه داد این نمونه‌ها پاک شوند؟ سوال بسیار است و پاسخ اندک.

آلینا چان، محقق موسسه براد از دانشگاه ام آی تی و هاروارد در مصاحبه با مجله وایرد اقدامات ووهان را «مشکوک» توصیف کرد.

چان که یکی از منتقدان صریح ریاکاری حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) است، پرسید: اگر نمونه‌ها غیرمغرضانه پاک شده‌اند، پس چرا ح‌ک‌چ به «کسانی که تماس گرفته‌اند و گفته‌اند «با این داده‌ها چه کار کردید؟» هیچ پاسخی نمی‌دهد؟».

چان در مه ۲۰۲۰ مقاله‌ جالب توجهی را مشترکاً تالیف کرد که به این موضوع می‌پردازد که ویروس چگونه «از قبل برای سرایت به انسان آماده شده بود». به گفته نویسندگان این مقاله، «پیدایش ناگهانی ویروس بسیار مسری SARS-CoV-2 باید تمایل جامعه بین‌الملل به شناسایی منبع و پیشگیری از بازپیدایش آن در آینده نزدیک را دو چندان کند».

حال ۱۵ ماه از این مقاله گذشته و همچنان از اقرار ح‌ک‌چ به گناه خود هیچ خبری نیست. هرچند پرزیدنت بایدن اخیراً از چین بابت مخالفت با همکاری با تحقیقات ایالات متحده درباره منشا این ویروس مرگبار انتقاد کرده است، اما بیانیه‌های سنگین و رنگین نمی‌توانند ما را به حقیقت برسانند.

اخیراً اعضای سازمان بهداشت جهانی در گفتگوی خبری با وبسایت نیچر هشدار داده‌اند که «بازه زمانی مناسب برای انجام این تحقیق حیاتی به سرعت رو به پایان است». هر گونه تاخیر «برخی از مطالعات را از نظر بیولوژیکی غیرممکن می‌سازد». بسیار جالب توجه است که دکتر پیتر داسزک که قبلاً به او پرداختم نیز یکی از نویسندگان مقاله مذکور است. همانطور که به یاد دارید، داسزک سریعاً فرضیه نشت از آزمایشگاه را رد کرد. او گفته بود چنین طرز تفکر کژاندیشانه‌ای «سیاسی است، نه علمی».

به گفته نویسندگان این مقاله، در ارتباط با موضوع تعیین منشا ویروس، هم‌اکنون در یک «بزنگاه حیاتی» هستیم. با گذر هر روز، احتمال یک اتفاق نظر عملی و یکپارچه کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود. که البته نقشه ح‌ک‌چ نیز دقیقاً همین است. با نزدیکی هرچه تمام به پایان فرصت و به خصوص حالا که رژیم کمونیستی چین مشغول تبلیغ داستان خود درباره منشا ویروس است، احتمال پیدایش چنین اتفاق نظری به شدت اندک است. به گفته پکن، نه چین بلکه ایالات متحده مسئول این ویروس است. چنین چیزی نیست و همه نیز می‌دانند که این دروغ فقط یک تلاش ناامیدانه برای پرت کردن حواس مردم از حقیقت است. مجدداً تکرار می‌کنم که دروغگو خواندن رژیم ما را به حقیقت نمی‌رساند. اگر حزب کمونیست چین به این رفتار فریبکارنه خود ادامه دهد، ما مردم چه کاری باید انجام دهیم؟ بسیار ساده است: باید از مقامات منتخب خود بخواهیم کاری معنادار انجام دهند. کاری باید انجام شود و باید هم بدون فوت وقت باشد. اما سوال این است که چه طور کاری لازم است؟

اختیارات کنگره

خبرنگار آمریکایی پال تَکِر که در زمینه گزارشات علمی، پزشکی و زیست محیطی تخصص دارد، به خوانندگان می‌گوید «کنگره اختیارات لازم برای تحقیق درباره نحوه شروع همه‌گیری را دارد». اما کنگره «برای یافتن پاسخ‌هایی که هر روز آمریکایی‌های بیشتری خواهان آن هستند، باید عزم و اراده این کار را در خود بیابد». با وجود ۶۳۸،۰۰۰ آمریکایی جان‌باخته، مطالبه‌گری حداقل کاریست که مردم می‌توانند انجام دهند. تکر برای یافتن حقیقت چند پیشنهاد دارد.

در وهله اول، «این وظیفه قانونی کنگره است که به دنبال جواب باشد». کنگره با دارا بودن «اختیارات تحقیقی گسترده خود» باید ان‌آی‌اچ را ملزم کند «اسناد مربوط به تامین مالی پژوهش بحث‌برانگیز افزایش عملکرد و مبالغ اهدائی به سازمان اتحاد اکوهلث را منتشر کند». همانطور که تکر خاطر نشان می‌کند، «اکوهلث حدود ۶۰۰،۰۰۰ دلار به موسسه ویروس‌شناسی ووهان داده است»

در وهله دوم به گفته این خبرنگار محقق، «قانون کمک، حمایت و امنیت اقتصادی کروناویروس (قانون CARES) که یک بسته اقتصادی حمایتی ۲.۲ تریلیون دلاری است»، امکان تحقیق درباره «منشا همه‌گیری» را فراهم می‌آورد. قانون CARES «اداره بازرسی کل بازگشت از همه‌گیری، کمیته مسئولیت‌پذیری واکنش به همه‌گیری و کمیسیون نظارتی کنگره‌» را نیز شامل می‌شود. نهادهای مذکور «وظیفه نظارت بر بودجه تخصیص یافته تحت قانون CARES را بر عهده داشته و وظایفشان اندکی با یکدیگر تفاوت دارد» اما هر سه نهاد «از اختیار لازم برای تحقیق درباره نحوه آغاز همه‌گیری برخوردار هستند». تکر در نوشته‌های می‌گوید که کنگره باید «از آنان بخواهد این کار را انجام دهند». و اگر این کار با شکست مواجه شد، «کنگره باید به دنبال تشکیل کمسیونی مشابه کمیسیون یازده سپتامبر برای تحقیق درباره منشا همه‌گیری باشد».

در حال حاضر رئیس اجرائی پیشین کمیسیون یازده سپتامبر، فیلیپ زلیکو کمیسیونی فرازجویانه و ملی برای تحقیق درباره منشا همه‌گیری به راه انداخته است. موفقیت یا عدم موفقیت این کمیسیون در آینده مشخص خواهد شد.

پاسخگویی الزامی است؛ عدالت باید اجرا شود. رژیم چین باید برای ویروسی که درد و رنجی غیر قابل تصور را بر جهان تحمیل کرده، تاوان بدهد. اما اول از همه، کنگره باید پذیرای این طرح باشد.

نوشته: جان مک گلیون محقق و مقاله نویس است. آثار او توسط رسانه‌هایی مانند نیویورک پست، سیدنی مورنینگ هرالد، امریکن کانسرواتیو، نشنال ریویو، پابلیک دیسکورس و سایر رسانه‌های معتبر منتشر شده است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

ویدئو: رابطه اسلامگرایی افراطی و کمونیسم

داستان زندگی یکی از ژنرال‌های برجسته چین باستان- الگوی فضیلت و وفاداری

بایدن: خروج از افغانستان به آمریکا فرصت می‌دهد با تقویت توان رقابتی خود، به مقابله با چین بپردازد