آزمایشگاه «هر یک از طرفین می‌‌‏تواند درخواست نابودی یا بازگرداندن فایل‌‌‏ها، اسناد، و تجهیزات سری را بدون نگه داشتن نسخه پشتیبان به ط
خانم شی ژنگلی ویروس‌شناس چینی در داخل آزمایشگاه ویروس‌شناسی شهر ووهان، استان هوبئی در فوریه ۲۰۱۷ (David Dee Delgado/Getty Images)

آزمایشگاه ووهان براساس توافق‌‌‏نامه همکاری با آزمایشگاه ملی ایالات متحده اجازه نابود کردن «اسناد سری» را دارد

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۰۵

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۰۵

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

یک سند رسمی نشان می‌‌‏دهد که موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) می‎تواند در صورت همکاری با آزمایشگاه‌‌‏های ایالات متحده آنها را مجبور به پاک کردن تمام داده‌‌‏های مربوط به این همکاری کند.

براساس تفاهم نامه همکاری (MOU) امضا شده بین آزمایشگاه ووهان و آزمایشگاه ملی گالوِستون در دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس، هر دو آزمایشگاه در صورت تقاضای یکی از طرفین ملزم به حذف کردن اسناد یا «فایل‌‌‏های سری» هستند.

گروه تحقیقاتی و پژوهشی غیر انتفاعی «یو اِس رایت تو نو» – که بر حوزه سلامت عمومی تمرکز دارد – این تفا‌هم‎نامه را با درخواست تبادل آزاد اطلاعات به دست آورده و در آن آمده است: «هر یک از طرفین می‌‌‏تواند درخواست نابودی یا بازگرداندن فایل‌‌‏ها، اسناد، و تجهیزات سری را بدون نگه داشتن نسخه پشتیبان به طرف مقابل ارسال کند».

این تفاهم نامه بر ارتقای همکاری‌‌‏ها در زمینه تحقیق و آموزش بین دو آزمایشگاه تمرکز دارد. تاریخ امضای آن مربوط به سال ۲۰۱۷ بوده و تا ماه اکتبر سال جاری اعتبار دارد. با این حال در این توافقنامه آمده است که موارد مربوط به محرمانگی حتی پس از پایان مهلت پنج ساله نیز الزام آور خواهند بود.

تعریف اسناد «محرمانه» به صورت کلی در ادامه این سند ارائه شده و این امر احتمالا دست طرفین را برای درخواست حذف تمام مدارک و داده‌‌‏های مربوط به تمام همکاری‌‌‏ها باز خواهد گذاشت.

در این تفاهم نامه آمده است که: «طرفین باید تمام اسناد، جزییات، و داده‌‌‏های رد و بدل شده مربوط به همکاری‌‌‏ها را به عنوان اطلاعات محرمانه درنظر داشته باشند».

موسسه ویروس شناسی ووهان به دنبال حدس و گمان‌‌‏های فزاینده مربوط به انتشار یک ویروس از این تاسیسات در مرکز توجه بوده است که منجر به بیماری کووید۱۹ (عامل قربانی شدن میلیون‌‌‏ها نفر در سراسر دنیا) می‌‌‏شود. با وجود رد این اتهامات از سوی مسئولان آزمایشگاه، دولت پکن دسترسی بازرسان بین المللی را به داده و اطلاعات این تاسیسات قطع کرده و جلوی هرگونه بررسی این فرضیه را به صورت اثربخش گرفته است.

یک سال پس از امضای تفاهم نامه، موسسه ویروس شناسی ووهان و آزمایشگاه ملی گالوستون به صورت رسمی همکاری خود را با هدف «تسهیل آینده همکاری‌‌‏های علمی و کاربردی در زمینه عوامل بیماری‌‌‏زای خطرناک» در ژورنال «ساینس» اعلام کردند.

کارشناسان گفته‌‌‏اند که شرایط این تفاهم نامه در زمینه حذف داده می‌‌‏تواند زنگ خطری برای نقض قانون باشد.

روبن گاتمن، یکی از شرکای شرکت «گاتمن، بوشنر، و بروکس (با مسئولیت محدود)» که در زمینه صلاحیت‌‌‏ برنامه‌‌‏های دولتی تمرکز دارد، به گروه «رایت تو نو» گفت: «صادقانه باید بگویم که این یک شرط غیر منتظره است. هرگاه که با نهادهای دولتی سر و کار دارم به شدت درباره مسئله از بین بردن مستندات نگران هستم».

او افزود: «نمی‌‌‏توان به همین سادگی اجازه داد که چینی‌‌‏ها در هر زمان به ما دستور از بین بردن اسناد را بدهند. این یک روند صحیح نیست و باید پروتکل جامعی را در این زمینه داشت».

کریستوفر اسمیت، یکی از سخنگوهای دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس (UTMB) به گروه «رایت تو نو» گفت که این آزمایشگاه «با هدف مقابله با تهدیدهای سلامت جهانی از سوی موسسه ملی سلامت احداث شده است».

«دانشکده پزشکی به عنوان یک نهاد تحت حمایت مالی دولت وظیفه دارد تا با قوانین مربوط به دسترسی عمومی به اطلاعات – از جمله نگهداری از تمام اسناد مربوط به تحقیقات و یافته‌‌‏های خود – سازگاری داشته باشد».

اپک تایمز در این زمینه با دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس و آزمایشگاه گالوستون تماس گرفته است.

تحت بررسی

آزمایشگاه ملی گالوستون یکی از دو آزمایشگاه امنیت بیولوژیکی دانشگاهی در ایالات متحده است که در سطح بالایی قرار داشته و از سوی دولت فدرال تامین مالی می‌‌‏شود. این آزمایشگاه در سال ۲۰۱۳ همکاری خود را با موسسه ویروس شناسی ووهان آغاز کرد، که شامل آموزش دادن به دانشمندان این موسسه و انجام برنامه‌‌‏های تحقیقاتی مشترک با آن بود. جیمز لِداک، رئیس پیشین آزمایشگاه گالوستون که سال گذشته بازنشسته شد در طول سالیان گذشته چندین بار به موسسه ویروس شناسی ووهان سفر کرده بود.

آزمایشگاه گالوستون جزو اولین نهادها در دنیا بود که توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده به نمونه‌‌‏های سارس کووید ۲ (ویروسی که به بیماری کووید ۱۹ منجر می‌‌‏شود) دست پیدا کرد. این امر تقریبا سه هفته پس از اصرار لِداک از همتای چینی خود مبنی بر به اشتراک گذاشتن یافته‌‌‏ها اتفاق افتاد.

موارد افشا شده در تفاهم سال ۲۰۱۷ در تضاد با گفته‌‌‏های دانشمندان موسسه ویروس شناسی ووهان مبنی بر عدم حذف کردن اطلاعات حیاتی تحقیقاتی هستند.

شی ژنگلی، ویروس شناس و رئیس بخش «بیماری‌‌‏ها و عفونت‌‌‏های نوظهور» در موسسه ویروس شناسی ووهان اتهامات مبنی بر حذف کردن داده‌‌‏ها در آزمایشگاه خود را «بی اساس و شوکه کننده» خوانده است.

او در ماه فوریه در مصاحبه با مجله «تکنولوژی رِویو» دانشگاه MIT گفت: «حتی اگر تمام مستندات را به آنها بدهیم، باز هم ما را به مخفی یا نابود کردن شواهد متهم می‌‌‏کنند».

این موسسه در سپتامبر سال ۲۰۱۹ و چندین ماه پیش از ابتلای احتمالی چندین تن از محققان خود به بیماری با علائم مشابه کووید، مرکز داده اصلی نمونه‌‌‏های ویروس خود را آفلاین کرد.

استانداردهای ایمنی آزمایشگاه ووهان نیز پس از آغاز شیوع همه‌‌‏گیری از این شهر توجه بازرسان را به خود جلب کرده بود. تصاویر به دست آمده از سال ۲۰۱۷ نشان می‌‌‏دهند که محققان این مرکز صرفا با پوشیدن دستکش‌‌‏های جراحی در حال غذا دادن به یک خفاش هستند، و یکی از آنها صرفا با استفاده از عینک‌‌‏ و ماسک معمولی در حال جمع آوری نمونه‌‌‏ها بود.

در آوریل سال ۲۰۲۰ وزارت آموزش ایالات متحده تحقیقات خود را در زمینه رابطه آزمایشگاه ملی گالوستون و آزمایشگاه ووهان آغاز کرد. اپک تایمز برای اطلاعات بیشتر با این وزارت‎ خانه تماس گرفته است.

لِداک در همین ماه از شی درخواست کرد تا خلاصه گزارشی را بررسی کند که وی برای دانشگاه و کارکنان کنگره – که در تحقیقات دست داشتند – آماده کرده بود.

در متن یک ایمیل که به دست گروه «رایت تو نو» رسیده آمده است: «لطفا با دقت بررسی کرده و آن را به دلخواه خود تغییر بدهید. می‌‌‏خواهم این گزارش تا جای ممکن دقیق بوده و به هیچ عنوان قصد ندارم تا دستاوردهای ارزشمند شما را تحریف کنم». شی یک روز پیش از ارسال این ایمیل «به دلیل پیچیده شدن شرایط» از تماس تلفنی با لِداک سر باز زد، اما اصرار داشت که این ویروس «از آزمایشگاه ما یا هر آزمایشگاه دیگری شیوع پیدا نکرده است».

اسمیت، رئیس بخش ارتباط با رسانه دانشکده پزشکی به گروه بازرسان گفت: «دکتر لِداک از دکتر شی خواسته بود تا اطلاعاتی را درباره برداشت او از ماهیت تحقیقات شی در زمینه ویروس کرونا بررسی کند».

مشابه سایر ادعاهای مطرح شده، لِداک نیز احتمال شیوع تصادفی همه گیری را از آزمایشگاه به رسمیت شناخته است.

او روز ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ در ایمیلی که به دست گروه «رایت تو نو» رسید نوشته بود: «احتمال شیوع همه گیری در نتیجه یک تصادف در آزمایشگاه کاملا محتمل بوده و من نیز باور دارم که نمی‌‌‏توان به دولت چین اعتماد کرد».

مطالب دیگر:

کارشناسان: مدیر عامل اپل، بیشتر نماینده پکن است تا واشنگتن

روسیه قصد دارد کنترل کامل دونباس و جنوب اوکراین را در دست بگیرد

چرا نباید «قربانی» باشید