Search
Asset 2

رژیم چین ادعا می‌کند دانشمندان آزمایشگاه ووهان «باید جایزه نوبل دریافت کنند»

آزمایشگاه سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعا می‌کند محققان آزمایشگاه ووهان لیاقت دریافت جایزه نوبل را دارند. این ادعا پس از درخواست‌های متعدد
ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین (Greg Baker/AFP via Getty Images)

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعا می‌کند محققان آزمایشگاه ووهان لیاقت دریافت جایزه نوبل را دارند. این ادعا پس از درخواست‌های متعدد برای بررسی‌های بیشتر احتمال نشت ویروس کووید۱۹ از این آزمایشگاه است.

موسسه ویروس شناسی ووهان، اولین آزمایشگاه P4 چین است که بالاترین میزان ایمنی زیستی است که به این آزمایشگاه امکان می‌دهد روی خطرناک‌ترین عوامل بیماری‌زای جهان تحقیق کند. این آزمایشگاه تنها چند کیلومتر با بازار غذاهای دریایی بزرگی در شهر فاصله دارد، که پکن ابتدا آنجا را به عنوان منبع ویروس شناسایی کرد.

احتمال نشت آزمایشگاهی تصادفی از این موسسه‌ چینی در ابتدای پاندمی به سرعت غیرمحتمل اعلام شد، اما بررسی‌های جدید کاخ سفید و دانشمندان برجسته و همچنین شواهدی از بیمار شدن کارکنان موسسه ویروس شناسی ووهان قبل از شیوع کویید۱۹، مجدداً به این فرضیه محبوبیت بخشیده است.

ژائو لیجیان، از وزارت امور خارجه چین، با لحن تهاجمی همیشگی خود سعی در دور کردن توجه‌ها از آزمایشگاه را داشت و ادعا کرد که دانشمندان موسسه ویروس شناسی ووهان به دلیل این‌که اولین کسانی هستند که توالی ژنوم کووید۱۹ را شناسایی کرده‌اند مورد سرزنش قرار گرفته‌اند.

او در جلسه مطبوعاتی ۱۸ ژوئن گفت: «این بدان معنا نیست که ووهان منبع ویروس کرونا است و همچنین نمی‌توان استنباط کرد که ویروس کرونا توسط دانشمندان چینی ساخته شده است. اگر کسانی که برای اولین بار ژنوم‌های با کیفیت ویروسی را منتشر می‌کنند، به ساختن ویروس متهم شوند، پس پروفسور لوک مونتانیه، که برای اولین بار ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) را کشف کرد، به جای اینکه جایزه نوبل دریافت کند، باید مقصر ایدز شناخته می‌شد، و آقای لویی پاستور، که میکروب‌ها را کشف کرد، باید در مورد باکتری‌های بیماری زا در سراسر کره زمین پاسخگو می‌بود.»

به همین ترتیب به گفته ژائو: «تیم ووهان به جای این‌که مورد انتقاد قرار بگیرند، باید به‌خاطر تحقیقات خود در مورد کووید۱۹ برنده‌ جایزه نوبل پزشکی بشوند.»

سو تزو-یون، از منتقدان چین، این اظهارات را «تلاشی ناشیانه برای پوشاندن حقیقت» توصیف کرد.

سو ، مدیر موسسه تحقیقات دفاع ملی و امنیتی مستقر در تایوان به اپک تایمز گفت که ویروس شناس فرانسوی، مونتانیه، ویروسی تولید نکرد و پاستور باکتری تولید نکرد؛ در مورد کووید۱۹، لازم است براساس علم قضاوت شود.

او افزود طبق شواهد موجود، نشت آزمایشگاهی به نظر می‌رسد محتمل‌ترین منبع ویروس باشد.

ژائو و دیگر مقامات چینی اصرار داشتند که ویروس از خارج از چین آمده است و حدس می‌زنند که منشا این ویروس ممکن است یکی از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده باشد و به نوعی وارد ووهان شده باشد یا از طریق واردات خارجی و بین مواد غذایی منجمد وارد ووهان شده است.

در حالی که هیئت مدیره سازمان بهداشت جهانی نشت آزمایشگاهی را «بسیار بعید» اعلام کردند، این عبارتی است که رژیم بارها استفاده کرده تا باعث شود تحقیقات درباره ویروس در سایر کشورها صورت گیرد، و سوال کارشناسان این است که بازرسانی که به این نتیجه رسیده‌اند از چه مقدار استقلال عملیاتی برخوردار بوده‌اند.

سو گفت: «به احتمال زیاد شواهد بیشتری آشکار خواهد شد. اگر ویروس از خارج از کشور گسترش یافته بود، باید در آنجا در مقیاس وسیع‌تری شیوع پیدا می‌کرد. چطور شد که در ووهان به‌شدت پخش شد؟ این فرضیه سیر طبیعی منطقی را دنبال نمی‌کند… این اظهارات برای تبعیض علیه کسانی که به این ویروس مبتلا شدند نیست – واقعاً جای تأسف دارد که این افراد بیمار شدند. اما اکنون بزرگترین مسئله تلاش دولت برای پنهان‌کاری است.»

مطالب دیگر:

سیاست‌های اقلیمی بایدن باعث قدرتمند شدن روسیه از طریق نفت و گاز شده است

تاریخچه ناگفته پشت روز اعلامیه آزادی بردگان در آمریکا

تحقیق درباره ۱۹هزار فرم گمشده مربوط به آرای پستی شهرستان فولتون آغاز شده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی