Search
Asset 2

شرکت «جانسون اند جانسون» شروع فاز سوم آزمایش واکسن ویروس حزب کمونیست چین  را اعلام کرد

آزمایش واکسن ویروس حزب کمونیست چین ساخت یک واکسن در حالت معمولی تقریباً به ۴ سال نیازمند است، اما ما احتمالاً در کمتر از ۱ سال تولید می‌کنیم
(Dirk Waem/BELGA MAG/AFP via Getty Images)

برخلاف رقبا این شرکت آزمایش خود را با یک دوز واحد انجام می‌‌‏دهد.

شرکت آمریکایی جانسون اند جانسون (J&J) روز چهارشنبه اعلام کرد که چهارمین شرکتی است که به مرحله سوم از آزمایشات بالینی برای واکسن ویروس حزب کمونیست چین رسیده است.

این شرکت به مدرنا، فیزر و آسترازنکا پیوست تا آخرین مرحله از آزمایشات را بر روی واکسن ویروس کرونا که حزب کمونیست چین مسبب انتشار آن بوده است، انجام دهد. پیش از استفاده اضطراری شرکت‌‌‏ها برای توزیع گسترده، این فاز آخرین مرحله آزمایش واکسن است. تاکنون هیچ یک از واکسن‌‌‏ها برای مقابله با کووید ۱۹ تایید نشده است.

جانسون اند جانسون در فاز سوم تنها از یک دوز استفاده می‌‌‏کند. واکسن شرکت‌‌‏های دیگر نیاز به تزریق دو دوز با فاصله زمانی چند هفته دارند. دونالد ترامپ روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که جانسون اند جانسون بسیار زودتر از موعد مقرر به واکسن دست پیدا کرده و در ابتدا انتظار می‌‌‏رفت که اولین فاز آزمایشات در ماه سپتامبر آغاز شود. او در این باره گفت: «ما تمام آمریکایی‌‌‏ها را به ثبت نام در مرحله آزمایش تشویق می‌‌‏کنیم. این یک برنامه علمی بسیار جالب و رویداد فوق العاده برای کشور ما است. بنابراین ما تا جای ممکن همه را به انجام این کار تشویق می‌‌‏کنیم.»

واکسن J&J توسط تولیدات دارویی جانسِن تولید می‌‌‏شود.

پاول استافلز، مدیر ارشد علمیJ&J  گفت که هدف این شرکت تهیه واکسن برای استفاده اضطراری در اوایل سال ۲۰۲۱ است. او در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که J&J انتظار دریافت نتایج مثبت را تا اواخر سال ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱ داشته و در صورت مساعد بودن شرایط، در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱ میلیارد دوز تولید خواهد کرد. در این کنفرانس که با حضور مقامات موسسه ملی سلامت و دولت ترامپ برگزار شد، استافلز گفت که استفاده از واکسن تک دوز برای استفاده اضطراری بسیار مهم است و J&J بعداً یک دوز تقویت کننده را برای ایجاد ایمنی بیشتر آزمایش می‌‌‏کند. این شرکت برای آزمایش واکسن روی حدود ۶۰ هزار شرکت کننده در سه قاره آماده شده است، که در مقایسه با سه تولید کننده دیگر بزرگ‌‌‏ترین مقیاس را دارد.

این آزمایش شامل افراد دارا یا بدون بیماری‌‌‏های پیش زمینه‌‌‏ای تشدید کننده کووید ۱۹ است و داوطلبان آن از کشورهای آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک، پرو، آفریقای جنوبی و ایالات متحده هستند. شرکت J&J در یک اطلاعیه گفت که بیشتر شرکت کنندگان این آزمایش افراد بالای ۶۰ سال هستند. آزمایش بالینی این شرکت در کشورهای با شیوع بالای کووید ۱۹ باعث سرعت در ایجاد ایمنی نسبت به ویروس خواهد شد. استافلز همچنین گفت که تزریق واکسن به داوطلبان حدود ۶ هفته تا ۲ ماه طول می‌‌‏کشد.

در صورت تاثیرگذاری به میزان ۶۰ درصد از هر ۱۵۴ نفر آلوده شده به ویروس، واکسن J&J به عنوان یک آزمایش موفقیت آمیز حساب خواهد شد. دکتر دن باروش، محقق واکسن هاروارد در مصاحبه تلفنی با رویترز گفت: «مزایای واکسن تک دوز در زمینه ایمن سازی انبوه و کنترل جهانی ویروس اهمیت بالایی دارد. در ماه اوت شرکت J&J با دولت انگلستان برای انجام آزمایش فاز ۳ نسخه دو دوز واکسن خود به توافق رسید، و این آزمایش به موازات آزمایش تک دوز انجام خواهد شد.»

در جلسه استماع کمیته سنای آمریکا در مورد شیوع ویروس حزب کمونیست چین در روز چهارشنبه، دکتر آنتونی فاوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌‌‏های عفونی در مورد احتمال کسب مجوز زودهنگام برای واکسن گفت: «ما محتاطانه درباره رسیدن به یک واکسن ایمن و موثر خوشبین هستیم، اما تضمینی برای آن وجود ندارد.»

دکتر اسکات اتلس، مشاور دولت فدرال در رابطه با کووید ۱۹ روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: به لطف عملیات «وارپ اسپید» برای تولید سریع واکسن و روش درمان ویروس حزب کمونیست چین، به زوی به واکسن موثر خواهیم رسید. این عملیات شامل مقامات بخش‌‌‏های بهداشت، خدمات انسانی و دفاع است.

اتلس در ادامه گفت: «ساخت یک واکسن در حالت معمولی تقریباً به ۴ سال نیازمند است، اما ما احتمالاً در کمتر از ۱ سال یک واکسن را تولید خواهیم کرد. البته این سرعت به معنای فراموش کردن ایمنی نیست و رئیس جمهور هم زمان با توسعه واکسن بر ایجاد زیرساخت برای تولید و تدارکات نظارت دارد. در واقع همه کارها همزمان انجام شده و این بی‌‌‏سابقه است.»

مطالب دیگر:

پمپئو به انتقادهایی که از او به عنوان وزیر امور خارجه «کاملا مذهبی» می‌شود، پاسخ می‌دهد

وقتی مأموران پلیس دیگر برای دیکتاتورها کار نمی‌کنند

چرا چین در عرضه ارز دیجیتال تعجیل دارد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی