logo_eet

بلینکن و آستین برای گفتگو با رهبر اوکراین به کی‌یف می‌روند

آستین زلنسکی، رهبر اوکراین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت دیپلمات ارشد ایالات متحده و رئیس پنتاگون با او گفتگو خواهند کرد مسکو مدعی شد که ما
(Sergei Supinsky/AFP via Getty Images)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز شنبه گفت که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و لوید آستین وزیر دفاع قرار است روز یکشنبه در کی‌یف با او دیدار کنند.

زلنسکی، رهبر اوکراین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت دیپلمات ارشد ایالات متحده و رئیس پنتاگون با او گفتگو خواهند کرد و درباره نوع سلاح‌هایی که برای مقابله با تهاجم روسیه قرار است در اختیار اوکراین  قرار گیرد، بحث خواهند کرد.

این سفر پس از آن اعلام عمومی شد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ۸۰۰ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین را تأیید کرد.

در بسته‌ای که بایدن در روز پنجشنبه فاش کرد، برخی از سلاح‌های توپخانه‌ای سنگین – ۷۲ هویتزر ۱۵۵ میلی‌متری و ۱۴۴۰۰۰ گلوله –  به همراه ۷۲ خودروی تاکتیکی برای یدک‌کشی هویتزرهای ۱۵۵ میلی‌متری، بیش از ۱۲۲ دستگاه فونیکس گوست تاکتیکی بدون سرنشین و سایر تجهیزات هوایی بدون سرنشین و سایر قطعات یدکی فهرست شده بود.

ایالات متحده از آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه، در مجموع حدود ۳.۴ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین ارائه کرده است.

سازمان ملل اعلام کرد که  از زمان تهاجم روسیه بهاوکراین  تا ۲۲ آوریل، ۲۴۳۵ غیرنظامی کشته و ۵۳۸۱ نفر زخمی شده‌اند و تقریباً ۵.۲ میلیون نفر از کشور فرار کرده‌اند.

پس از تلاش ناموفق روسیه برای کنترل کی‌یف پایتخت اوکراین، نیروهای روسی اخیرا تمرکز خود را به جنوب و شرق اوکراین، جایی که مناطق جدایی طلب یا مورد مناقشه قرار دارند، تغییر دادند. ظاهراً کرملین قصد دارد کریدور اتصال کریمه و دونباس را اشغال کند و ماریوپل یک شهر کلیدی در امتداد این کریدور است.

مسکو مدعی شد که ماریوپل توسط نیروهای مسلح روسیه تصرف شده است.

«رمضان قدیروف، رئیس جمهوری چچن در کانال تلگرامی خود گفت: «شهر به طور قطعی و کامل گرفته شده است. ساختمان اداری مهم استراتژیک نیروگاه آزوفستال تحت کنترل گرفته شده و تمام مناطق مجاور آن پاکسازی شده است.»

او افزود که برخی از به اصطلاح ملی‌گرایان اوکراینی همچنان «زیر یک لایه ضخیم بتن و فولاد در داخل کارخانه» مسدود شده‌اند.

با این حال، دو طرف هفته‌هاست که در مذاکرات آتش‌بس در بن بست قرار داشته‌اند زیرا اوکراین از پذیرش پیشنهاد کرملین خودداری کرد.

زلنسکی از متحدان غربی خود خواست تا «سلاح‌های سنگین» بیشتری برای مقابله با نیروهای روسیه فراهم کنند، زیرا جنگ ادامه دارد و مذاکرات آتش بس به بن بست رسیده است.

مطالب دیگر:

کارشناسان: مدیر عامل اپل، بیشتر نماینده پکن است تا واشنگتن

روسیه قصد دارد کنترل کامل دونباس و جنوب اوکراین را در دست بگیرد

چرا نباید «قربانی» باشید

اخبار مرتبط