logo_eet

تدکروز: دولت بایدن فشار روی چین را کاهش داده است

آغوش کروز روز سه‌شنبه طی یک سخنرانی در سنا گفت که تاکنون هر اقدام از دولت نوپای بایدن دیده‌ایم، تا آنجا که مربوط به چین است، نظارت را کاهش
تدکروز، سناتور جمهوری‌خواه (Graeme Jennings/POOL/AFP via Getty Images)

تدکروز سناتور جمهوری‌خواه از تگزاس، درباره آنچه او «الگوی تصمیم سازمان‌یافته» دولت بایدن برای «در آغوش گرفتن» چین کمونیست می‌داند، هشدار داد.

کروز روز سه‌شنبه طی یک سخنرانی در سنا گفت که تاکنون هر اقدام از دولت نوپای بایدن دیده‌ایم، تا آنجا که مربوط به چین است، نظارت را کاهش داده، تحریم‌ها را کاهش داده و فشار بر چین کمونیست را کاهش داده است.

او افزود «ما شاهد آغوش ثابت و سیستماتیک برای چین کمونیست هستیم و این خطرناک است. این برای ملت ما خطرناک است. احمقانه است.»

کروز، ضمن ابراز نگرانی در خصوص انتخاب جینا رایموندو، به عنوان وزیر بازرگانی، و نزدیکی او به چین، این انتخاب را یکی از مصادیق به آغوش کشیدن چین دانست. سنا روز سه شنبه با ۸۴ رای موافق در مقابل  ۱۵ رای مخالف، با تصدی او به عنوان وزیر بازرگانی موافقت کرد.

جینا رایموندو، از روشن کردن این موضوع خودداری کرد که آیا او از محدودیت تجاری غول مخابراتی چینی هوآوی، که کروز آن را «آژانس جاسوسی حزب کمونیست چین» توصیف می‌کند، حمایت خواهد کرد یا خیر.

طی دو سال گذشته در دولت ترامپ ، وزارت بازرگانی، شرکت هوآوی و تقریباً ۱۵۰ شرکت وابسته به آن را در لیست تحریم قرار داد تا تلاش کند این شرکت را از شبکه مخابراتی و فناوری آمریکایی جدا کند. کمیسیون ارتباطات فدرال در ژوئن گذشته هوآوی را به طور رسمی تهدیدی برای امنیت ملی معرفی کرد.

رایموندو، که یک دموکرات است، در جریان جلسه دادرسی خود در ۲۶ ژانویه، متعهد شد مواضع سختی را در برابر چین اتخاذ کند تا از شبکه‌های مخابراتی ایالات متحده در برابر رفتارهای ضد رقابتی چین محافظت کند، اما حاضر به گفتن این نشد که آیا هوآوی را در لیست سیا حفظ می‌کند یا نه. او تحت فشار کروز صرفاً گفت که با قانونگذاران، صنعت و متحدانش کار خواهد کرد تا بهترین ارزیابی را برای امنیت ملی و اقتصادی آمریکا انجام دهد.

تدکروز نسبت به عدم شفافیت رایموندو ابراز نگرانی کرد.

تیم بایدن تصویری سرسختانه در مواضع خود با چین ارائه داده است اما در عمل در اغلب موارد گریزان و متزلزل است.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، جن پساکی، روابط دو کشور را رابطه‌ای قدرتمند در رقابت توصیف کرده و با اشاره به لزوم استقرار یک رویکرد چندجانبه استراتژیک در هنگام معامله با چین، اظهار داشت «کاترین تای، نامزد نماینده تجارت ایالات متحده، رژیم چین را به طور هم‌زمان یک رقیب، یک شریک تجاری و یک بازیگر بزرگ می‌داند که برای رفع برخی از چالشهای جهانی به همکاری آنها نیاز است.»

ویلیام برنز، که نامزد بایدن برای تصدی پست ریاست سیا است، پکن را یک دشمن قدرتمند و اقتدارگرا خواند، اما برای روابط دو کشور منافع مشترکی، مانند تغییر آب و هوا را نیز ذکر کرد.

در همین حال مقامات چینی مواضع خود را محکم‌تر کرده‌اند، و برای روابط «سالم» دیپلماتیک با آمریکا، مواردی مانند تجارت، تایوان، هنگ‌کنگ و سکوت مقابل مسائل حوزه حقوق بشر را پیش‌شرط قرار داده‌اند.

تدکروز معتقد است که پاندمی کووید۱۹ باعث شده است که جهان «الگوی سیستمی دروغ و فریب و مرگ ناشی از دولت کمونیست چین» را مشاهده کند.

کروز گفت، به دنبال پاندمی، انگلیس که در مسیر اجازه دادن به هوآوی برای تأسیس شبکه نسل پنج اینترنت خود بود، از این تصمیم عقب‌نشینی کرد. او ابراز نگرانی کرد که خط مشی دولت جدید آمریکا مبنی بر مماشات با چین، موجب آسیب‌پذیر شدن آمریکا، متحدان آمریکا و همه جهان شود.

مطالب دیگر:

شاهدی، روند برداشت اجباری اعضای بدن در چین را افشا کرد

ترامپ: اگر سال ۲۰۲۴ کاندیدا شوم، بعید است شخص دیگری بتواند برنده شود

مجلس جورجیا، لایحه اصلاحات چندگانه انتخابات را تصویب کرد

 

اخبار مرتبط