Search
Asset 2

چین با ساختن مجتمع‌های دولتی در پی گسترش نفوذ خود در آفریقا است

آفریقایی در میانه ماه می، چین ۳۵ میلیون دلار در کنیا سرمایه‌گذاری کرد تا یک ساختمان وزارت خارجه جدید برای این کشور بسازد. این تازه‌ترین نمو
نمای اصلی اتحادیه آفریقا (AU) در آدیس آبابا در 13 مارس 2019 به تصویر کشیده شده است. (Ludovic Marin/AFP via Getty Images)

در میانه ماه می، چین ۳۵ میلیون دلار در کنیا سرمایه‌گذاری کرد تا یک ساختمان وزارت خارجه جدید برای این کشور بسازد. این تازه‌ترین نمونه از مجموعه سرمایه‌گذاری‌ها و کمک‌های مالی حزب کمونیست چین به کشورهای آفریقایی است؛ چیزی که به آن رژیم اجازه گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی خود در آن قاره را می‌دهد.

پیشنهادات سرمایه‌گذاری چین که عمدتا از مجرای ابتکار کمربند و جاده (BRI) مطرح شده‌اند، به دلیل کار گذاشتن تله‌های بدهی برای کشورهای پذیرنده و همچنین اتهامات نفوذ و جاسوسی، به طور گسترده‌ای مورد انتقاد قرار گرفته‌است. اکنون غرب نیز اقدامات مقابله‌ای را آغاز کرده‌است.

روزنامه صبح چین جنوبی در روز ۲۳ می خاطر نشان کرد که تمرکز حزب کمونیست چین بر سرمایه‌گذاری و ساختن مجتمع‌های دولتی برای کشورهای آفریقایی است؛ چیزی که بدگمانی جامعه بین‌المللی را برانگیخته‌است.

در حال حاضر مقر جدید مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری آفریقا به ارزش ۸۰ میلیون دلار، با سرمایه‌گذاری چین در جنوب آدیس آبابا در اتیوپی در حال احداث است. با وجود هشدار دولت ایالات متحده در فوریه ۲۰۲۰ مبنی بر اینکه اگر مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری را چین بسازد و آن را تامین مالی کند، توسط این رژیم برای دزدیدن «اطلاعات ژنتیکی آفریقایی‌ها» مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ در دسامبر ۲۰۲۰ ساخت این مقر آغاز شد.

به گزارش بنیاد هریتج، چین در ساخت بیش از ۱۸۶ ساختمان دولتی در ۴۰ کشور از ۵۴ کشور آفریقایی نقش داشته‌است. حتی بخش کامل سرمایه‌گذاری و ساخت مقر اتحادیه آفریقا واقع در اتیوپی را چین به عهده داشته‌است.

در سال ۲۰۱۸ روزنامه فرانسوی لاموند، برای اولین بار فاش کرد که تکنسین‌های اتحادیه آفریقا فهمیده‌اند بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷، مقر این اتحادیه که توسط چین ساخته شده بود، اطلاعات محرمانه اتحادیه را هر روزه از طریق شبکه فناوری اطلاعات این ساختمان که از سرورهای شرکت هوآوی بهره می‌برد، مستقیما به پکن فرستاده‌است.

با این حال در سال ۲۰۱۹ اتحادیه آفریقا قراردادهایی با شرکت هوآوی برای گسترش بهره‌گیری از فناوری و تجهیزات این شرکت در ساخت شبکه‌های ۵G، هوش مصنوعی، رایانش ابری و دیگر موارد امضا کرد.

چین ۷۰ درصد از شبکه‌های ۴G آفریقا را توسعه داده‌است و حتی شبکه‌های ارتباطی حساس درون دولتی را برای ۱۴ کشور آفریقایی ایجاد کرده‌است.

به گزارش رسانه‌های بریتانیایی، در سال‌های اخیر رژیم کمونیست چین میلیاردها دلار به دولت‌های آفریقایی قرض داده و در ساخت جاده‌ها، راه‌آهن، بنادر، نیروگاه‌های برق، شبکه‌های اینترنتی و ساختمان‌های دولتی در این قاره مشارکت داشته‌است تا آن را تحت نفوذ خودش قرار دهد. این رژیم همچنین در آفریقا و برای مثال در کشور جیبوتی پایگاه‌های نظامی نیز احداث کرده‌است.

مطالب دیگر:

عقب‌نشینی مقامات آمریکا از کاهش بودجه پلیس پس از وقوع موج جرایم

بایدن از تصمیم دولت خود برای لغو تحریم‌ها علیه خط لوله اصلی گاز روسیه دفاع کرد

ویدئو: چه کسی به رشد چین کمک کرد؟ قسمت اول

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی