Search
Asset 2

آلودگی هوا در چین: مرگ ۴ هزار نفر در روز

China-Air-Pollution_AP-676x450

دود کارخانه‌‏ها در شهرهای شمالی چین آلودگی هوا را تشدید کرده است

China-Air-Pollution_AP-676x450

هر سال حدود ۱.۶ میلیون چینی بر اثر آلودگی هوا می‌‏میرند؛ یعنی بیش از ۴ هزار نفر در روز.

طی ماه‌‏های گذشته به دلیل افزایش آلودگی هوا، به مردم در پکن هشدار داده شده است تا اقدامات محتاطانه‌ای را در پیش بگیرند. برای کاهش آلودگی در برخی از شهرها در شمال چین که با مه دود آلودی احاطه شدند، تردد اتومبیل در جاده‌‏ها محدود و به طور موقت کارخانه‌‏ها تعطیل شدند.

مناطق شمالی کشور چین از جمله شهر پکن، سال نوی میلادی را نیز با آلودگی شدید هوا آغاز کردند.

در ماه دسامبر آلودگی هوا در مناطق شمالی چین به حدی شدید بود که باعث اعلام هشدار قرمز شد. هشدار قرمز بالاترین سطح هشدار در رده بندی خطرهای زیست محیطی است.

گزارش رسانه‌‏های دولتی، در دسامبر گذشته نشان می‌‏دهد که بیش از ۷۰۰ شرکت در پکن از ادامه کار تولید متوقف شدند و پلیس راهنمایی و رانندگی نظارت بر تردد را تشدید کرده است. مدارس ده‌‏ها شهر پیش از تعطیلات سال نو نیز تعطیل اعلام شدند.

به گزارش اسوشیتد پرس، «لی جینگرین» دانش آموز ۱۵ ساله در پکن درباره آلودگی هوا می‌‏گوید: «مه ناشی از دود، عواقب جدی برای ریه‌‏ها و سیستم تنفسی دارد و همچنین سلامت نسل‌‏های آینده را تحت تأثیر قرار می‌‏دهد. بنابراین با هشدار قرمز ایمن‌‏تر است که به جای رفتن به مدرسه در خانه ماند.»

آلودگی هوا باعث شد که مقامات در استان شمالی هبی از تعطیلی موقت و یا کاهش تولید نیروگاه‌‏های زغال سنگ و سیمان خبر دهند. در برخی از مناطق دیگر، بیمارستان‌‏ها به دلیل افزایش موارد بیماری مرتبط با آلودگی هوا اعلام آمادگی کردند.

آلودگی هوا در چین بیشتر به زغال سنگ و تولید گازهای گلخانه‌‏ای از اتومبیل‌‏های قدیمی‌‏تر نسبت داده شده است.

آلودگی فزاینده در برخی از شهرهای چین باعث کنسل شدن پروازها و بسته شدن بزرگراه‌‏ها به دلیل وجود مه دود آلود و پایین آمدن دید در ماه‌‏های دسامبر و ژانویه شد.

یکی از وب سایت‌‏های خبری چین نیز از افزایش تعداد کودکان انتقال یافته به بیمارستان پکن به دلیل مشکلات تنفسی نوشته است.

روزنامه «Jilu Evening News»، نوشت که شهر جینان، در ماه دسامبر در مه دود آلودی ناپدید شده بود. عکس‌‏ها نشان می‌‏دهند که برج‌‏های اداری در مرکز شهر همانند سایه‌‏های شبح مانندی ظاهر شده‌‏اند.

در حال حاضر پکن با بیش از ۲۲ میلیون نفر جمعیت، یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان است.

پکن و دیگر شهرهای چین تلاش کرده‌‏اند برای بهبود کیفیت هوا نیروگاه‌‏های برق خود را از استفاده از زغال سنگ به استفاده از گاز طبیعی تغییر دهند. این نیروگاه در ناوگان اتوبوس برقی و تاکسی‌‏ها مورد استفاده قرار می‌‏گیرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی