logo_eet

آمریکا، رهبر هنگ کنگ را به همراه ۱۰ مقام هنگ‌کنگی و چینی تحریم کرد

(Anthony Kwan/Getty Images)
(Anthony Kwan/Getty Images)

دولت ترامپ روز ۷ آگوست رهبر هنگ کنگ، کری لام، و ۱۰ مقام دیگر هنگ‌کنگ و چینی را به دلیل تضعیف استقلال و آزادی‌های این شهر تحریم کرد.

علاوه بر رهبر هنگ‌کنگ، کمیسیر پلیس هنگ کنگ، کمیسیر سابق پلیس هنگ کنگ، و وزرای امنیت و دادگستری هنک‌‏کنگ از جمله افرادی هستند که آمریکا آنها را روز جمعه تحریم کرد. همچنین ۶ مقام دیگر از جمله فرستاده چین در امور هنگ کنگ و  مدیر امور هنگ کنگ و ماکائو در وزارت خارجه پکن نیز تحریم شدند.

این تحریم‌‏ها هرگونه دارایی ایالات متحده را که این مقامات در اختیار دارند مسدود می‌کند و به طور کلی آمریکایی‌ها را از انجام تجارت با آنها منع می‌کند.

دولت ترامپ گفته است، این اقدامات در پاسخ به اجرای قانون امنیت ملی برای هنگ کنگ که منجر به افزایش کنترل مستبدانه و اقتدارگرایانه پکن بر این شهر شده است، اعمال شد.

وزیر امور خارجه مایک پومپئو در بیانیه ای در روز جمعه اظهار داشت که «قانون امنیت ملی، ظاهراً برای محافظت از امنیت هنگ کنگ تصویب شده است، اما در واقع ابزاری برای سرکوب توسط حزب کمونیست چین است.» وی افزود «این اقدام، وعده پکن مبنی بر حمایت از استقلال قلمرو هنگ کنگ، پس از انتقال حاکمیت از انگلیس به چین در سال ۱۹۹۷ نقض را کرده است.»

حدود یک ماه پس از اجرای این قانون، دولت هنگ کنگ تلاش‌های خود را برای کاهش آزادی‌های این شهر افزایش داده است. مقامات به بهانه ترس از همه‌گیری کووید ۱۹، انتخابات مقرر در سپتامبر را به مدت یک سال به تعویق انداختند، و ۱۲ نامزد طرفدار دموکراسی را رد صلاحیت کردند.

در ۶ آگوست، دولت ۲۴ نفر از شهروندان طرفدار دموکراسی را که برای یادبود قربانیان سرکوب وحشیانه پکن در اعتراضات میدان تیان‌آن‌من سال ۱۹۸۹ حضور داشتند را به «شرکت آگاهانه در مجامع غیر مجاز» محکوم کرد.

تعدادی از طرفداران دموکراسی، از جمله کسانی که در خارج از هنگ کنگ ساکن هستند  نیز به آنچه که نقض قانون جدید خوانده شده، متهم شده‌اند.

پمپئو گفت که کری لام، و شش عضو دولت وی به دلیل نقش‌شان در تدوین و اجرای قانون امنیت ملی، و همچنین برای «استفاده از زور، بازداشت یا زندانی کردن افراد» طبق این قانون، مشمول مجازات تحریم شده‌اند.

وی گفت که مقامات چینی نیز به دلیل شرکت در اقداماتی که تهدید کننده صلح، امنیت، ثبات یا استقلال هنگ‌کنگ است، مجازات شدند.

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز در بیانیه‌ای اظهار داشت که «ایالات متحده در کنار مردم هنگ کنگ ایستاده است و ما از ابزارها و اختیارات خود برای هدف قرار دادن کسانی که خودمختاری آنها را تضعیف می‌کنند، استفاده خواهیم کرد.»

این تحریم‌ها در راستای تحقق دستورالعمل اجرایی صادر شده توسط دونالد ترامپ در تاریخ ۱۶ ژوئیه، وضع شده است که به موجب آن، پس از آنکه دولت آمریکا، این قلمرو را دیگر به اندازه کافی مستقل از سرزمین اصلی چین ندانست، به وضعیت ویژه هنگ‌کنگ با ایالات متحده خاتمه داد. در آن تاریخ، ترامپ همچنین لایحه‌ای را امضا کرد که موجب شد مقامات و بانک‌های درگیر در سرکوب آزادی‌های این شهر مجازات شوند.

دولت ایالات متحده اخیراً اقدامات خود را در مقابله با تهدیدات پکن تقویت کرده است. در ماه ژوئیه، ایالات متحده چندین مقام حزب کمونیست چین را به دلیل نقش خود در نقض حقوق بشر در منطقه سین‌کیانگ تحریم کرد.

در تاریخ ۷ آگوست، ترامپ دستورات اجرایی را صادر کرد تا معاملات ایالات متحده را با صاحبان اپلیکیشن‌های چینی تیک‌تاک و وی‌چت، منع شود.

برخی از قانونگذاران آمریکایی نیز از این تحریم‌ها استقبال کرده‌اند. سناتور مارکو روبیو در بیانیه ای گفت «کری لام بارها به جهانیان نشان داده است که وی به جای حمایت از استقلال هنگ‌کنگ، پیاده‌نظام دولت و حزب کمونیست چین است.»

مطالب دیگر:

مخفی‌کاری حزب کمونیست چین درخصوص فاجعه‌ای پس از فاجعه دیگر

تجارت کمونیست‌های چینی، با فروش موهای سر هزاران زن مسلمان در بند  

رسوایی «وی چریتی» باعث نگرانی کانادایی‌‌‌‏ها در اعطای کمک‌‌‌‏ به خیریه‌‌‌‏ها شده است

اخبار مرتبط