وقوع فجایع دیگری مانند پاندمی کرونا آیا آزمایشگاهی در ووهان منشأ ویروس کرونا است؟ نظریه مبنی بر اینکه چین مبدأ این ویروس بوده است ارائه دیدگاهی جامع
"دعای خیر برناردو تولومئو مقدس برای پایان طاعون در سیه ­نا" توسط جوزپه ماریا کرسپسی ، ۱۷۳۵. (Public DOmain)

آنچه آموزه ­های معنوی باستان درباره بیماری ­های همه­ گیر می ­گویند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۰

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۰

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

نوشته باربارا دانزا

بیماری­ های همه ­گیر جهانی که همه ما را تحت تأثیر قرار می ­دهند، نه تنها بر زندگی روزمره ما بلکه بر زندگی معنوی ما نیز تأثیر عمیقی دارند.

این طور به نظر می­ رسد که این مساله طبیعی است؛ به این شکل که هر وقت اتفاقات بزرگی رخ می ­دهد، وقتی شک و تردیدهای زیادی بوجود می‌‌‏آید، وقتی مجبور می­شویم جریان زندگی مسابقه وار خود را متوقف کنیم – همانطور که این وضعیت کنونی قطعاً تحمیل شده است – تمایل پیدا می‌‌‏کنیم تا به دنبال درک و فهم‌‌‏های عمیق‌‌‏تر و وسیع‌‌‏تر، خرد و منطق سطحی بالاتر و حقایق اساسی در خصوص آن مساله باشیم.

جالب است که به نظر می­رسد بسیاری از آموزه ­های معنوی که هزاران سال از آن گذشته است، درمورد ظهور اتفاقات بزرگی مانند این بحران کنونی، چیزهای مشابهی گفته بودند. اگرچه این آموزه‌‌‏های سنتی از گوشه­ های مختلف جهان سرچشمه گرفته ­اند، مدتها قبل از اینکه سفر به سراسر جهان امکان پذیر شده باشد و فناوری ارتباطات وجود داشته باشد، آنها یک پیام مشترک را منتقل کردند.

هر دوی آموزه‌‌‏های سنتی معنوی شرقی و غربی، نقطه‌‌‏نظرهایی را در مورد چگونگی وقوع بلایایی نظیر بیماری­های همه ­گیر عرضه کرده ­اند: مسئولیت را بر عهده خود افراد قرار دادن و لزوم نگاه به درون در مواجهه با چنین اتفاقاتی.

داستان ژانگ داولینگ، یک دائوئیست باستانی که در دوران سلسله هان شرقی (۲۵ سال قبل از میلاد-۲۲۰ بعد از میلاد) زندگی می­کرد را شرح می­دهد که چگونه او شاگردان خود را راهنمایی می­کرد تا در مواجهه با طاعون، با درخواست بخشش به آن پاسخ دهند. ژانگ از کسانی که مریض بودند خواست تا کارهای اشتباهی را که در طول زندگی مرتکب شده­اند را بنویسند و سپس در در برابر آسمان سوگند یاد کنند که دیگر مرتکب اعمال بد نخواهند شد. بسیاری از کسانی که از توصیه­ های او پیروی می­کردند بهبود یافتند و درمان ­شدند. با گسترش این سخن، صدها هزار تن نجات یافتند.

لائو تسه در کتاب اصلی تعالیمش، تائو تچینگ، به اهمیت جستجوی تعالیم و آموزه‌‌‏ها به هنگام وقوع و رویارویی بحران‌‌‏ها و اتفاقات بیرونی، تشخیص خطاها و اشتباهات خود، پذیرش اشتباهات خود، و تصحیح رفتار خود اشاره کرده است.

بودیسم آموزه ­های مشابهی دارد. بودایی­ها معتقدند که زندگی ذاتاً مستلزم رنج کشیدن است و هر آنچه در زندگی اتفاق می­افتد نتیجه کارما است. بودیسم تعلیم می­دهد که کارمای خوب یا تقوا پاداش داده می شود و کارمای بد یا گناه مجازات می­شود و این که فضیلت است که می‌‌‏تواند شخص را از فاجعه مصون نگه دارد.

مذاهب غربی نیز به تأمل درونی و جستجوی خدا در برابر بلایای طبیعی اهمیت زیادی می­دهند.

اخیرا،ً به عنوان مثال خاخام رسمی، شلومو آوینر در مورد بیماری همه­گیر حاضر گفت: “در روزگار ما انسان فکر می­کند که خودش خداست و استاد است و می­تواند تصمیم بگیرد که چه چیزی خوب و بد است. ” اگر اینگونه باشد، بشر شکوهمند است، همه چیز را می‌‌‏داند، همه چیز را می­فهمد، بگذارید ببینیم شما در حال جنگیدن با یکی از کوچکترین خلقت‌‌‏های­ خدا هستید. وی با اشاره به این ویروس گفت: این خلقت، کرونا نامیده شده است، یک تاج. او با اشاره به این ویروس گفت: “ما باید تاج را به خدا بازگردانیم.”

به همین ترتیب، خاخام شلومو زالمان (سام) برگنمن به فاکس نیوز گفت: “سنت یهود می­آموزد که بیشترین کاری که می­توانیم بکنیم استفاده از این لحظه­ها به عنوان فرصتی برای تأمل، درون نگری و پیشرفت به عنوان موجودات بشری است. در این دوره زمانی، زندگی­مان را با اراده الهی و آنچه خدا از نظر معنوی مطلوب دانسته سازگار کنیم و موجودات بشری با اخلاق باشیم.”

کتاب مقدس انجیل به طور مستقیم درباره طاعون از تمام جهات صحبت می­کند، اهمیت تأمل در خویشتن و بازبینی گناهان، توبه کردن و طلب بخشش خدا در مقابل فجایع را توضیح می‌‌‏دهد.

بیماری همه­گیر خاصی در دوران عید مسیحیان رخ داده است، زمانی برای تأمل درونی و توبه گناهان شخصی و تعطیلات عید پاک یهودیان، مانند یک زمانی برای جستجوی درونی و زمانی برای یادآوری آزادی بنی اسرائیلیان از مصریان با ریخته گری، بله، مصری­ها به طاعون مبتلا شدند.

اگر از همه اینها بخواهیم درسی بگیریم، شاید بهترین پاسخ از طرف هر یک از ما این باشد که در درون خود تأمل و جستجو کنیم، اشتباهات خود را بپذیریم، خودمان را اصلاح کنیم، توجه خود را به خدا برگردانیم و برای بخشش و راهنمایی درخواست کنیم.

مطالب دیگر:

امیدی که برآورده نشد : یادی از یک دادخواهی تاریخی در چین، ۲۱ سال قبل

برای این بیماری همه‌گیر یک درمان وجود دارد: به “حزب کمونیست چین” نه بگویید!