logo_eet

آنچه درباره شن یون باید بدانید

(ShenYun)
(ShenYun)
(ShenYun)

شن یون به زودی به کانادا می آید و در شهر های مختلف به اجرا خواهد پرداخت. جهت تهیه بلیط به سایت شن یون مراجعه کنید: www.shenyun.com

تبلیغات شن یون همه جا هست. اگر ندیده‌‌‏اید، شاید دقت نکرده‌‌‏اید. تصویری با رنگ‌‌‏های درخشان بانویی چینی را نشان می‎‌‌‌‏دهد که در حال نمایش حرکاتی پرواز مانند است. اما واقعاً شن یون چیست؟ نمایش آن شامل چه بخش‌‌‌‏هایی است؟ چه شاعر باشید، چه هنرمند از هر رسته‌‌‌‏ای، یا فقط یک خریدار بلیط باشید که صرفا علاقه مند است، یک نگاه نزدیکتر به آن منظره‌‌‌‏ای هنری را آشکار می‌‌‌‏کند که ارزش کاوش را دارد.

شن یون چیست؟

همانطور که تبلیغ نشان می دهد، نمایش رقص محور است. رقص کلاسیک و رقص‌‌‌‏های قومی از بسیاری از قومیت‌‌‌‏های چین و همراه با آن ارکستری زنده که ترکیبی از سازهای چینی و غربی است. آنان با مجموعه‌‌‌‏ای از لباس ها و ضمایم و پس زمینه‌‌‌‏ای انیمیشن که رقصندگان و اجراگران با آن تعامل دارند تکمیل می‌‌‌‏شوند. در لحظاتی عمیق و خیال انگیز، خوانندگان به زبان چینی آواز می‌‌‌‏خوانند و تک نوازی با ساز ارهوی دو زهی به زیبایی می‌‌‌‏نوازد. دو مجری متبسم که هر دو به زبان انگلیسی و چینی روان سخن می‌‌‌‏گویند، در فاصله میان اجراها برنامه را هدایت می‌‌‌‏کنند.

من در چند سال گذشته خانواده ام از جمله دو فرزند کوچکم را به دیدن شن یون برده‌‌‌‏ام؛ در یک کلام، عاشق آن هستیم. (می‌‌‌‏توانید شعرهای مرا درباره آن بخوانید: «رقص را دوست دارم» و «به محض دیدن شن یون»). اما این داستان گفتنی‌‌‌‏هایی فراتر از صرفا یک بررسی فردی یا یک تجربه خانوادگی شگفت انگیز در بر دارد.

شن یون در سال ۲۰۰۶، در نیویورک، به وسیله گروهی از چینی‌‌‌‏ها که از آزار و شکنجه رژیم کمونیستی چین گریزان بودند، تأسیس شد. پشت پرده آن بی‌‌‌‏شباهت به دوره رنسانس نیست؛ یعنی زمانی که اندیشمندان یونانی از امپراتوری متجاوز عثمانی در قرن پانزدهم میلادی فرار کردند و درنهایت فرهنگ باستانی خود را به کرانه‌‌‌‏های هنرخیز ایتالیا آوردند. اکنون، چین باستان دوباره متولد شده است اما در جای دیگری، در آمریکا.

رقص کلاسیک چینی چیست؟

اگر ستاره‌‌‌‏ای در این نمایش‌‌‌‏ وجود داشته باشد، آن رقص کلاسیک چینی است. مکتب کلاسیک رقصی که در غرب با آنها بیشتر آشنا هستیم، باله است که کمتر از ۴۰۰ سال پیش در دربار بزرگ پادشاه فرانسه لوئی چهاردهم ایجاد شد. با این حال، رقص کلاسیک چینی در اصل میراث باستانی بسیار ارزشمندی است که قدمت آن دست کم به سه هزار سال پیش و به دربارهای بزرگ امپراطوران چین برمی‌‌‌‏گردد.

برای آن که بتوانید تاحدودی تصویری از این رقص را در ذهن مجسم کنید، مجسمه‌‌‌‏های یونان یا مصر باستان را که در موزه‌‌‌‏ها هستند درنظر آورید. آنان شکل رقص فرهنگ‌‌‌‏های پیشرفته ‌‌‌‏شان را که اکنون از بین رفته اند نشان می‌‌‌‏دهند. البته این در مقابل ارزش تاریخی و وسیع شن یون هنوز تصوری نامناسب است.

«سینتیا پانیاگوا»، بالرین و رقصنده فولکلور که اجرای سال ۲۰۱۸ را در مرکز لینکلن نیویورک سیتی دیده بود، گفت: «من واقعا عاشق آن شدم. انگار هیپنوتیزم شده بودم. ظرافت و زیبایی آن مرا با خود برده بود. فرهنگ و همچنین تکنیک آن بی‌‌‌‏عیب و نقص بود. تاریخ، معنویت و … همه چیز در آن وجود داشت.»

آتول ویلوبی بالرین مشهوری که اجرای سال ۲۰۱۷ ، در ملبورن استرالیا را دیده بود گفت: «فکر می‌‌‌‏کنم واقعا جادویی است. این چهارمین باری است که اجرای شن یون را دیده‌‌‌‏ام و به طور باور نکردنی‌‌‌‏ای عالی هستند. قرار بود که هرگز دوباره برنگردم، زیرا نمی‌‌‌‏توانم این واقعیت را تحمل کنم که آنها بسیار عالی هستند. این باعث می‌‌‌‏شود حسادت کنم. ای کاش می‌‌‌‏توانستیم این کمال را در باله کلاسیک بدست آوریم. سعی می‌‌‌‏کنیم اما به هیچ طریقی به آن نمی‌‌‌‏رسیم.»

رقص کلاسیک چینی سیستم یا مکتب رقص مخصوص خود بوده و شامل مجموعه‌‌‌‏ای حیرت انگیز از حرکات ناگهانی خاص، پرش‌‌‌‏ها، تکنیک‌‌‌‏های چرخش و حالت‌‌‌‏های سخت و دشوار است. مشخص است که مبدا بسیاری از تکنیک‌‌‌‏های دیدنی و جذاب بدنسازی و ژیمناستیک چینی که احتمالا در جاهای دیگر دیده‌‌‌‏اید نیزهست.

همچنین، رقص کلاسیک چینی با بازیگری هم ترکیب شده که احتمالا در جاهای دیگر ندیده‌‌‌‏اید. آن به نوعی خود را به داستان سرایی قرض داده است. چیزی مثل مخلوطی از باله و شکسپیر: ملاحت و ظرافت فرم انسانی از یک سو، و از سوی دیگر، جست و خیزهای تئاتری که می‌‌‌‏تواند به طور حیرت انگیزی دراماتیک یا حتی خنده‌‌‌‏دار و کمیک باشد.

«تیم آلن»، بازیگر و کمدین معروف که اجرای سال ۲۰۱۷ را در لس آنجلس دیده، گفت: «طنز را در آن احساس می‌‌‌‏کنم، به نظر می‌‌‌‏رسد که فرهنگی انحصاری و مخصوص به یک جا نیست. کمدی، کمدی است و من موسیقی کمدی را دوست دارم. وقتی چیزی خنده دار است بلافاصله می‌‌‌‏توانم بگویم، حتی اگر چینی صحبت نکنم. خیلی عالی است.»

بنابراین، تقریبا نیمی از قطعات ما را به روایتی سوق می‌‌‌‏دهند، از افسانه‌‌‌‏های باستانی قهرمانان و دوشیزگان گرفته تا صحنه‌‌‌‏هایی از رمان های کلاسیک. تلخ‌‌‌‏ترین قطعات آن شاید نمایش‌‌‌‏هایی باشد که در آن آزار و اذیت تمرین کنندگان روش صلح‌‌‌‏آمیز فالون دافا به وسیله حزب کمونیست چین را به تصویر می‌‌‌‏کشند.

کاردینال «جوزف ذن زِ کیون» از کلیسای کاتولیک هنگ کنگ که اجرای سال ۲۰۱۷ را در تایوان دیده، گفت: «آنها حقیقت را محکم به دست گرفته‌‌‌‏اند و این کار را با روشی صلح آمیز انجام می‌‌‌‏دهند. امیدوارند که حتی آن کسانی که مرتکب اشتباه شده‌‌‌‏اند می‌‌‌‏توانند در نهایت درک کنند و از اعمال بد خود دور شوند. این از مبارزه سیاسی متفاوت است؛ آنها به خاطر ایمان خود این گونه پشتکار دارند.»

آغاز اجراهای جهانی «شن‌‌‏یون»؛ درباره این نمایش چه می‌‌‏دانیم؟
(shenyun.com)

داستانی عمیق برای عصر مدرن

انواع مختلف قطعه‌‌‌‏ها گرد هم آمده‌‌‌‏اند، تحت داستانی عمیق از خالق که برای انتقال هنر و فرهنگ کلاسیک به زمین آمده است. هنر و فرهنگی که امروز مورد تهاجم قرار گرفته است. این داستان چه در درون هنر و چه در بیرون از آن، داستانی مهیج است. چرا که شن یون درحقیقت در چین ممنوع است و گزارش‌‌‌‏های مفصلی از آزار و اذیت و مبارزات ضد شن یون که توسط کنسولگری‌‌‌‏های چین و رسانه‌‌‌‏های چینی خارج از کشور در سراسر جهان انجام شده، وجود دارد.

این داستان معنوی شامل پیامی تکان دهنده است که در بین زبان‌‌‌‏ها، فرهنگ‌‌‌‏ها و گروه‌‌‌‏های مختلفی سنی طنین انداز می‌‌‌‏شود و جوامع هنری در سراسر جهان از مرکز لینکلن نیویورک گرفته تا «تئاترودل اپرا» روم و تئاترهای بزرگ ژاپن و تایوان آن را تحسین و تمجید می‌‌‌‏کنند.

 و این پدیده‌‌‌‏ای جهانی است: پنج شرکت گردشگری شن یون با سفر به بیست کشور در پنج قاره و با تولیدات جدید سالیانه، در حال خلق آنچه که به معنای واقعی کلمه می‌‌‌‏تواند بزرگترین نمایش روی زمین باشد، هستند.

همان گونه که در محله‌‌‌‏های چینی نشین سراسر دنیا و نیز هنرهای رزمی که تقریبا در هر گوشه جهان امروزی رایج است، می‌‌‌‏بینیم، در فرهنگ پنج هزار ساله چین، چیزی جهانی وجود دارد. حال به نظر می رسد که شن یون، لایه جدیدی از فرهنگ را آشکار می‌‌‌‏کند که مردم به سرعت آن را کاملا زیبا و متعالی دریافته‌‌‌‏اند.

(Photo credit: Courtesy of Shen Yun)
( Credit: Courtesy Shen Yun)

برای مثال، سخنان نافذی از نهمین سمفونی بتهوون که شاید مشهورترین اثر کلاسیک در غرب باشد، نگاشته شده است:

«آیا خالق جهان‌‌‌‏تان را احساس می‌‌‌‏کنید؟ Ahnest du den Schöpfer, Welt؟

او را در بالای خیمه ستارگان جستجو کنید!  Such’ ihn über’m Sternenzelt!

این اشعار (که ابتدا فردریش شیلر شاعر آلمانی آن را سروده) کاملا متناسب با مضمون شن یون است.

امروز، در دنیایی که هنرهای کلاسیک اغلب برای بقا تلاش می‌‌‌‏کنند و اشکال هنری جدید و عجیب و غریب اغلب درک و هضمشان دشوار است، شاید انگاره فرهنگ الهی با زیبایی‌‌‌‏های بارز که اکنون به معنای واقعی کلمه به وسیله رژیم کمونیستی چین مورد هجوم و نابودی قرار گرفته، بزرگترین داستان زمان ما باشد.

«کیت بلانشت»، بازیگر برنده جایزه اسکار، پس از دیدن نمایش شن یون در سیدنی استرالیا گفت: «بسیار زیباست… سطح مهارت و نیز قدرت الگوهای باستانی و روایت‌‌‌‏ها شگفت آور بودند.»

شن یون به زودی به کانادا می آید و در شهر های مختلف به اجرا خواهد پرداخت. جهت تهیه بلیط به سایت شن یون مراجعه کنید:

www.shenyun.com

تریلر ۲۰۲۰ شن یون:

مطالب دیگر:

چگونه شن یون هنرهای کلاسیک را احیا می‌‌‌‏کند؟

چرا رژیم چین از شن یون می‌ترسد؟

نماینده پارلمان کانادا : ابعاد معنوی شن یون غنی و ژرف است

اخبار مرتبط