logo_eet

آیا ایالات متحده در «موقعیت فوق‌‌‌‏العاده‌‌‌‏ای» در جنگ تجاری با چین قرار دارد؟

(Reuters/Jonathan Ernst)
(Reuters/Jonathan Ernst)
(Reuters/Jonathan Ernst)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک سری از توئیت‌‌‌‏های منتشر شده در صبح روز چهاردهم ماه می گفته بود که اقتصاد ایالات‌متحده با وجود اختلاف تجاری با چین، موقعیت خوبی برای موفقیت دارد.

ترامپ نوشت: «چین بسیار کم‌تر از آنچه ما از آن‌ها می‌خریم از ما خرید می‌‌‌‏کند، تقریبا ۵۰۰ میلیارد دلار. بنابراین ما در موقعیت فوق‌العاده‌ای قرار داریم.»

او افزود: « محصول خود را در وطن در آمریکا درست کنید و هیچ تعرفه‌ای درکار نخواهد بود. همچنین می‌‌‌‏توانید به جای چین از کشور دیگری که برای وارداتش به آمریکا تعرفه‌‌‌‏ای وجود ندارد خرید کنید.»

ترامپ گفت: «ما اکنون اقتصادی بزرگ‌تر از چین هستیم و این رشد از زمان انتخابات بزرگ ۲۰۱۶ به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته است. ما همچون «قلکی» هستیم که همه می‌خواهند به آن حمله کنند و از آن بهره ببرند. نه بیشتر!»

او طی دیدار از ژاپن نیز گفت که ایالات متحده در حال حاضر آماده رسیدن به یک توافق تجاری با چین نیست.

دهم ماه می، تعرفه‌های واردات از چین به آمریکا به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافت. در واکنش به این موضوع، وزارت دارایی چین روز ۱۳ ماه می اعلام کرد که پکن تعرفه‌های واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار را افزایش خواهد داد. افزایش تعرفه ایالات‌متحده در واکنش به اقدام رژیم چین در نقض تعهداتش پس از ماه‌ها مذاکرات تجاری تصویب شد.

به گزارش رویترز، پکن در تعهدات خود مبنی بر تغییر قوانینش در مورد مسائل کلیدی ساختاری از جمله انتقال تکنولوژی اجباری، سرقت مالکیت معنوی ایالات متحده و دستکاری نرخ ارز عهدشکنی کرده است.

نگرانی‌ها در مورد این مسائل ساختاری که دولت و تحلیلگران می‌گویند برای ایالات‌متحده صدها میلیارد دلار در سال هزینه داشته، جنگ تجاری را طی ماه مارس گذشته تسریع کرده است.

هفته گذشته دو طرف در واشنگتن یک دور مذاکرات تجاری را بدون امضا به پایان رساندند.

ترامپ  ۱۳ می به خبرنگاران گفت که در ماه ژوئن در اجلاس گروه بیست با شی جینپینگ رهبر چین دیدار خواهد کرد. وی افزود که انتظار دارد جلسه‌‌‌‏ای «ثمربخش» باشد.

ترامپ چند ساعت بعد در یک گردهمایی شام در کاخ سفید گفت که در صورتی که مذاکرات تجاری جاری نتایج خوبی به دست آورد، باید طی «سه یا چهار هفته» آشکار شود. او گفت: «احساس می‌کنم که بسیار موفقیت‌آمیز خواهد بود.»

او نوشت: «فردا قبل از اینکه شرکت‌های آن‌ها شروع به ترک کشور کنند و تجارت با آمریکا را از دست دهند، می‌توانیم با چین تجارت کنیم، اما آخرین باری که ملاقات داشتیم آن‌ها می‌خواستند دوباره مذاکره کنند. به هیچ وجه! در حال حاضر نسبت به هرنوع تجارتی که می‌‌‏توانستیم داشته باشیم، وضعیت بهتری داریم. »

رئیس جمهور ترامپ همچنین اذعان کرد که کشاورزان ایالات متحده ممکن است تحت تاثیر جنگ تجاری قرار بگیرند و گفته اند که دولت باید از درآمدهای جدید برای حمایت از کشاورزان استفاده کند.

پیش از اختلافات تجاری، چین یکی از خریدارهای بزرگ سویا در ایالات متحده بود. در سال گذشته، پس از آنکه چین تعرفه های مقابله با محصولات کشاورزی ایالات متحده را به اجرا درآورد، خرید سویا به طور قابل توجهی کاهش یافت.

او نوشت: «کشاورزان بزرگ ما یکی از بزرگ‌ترین ذینفعان آنچه در حالا در حال وقوع است خواهند بود. امیدوارم که چین به ما افتخار تداوم خرید محصولات کشاورزی بزرگ مان را بدهد. اما اگر اینطور نشد کشورمان این مابه التفاوت را ایجاد خواهد کرد. این پول از تعرفه های عظیمی که بابت دادن مجوز تجارت چین و سایرین با ایالات متحده به ما پرداخت می‌‏شود، خواهد آمد.»

سونی پردو، وزیر کشاورزی ایالات متحده دهم می گفت که ترامپ از او خواسته است تا برنامه‌‌‌‏ای برای حمایت از کشاورزان ایجاد کند. بخش کشاورزی در حال حاضر حدود ۱۲ میلیارد دلار برای کمک به جبران خسارت‌های مرتبط با کاهش خرید چین تدوین کرده‌است. قانونگذاران ایالات‌متحده از هر دو حزب هم حمایت خود را از موضع سخت ترامپ علیه رژیم چین ابراز کرده‌اند.

در واکنش به تصمیم شگفت‌‌‌‏آور ترامپ در ارتباط با افزایش تعرفه‌ها که طی هفته گذشته رخ داد، چاک شومر، رهبر اقلیت سنا پنجم ماه می در صفحه توئیتر نوشت که ترامپ باید «محکم در برابر چین بایستد» و عقب‌نشینی نکند.

شومر گفت: «زور و قدرت تنها راه برای پیروزی مقابل چین است.»

سناتور مارکو روبیو در ۱۱ ماه می اعلام کرد که تهدید تلافی جویانه چین در برابر افزایش تعرفه های ایالات متحده در مقایسه با اقدامات تجاری ناعادلانه فعلی آنها در برابر شرکت های آمریکایی، کمرنگ شده است.

او نوشت: «آن‌ها [رژیم چین] هم اکنون مالکیت معنوی را می‌دزدند، شرکت‌های آمریکایی را از انجام کار در چین منع کرده و حمایت گسترده دولتی از شرکت های چینی می‌‌‌‏کنند.»

روبیو در توئیتی دیگر در ۱۳ می، تایید کرد که جنگ تجاری باعث درد اقتصادی خواهد شد، «اما پس از آن نیز به وضعیت کنونی باز خواهد گشت و تسلیم شدن در برابر چین باعث نابودی دائمی اقتصادی خواهد شد.»

مطالب دیگر:

ترامپ : آمریکا آمادگی توافق تجاری با چین را ندارد

چهار مادر نمونه در تاریخ چین

تغییر و سنت

اخبار مرتبط