logo_eet

آیا به پیشگویی باور دارید؟

توانایی پیشگویی
آیا به پیشگویی باور دارید؟
(Vladgrin/iStock)

آیا هیچوقت شده به کسی فکر کنید و همان موقع او به شما تلفن بزنه… یا تمام روز درباره کسی احساس نگرانی داشتید و شب ببینید براش مشکلی پیش آمده بوده….این مثل یک ادراک فرا حسی می ماند که ما می خواهیم در مورد یکی از این نوع ادراکات صحبت کنیم.

بصیرت (clairvoyance)، نوعی توانایی فرا حسی است که از طریق آن فرد می تواند اطلاعاتی در مورد یک شی، شخص، محل و یا رویدادی فیزیکی را درک کرده و بدست آورد. این نوع توانایی می تواند موجب دیدن اشخاص و حوادث از راه دور در زمان یا فضا گردد. علم فرا روانشناسی (Parapsychology) به این حیطه پرداخته و به صورت آزمایشی در مورد آن تحقیق می کند.

توانایی بصیرت، به صورت پژوهش های آزمایشی توسط چارلز ریچت (Charles Richet) در سال ۱۸۸۴ مورد بررسی قرار گرفت. به این صورت که تعدادی کارت داخل پاکت های مهر و موم شده گذاشته می شد و از آزمودنی که تحت هپنوتیزم قرار گرفته بود خواسته می شد که تلاش کند آنها را شناسایی کند.

گرچه دانشمندان و اشخاص دیگری نیز تلاش نمودند در این رابطه آزمایشاتی را انجام دادند، اما یکی از پژوهش های مهم و برجسته در این خصوص توسط یک روانشناس به نام رینه (J. B. Rhine) در دانشگاه دوک (Duke University) انجام گرفت. وی توانست یک روش پژوهشی استانداردی را در این خصوص ابداع نماید و همچنین یک رویکرد آماری استانداردی را برای تحلیل داده ها جهت مطالعات فرا حسی بکار ببرد.

پس از وی دپارتمان های دیگر روانشناسی نیز سعی کردند آزمایشات وی را تکرار کنند. برخی از آنان نتوانستند به نتایج رینه در این خصوص دست یابند ولی دلایل آن می توانست به دلیل عدم امکان کنترل عوامل تاثیر گذار بوده باشد.

نتایج پژوهش های پروفسور روانشناس به نام دریل بم (Daryl Bem) که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و بر روی ۱۰۰۰ آزمودنی آزمایش های در طی نه سال صورت گرفته بود نشان داد که برخی توانایی های فرا حسی همچون توانایی پیش گویی را انسان ها دارا می باشند.

یکی از نه آزمایش معروف بم، نشان داد که ناخودآگاه افراد در وقایع آینده تاثیر دارد. برای مثال؛ در یک آزمایش، به آزمودنی هایش فهرستی از کلمات نشان داده شد و سپس به آنها برگه ای داده شد که تا آنجا که بخاطر می آوردند بتوانند کلماتی که قبلا دیدند را روی کاغذ بنویسند. سپس یک کامپیوتر به طور تصادفی و انتخابی تعدادی از همان کلمات را از همان لیست انتخاب کرده و به آنها نشان می داد تا آزمودنی ها از آنها در تمرینات شان استفاده کنند. نکته جالب اینجا بود که آنها می توانستند کلماتی که توسط کامپیوتر داده می شد تا تمرین کنند را بیشتر حدس زده و بخاطر بیاورند.

در برخی دیگر از آزمایشات بم، به آزمودنی ها تعدادی کلمه نشان داده می شد و سپس از آنها خواسته می شد کلمه ای که از آنها پرسیده خواهد شد تا بیاد آورند چه خواهد بود و نتیجه بیش از صرفا پاسخی تصادفی بود.

پیرز هاو (Piers Howe) و مارگارت وب (Margaret Webb)، هر دو در دانشگاه ملبورن در استرالیا، تحقیقاتی بر ۴۸ داوطلب انجام دادند. آنها عکس هایی از مردم را به آنها نشان دادند که به دو قسم تقسیم شده بود ولی تفاوت کمی در بین بعضی از آنها گذاشته شده بود. تفاوت ها می توانست شامل نوع مو یا رژ لب یا…. باشد.، داوطلبان در پژوهش متوجه عکس هایی متفاوت می شدند ولی دلیل تفاوت و نوع تفاوت را نمی توانستند بدانند یا حدس بزنند. از دیدگاه این روانشناسان این تفاوت را آنها حس می کردند که همان حس شهودی بوده است.

برخی از روانشناسان معتقدند وقت آن رسیده است که انسان ها به چیزهای غیرمحتمل هم فکر کنند. با این حال، به نظر می رسد مردم دوست دارند به آنچه که دوست دارند و می خواهند باور بیاورند.

اخبار مرتبط