Search
Asset 2

آیا درآغوش کشیده شدن می‌‌‏تواند ما را از ابتلا به سرما‌‌خوردگی محافظت کند؟

بغل کردن،در آغوش کشیدن
آیا درآغوش کشیده شدن می‌‌‏تواند ما را از ابتلا به سرما‌‌خوردگی محافظت کند؟
بغل کردن،در آغوش کشیدن
مطالعه جدید انجام شده در دانشگاه کامگی مللون بیان می‌‌‏کند افرادی که بیشتر در آغوش گرفته‌‌‏اند بهتر توانسته‌‌‏اند با عفونت‌‌‏ها مبارزه کنند. (diego cervo/iStock/Thinkstock)

حمایت اجتماعی بیشتر و در آغوش کشیده شدن مداوم می‌‌‏تواند احتمال عفونت ناشی از استرس را در افراد کاهش دهد که این خود موجب کاهش علائم بسیاری از بیماریها است.

در تحقیق صورت گرفته به سرپرستی « شلدون کوهن » پروفسور روانشناس از دانشگاه مللون، محققان بررسی کرده‌‌‏اند که آیا در آغوش گرفتن می‌‌‏تواند به عنوان نوعی حمایت اجتماعی، افراد مضطرب را از ابتلا به بیماری محافظت کند؟

کوهن و اعضای تیمش بغل کردن را نمونه‌‌‏ای از حمایت اجتماعی در نظر گرفته‌‌‏اند زیرا که آن اغلب نشانه روابط صمیمی و نزدیک با افراد دیگر است.
کوهن می‌‏گوید: « می‌‌‏دانیم افرادی که برخوردهای نامناسب با دیگران دارند دارای مقاومت کمتری در برابر ویروس‌‌‏های سرماخوردگی هستند. همچنین واقف هستیم افراد با حمایت‌‌‏های اجتماعی می‌‌‏توانند تا حدی از تاثیرات ناشی از استرس مانند اضطراب و افسردگی در امان باشند.»

وی در ادامه افزود: « در این تحقیق بررسی کردیم که آیا دریافت حمایت اجتماعی هم به همان اندازه در محافظت از ما در برابر عفونت‌‌‏های روانی موثر است یا خیر. همچنین آزمایش کردیم که آیا دریافت آغوش می‌‌‏تواند تا حدی احساسات مشابهی را در جهت حفظ افراد از ابتلا به عفونت ایجاد کند؟»

حمایت‌‌‏های دریافتی از طریق پرسش‌‌‏نامه در ۴۰۴ فرد سالم بزرگ‌‌‏سال مطالعه شد. در این مطالعه دفعات تکرار کشمکش‌‌‏های شخصی و دریافت آغوش در ۱۴ روز پیاپی مورد بررسی قرار گرفت. شرکت کنندگان در معرض ویروس سرماخوردگی معمولی قرار گرفتند و سپس در قرنطینه علائم آن‌‌‏ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج منتشر شده در مجله علم روانشناسی نشان داده است که دریافت حمایت اجتماعی خطر عفونت‌‌‏های ناشی از کشمکش میان افراد را کاهش می‌‌‏دهد.

از میان عوامل موثر در پیش‌‌‏گیری از ابتلا به بیماری، یک‌‌‏سوم مربوط به آغوش کشیده شدن است. در میان شرکت‌‌‏کنندگان مبتلا شده، افرادی که از حمایت اجتماعی بالاتر و تعداد دفعات به آغوش کشیده شدن بیشتر برخوردار بودند، بدون در نظر گرفتن میزان کشمکش علائم بیماری خفیف‌‌‏تری داشتند.

بنابر مطالعات انجام شده، کوهن عقیده دارد در آغوش گرفته شدن شخص توسط فرد مورد اطمینان ممکن است موجب کاهش تاثیرات مخرب ناشی از استرس شود.

تاثیر حمایتی آغوشمی‌‌‏تواند یا به علت تماس فیزیکی صرف و یا حمایت و صمیمیت ناشی از آغوش گرفته شدن باشد.
وی افزود در هر دو صورت کسانی که بیشتر به آغوش کشیده می شوند در مقابل ابتلا به عفونت محفوظ‌‌‏ترند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی