Search
Asset 2

آیا روغن نارگیل می‌تواند مانع از پیر شدن شود؟

روغن نارگیل مانع از پیری می‏شود
آیا روغن نارگیل می‌تواند مانع از پیر شدن شود؟ (Shutterstock*)
روغن نارگیل مانع از پیری می‏شود
آیا روغن نارگیل می‌تواند مانع از پیر شدن شود؟ (Shutterstock*)

به نظر می‌رسد یک موش آزمایشگاهی که تحت رژیم غذایی با چربی بالا قرار گرفته، قادر بوده است که با نشانه‌های پیری که مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد مقابله کند.

این موش در سیستم دستکاری شده‌ی دی‌ان‌ای دچار نقص بود؛ این نقص سبب اختلال سندرم کوکائین می‌شود؛ که سبب می‌شود بیماران قبل از موعد مقرر و در دوران کودکی پیر شده و در سنین پایین ۱۰ الی ۱۲ سالگی بمیرند.

قرار دادن موش در یک رژیم غذایی با چربی بالا موجب به تأخیر افتادن برخی نشانه‌ها، از جمله کاهش وزن و قدرت شنیداری می‌شود. این موش نیز که از اسیدهای چرب با زنجیره‌ی متوسط به‌دست‌آمده از روغن نارگیل تغذیه کرده‌بود، در وضعیت خوبی قرار داشت.

به گفته‌ی دانشمندان این نتایج راه را برای درمان کودکان دچار پیری زودرس و بزرگسالان دچار آلزایمر و پارکینسون فراهم می‌کند.

«ویلهلم بوهر»، به عنوان هدایتگر این تحقیق که یک پروفسور از مرکز مطالعات پیری همراه با سلامتی (هلثی ایجینگ) در دانشگاه «کوپنهاگن» و «مؤسسه‌ی ملی سلامتی» است، می‌گوید: «این خبر خوبی برای کودکان دچار سندرم کوکائین است؛ زیرا ما هم‌اکنون درمان مؤثری برای آن نداریم. مطالعات ما نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی با چربی بالا می‌تواند فرآیند پیری را به تأخیر بیاندازد.»

وی افزود: «به نظر می‌رسد که یک رژیم غذایی محتوی چربی بالا همچنین پیری مغز را به تأخیر می‌اندازد. بنابراین این یافته‌ها نشان می‌دهند که افراد دچار بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون نیز ممکن است به طور بالقوه در طولانی مدت از این دانش بهره ببرند.»

سوخت بیشتر برای سلول‌های مغزی

مغز ما به طور دائم به سوخت در قالب قند و یا به‌‌‏اصطلاح کتون احتیاج دارد. کتون‌ها ذخیره‌ی سوخت مغز هستند و به‌ویژه در دوره‌های زمانی با سطح قند پایین، به عنوان مثال زمانی که شما در حال روزه گرفتن هستید، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

این به این دلیل است که اگر بدن احتیاج به قند داشته باشد، چربی‌ها را تجزیه می‌کند؛ و در طول این فرآیند کتون تولید می‌کند.

«مورتن شیبای نادسن» از مؤسسه‌ی ملی سلامتی می‌گوید: « قبلاً نشان داده‌ایم که در کودکان دچار سندرم کوکائین، پیری زودرس نتیجه‌ی فعال بودن دائمی مکانیزم بازسازی سلولی است. این امرمنابع داخلی را مصرف کرده و سبب می‌شود سلول به سرعت پیر شود.»

وی افزود: « در نتیجه امیدواریم که یک رژیم غذایی با محتوای بالای روغن نارگیل و یا چربی مشابه تأثیرات مفیدی داشته باشد؛ زیرا سلول‌های مغذی سوخت اضافی دریافت می‌کنند و در نتیجه قدرت آن را خواهند داشت که خرابی ایجاد شده را تعمیر کنند.»

«نوردیا فاندن» از طریق مرکز پیری همراه با سلامتی این مطالعه را پشتیبانی کرده است؛ که در مجله‌ی «سل متابولیسم» آورده شده است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی