Search
Asset 2

آیا ممکن است به میگویی که می‌‌‏خورید ژل صنعتی تزریق شده باشد؟

میگو ژل تزریقی
(Teh Eng Koon/Getty Images)
میگو ژل تزریقی
(Teh Eng Koon/Getty Images)

 

خانم یانگ در جنوب چین از شهر بندری گوانگژو در حالی که از خرید شش میگوی ببری بزرگ خود خوشحال بود، متوجه شد که در داخل سر میگوها ژل تزریق شده است.

ژل تزریق شده به طور معمول با مشاهده قابل تشخیص نیست و تزریق احتمالاً بین زمانی که میگو گرفته شده و به فروش می‌‌‏رسد، به منظور اضافه کردن وزن و کسب سود بیشتر انجام ‌‌‏گرفته است. میگوها پس از تزریق می‌‌‏میرند.

مقامات مواد غذایی چینی با توجه به مصاحبه‌‌‏ها و گزارش‌‌‏های خبری، تاکنون موفق به پیگیری و بررسی موارد فوق نشدند و حتی مشخص نشده است که در چه مرحله از خط تولید این عملیات سودجویانه صورت می‌‌‏گیرد.

غذاهای دریایی از طریق کارخانه به فروش می‌‌‏رسد، حتی بازرگانان نمی‌‌‏دانند که کدام نوع از محصولات با ژل تزریق شده است.

تاجر غذاهای دریایی در پکن

چین بزرگ‌‌‏ترین صادر کننده غذاهای دریایی در دنیا است و مقدار قابل توجهی از میگو و گربه ماهی، محصولات دریایی که بیشترین مصرف را دارد، صادر می‌‌‏کند. با توجه به داده‌‌‏های اداره آمار امریکا نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار میگو از چین بین ماه‌‌‏های ژانویه و اکتبر ۲۰۱۵ به امریکا صادر شده است.

مشکل میگوهای تقلبی برای بیش از یک دهه، در چین ادامه داشته است. البته موارد جدید به طور منظم در مطبوعات چین گزارش شده است. برخی از اولین موارد علنی شده در سال ۲۰۰۵ کشف و گزارش شد. در همان سال دولت در شهر تیانجین یک کمپین اعتصاب به دلیل افزایش فروش این نوع میگوها راه اندازی کردند. اما باوجود راه اندازی کمپین هیچ نوع جزئیاتی در مورد چگونگی دستگیری افراد و یا از بین بردن میگوهای تقلبی به مردم داده نشد.

هنوز معلوم نیست چه مقدار از این میگوهای تقلبی و یا چگونه راه خود را به سواحل چین بازکردند اما کارشناسان ایمنی مواد غذایی در این مورد ابراز نگران کردند. این امر باعث شد که سازمان غذا و دارو امریکا در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۵ یک هشدار وارداتی صادر کند. این هشدار در مورد «ورود حیوانات با داروهای جدید و یا مکمل‌‌‏های غذایی ناامن» از جمله غذاهای دریایی وارداتی از چین، مانند میگو است.

افزودن ژل نامرغوب به میگو

بر اساس میگوهایی که مورد آزمایش قرار گرفته‌‌‏اند – البته کار آسانی در چین نبوده است- مشخص شده که ژلاتین موجود در میگو بی‌‌‏ضرر و از نوع خوراکی بوده است. این مواد معمولاً از پوست حیوانات و استخوان آن‌‌‏ها استخراج شده و متشکل از کلاژن است. اما از آنجا که این عمل غیر قانونی و بدون نظارت است، امکان دارد افراد سودجو برای ژل تزریقی بعدی از نوع صنعتی آن استفاده کنند.

«وو ون‌‌‏های»، استاد دانشگاه شانگهای در مصاحبه‌‌‏ای با مطبوعات چین گفت که مشتریان باید با احتیاط در مورد میگو با ژل صنعتی برخورد کنند. این نوع میگوها ارزان‌‌‏تر از میگوهای تزریقی با مواد خوراکی هستند. ژل صنعتی برای مبلمان و چاپ استفاده می‌‌‏شود و شامل بسیاری از فلزات سنگین چون سرب و جیوه است که به کبد و خون آسیب می‌‌‏رساند و سرطان‌‌‏زا است.

میگو و ژل تزریقی در سرش
میگو و ژل تزریقی در سرش (سمت راست) ((Weibo.com

عمل تزریق میگو خود نیز به طور بالقوه ناامن است.

«لیو هوی‌‌‏پینگ»، عضو شورای اجرایی انجمن محصولات آبزی تیانجین، در مصاحبه با اخبار پکن گفت که حتی اگر چه تزریق ژل خوراکی به خودی خود مضر نیست، اما آیا می‌‌‏توان تضمین کرد که تزریق انجام شده با رعایت اصول بهداشتی انجام گرفته است؟

آقای ژانگ، یک تاجر غذاهای دریایی در استان شاندونگ به رسانه‌‌‏های چین گفت که میگوهای بزرگی چون شاه میگو و میگوهای ببری، که عمدتاً از آسیای جنوب شرقی وارد شدند به دلیل بزرگی اندازه‌‌‏شان انتخاب خوبی برای تزریق ژل هستند. قیمت این میگوها بالا است و با اضافه کردن مواد دیگر و افزوده شدن وزن میگو فروشندگان می‌‌‏توانند پول بیشتری بدست بیاورند.

چرا تزریق ژل همچنان ادامه دارد

باوجود آگاهی از تزریق ژل به میگوها، این عمل همچنان برای بیش از یک دهه در چین ادامه دارد.

مقاله‌‌‏ای در روزنامه جوانان پکن منتشر شد و عنوان کرد که این رسوایی ناکارآمدی سیستم تنظیم موادغذایی در چین را نشان می‌‌‏دهد. با توجه به این مقاله، ادارات و گروه‌‌‏های کاری نامشخص بسیاری وجود دارد و به دلیل همکاری ضعیف بین بخش‌‌‏ها و ادارات برای اجرای مقررات، به راحتی شکاف پدیدار می‌‌‏شود. حتی با سازماندهی مجدد سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۱۳ وضعیت بهبود نیافته است.

با توجه به این تحقیق به نظر می‌‌‏رسد فقدان اراده برای حل این مشکل همچنان وجود دارد. «کوی هونگتائو»، معاون مدیر اداره صنعت و تجارت در بندر تیانجین به اخبار پکن گفت که دولت برای صنعت و بازرگانی تنها محصولاتی را برای تحقیقات می‌‌‏پذیرد که در بررسی‌‌‏های وزارت کشاورزی رد شده‌‌‏اند.

تشخیص میگو تزریق شده پیچیده نیست. «کوی چانمینگ»، معاون مدیر بخش نظارت بهداشت تیانجین، گفت که نیاز نیست که میگو را برای تشخیص تقلبی بودن آن آزمایش کرد؛ چرا که می‌‌‏توان با نگاه کردن به آن تشخیص داد که تزریق انجام شده است یا نه. صرف نظر از نوع تزریق این عمل مجاز نبوده و غیر قانونی است.

چند فروشنده میگو در مکان‌‌‏های مختلف در چین به رسانه‌‌‏های چین گفتند که آن‌‌‏ها میگو با ژل تزریق شده را از عمده فروشان تهیه می‌‌‏کنند. یک فروشنده میگو نیز گفت: «این نوع میگو در حال حاضر در اینجا برای مدت طولانی بوده است و از پنج سال پیش از طرف عمده فروشان به سایرین توزیع می‌‌‏شده است.»

با نگاهی کلی می‌‌‏توان دریافت که غلبه حرص و طمع انسان بر اخلاقیات موجب ادامه داشتن این روند شده است و دولت چین هم در این مورد یا پیگیری نکرده است و یاحتی باعث بدتر شدن وضعیت شده است.

عمده فروشان و فروشندگان با تزریق ژل به میگو از این مسئله برای افزایش سود خود استفاده می‌‌‏کنند و با این کار سلامت مصرف کنندگان را به خطر می‌‌‏اندازند. حتی اگر خرده فروشان در تزریق میگو درگیر نیستند، اما می‌‌‏دانند که در حال دریافت محصولات تقلبی از عمده فروشان هستند و با قبول و فروش آن‌‌‏ها به افراد دیگر در این ماجرا سهیمند. تنظیم کننده‌‌‏های موادغذایی چین هم یا نمی‌‌‏توانند و یا مایل به متوقف کردن این حلقه خرید و فروش غیرقانونی نیستند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی