Search
Asset 2

آیا کارکنان شرکت‌‏تان از دل و جان کار می‌‏کنند؟ مدیران مقصرند یا کارمندان؟

آیا کارکنان شرکت‌‏تان از دل و جان کار می‌‏کنند؟ مدیران مقصرند یا کارمندان؟

آیا کارکنان شرکت‌‏تان از دل و جان کار می‌‏کنند؟ مدیران مقصرند یا کارمندان؟

موضوع «مشارکت و تعهد» کارکنان، موضوعی بسیار کلیدی در موفقیت یا عدم موفقیت هر کسب و کاری به‌‌‌‏شمار می‌‌‌‌‏رود. اما این که کارکنان یا مدیران، کدام‌‌‌‌‏یک در ایجاد و افزایش این مشارکت و تعهد، نقش موثرتری دارند، مسئله مهمی است که همیشه مورد بحث بوده است.

برخی افراد عقیده دارند که بسیاری از کارکنان سازمان‌‌‌‌‏ها، خودشان به کار تعهدی ندارند و یا به اهداف سازمان متصل نیستند، اما «دِیو مَتر» کارشناس مسائل کسب و کار، معتقد است که مشکل از سوی کارکنان نیست و مدیران یک سازمان باید با رهبری صحیح و به کارگیری تدابیر مناسب کارمندان را به سمت مشارکت صادقانه و فعالانه سوق دهند.

به بیان وی، کارکنان متعهد زیادی وجود دارند که به سبب فقدان مدیریت موثر و کارآمد در محل کارشان، دچار ناامیدی شده‌‌‌‌‏اند. بسیاری از این افراد با هدف ایجاد مشارکت و فعالیتی موثر جذب صنعت یا سازمانی می‌‌‌‌‏شوند، اما پس‌‌‌‌‏از مدتی با احساس درماندگی و ناتوانی در ابراز آرمان‌‌‌‌‏ها و ارزش‌‌‌‌‏های بزرگ‌‌‌‌‏شان، محل کار را ترک می‌‌‌‌‏کنند.

باید پذیرفت که ستون‌‌‌‌‏های مشارکت، بر روی شانه‌‌‌‌‏های تیم مدیریت استوار است. آقای مَتر که کارشناس بهبود کارایی گروه تجاری دیل کارنگی در تورنتو است، برای افزایش پیوستگی کارکنان به چارچوب استراتژیک یک سازمانِ کاری چند پیشنهاد ارائه می‌‌‌‌‏دهد:

– تصویر کاملی از وضعیت کسب و کارتان برای کارکنان ارائه کنید. برای آنها تشریح کنید که بیزینس‌‌‌‌‏تان چگونه کار می‌‌‌‌‏کند؟ در بازار چه می‌‌‌‌‏گذرد؟ چه کارهایی برای باقی ماندن و موفق شدن در این بیزینس مورد نیاز است و برای هر فردی چه چیزهایی ضروری است؟ پیش از هر عملکرد و دستوری به کارکنان‌‌‌‌‏تان گوش کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

– به افراد کمک کنید که موقعیت و جایگاه مدیریت سازمان را به خوبی درک کنند و نقش‌‌‌‌‏تان را برایشان به خوبی مشخص کنید. بدون روشن ساختن این موارد کارکنان ممکن است تصور کنند که فرصت یا آینده‌‌‌‌‏ای برای آنها وجود ندارد.

– مشخص کنید که هر شخصی برای انجام وظایفش چه صلاحیت‌‌‌‌‏هایی باید داشته باشد و لازم است چه مهارت‌‌‌‌‏هایی برای ایجاد تغییرات مثبت بیاموزد. برای بهبود کارایی ایجاد صمیمیت و تحسین و تمجید از کارکنان را فراموش نکنید.

– گفتگوهایی دو طرفه برای درمیان گذاشتن مسائل مربوط به بهبود عملکرد و طرح‌‌‌‌‏های استراتژیک برقرار کنید و اشتیاق نشان دهید. با پاورپوینت با کارمندان صحبت نکنید. بدین ترتیب می‌‌‌‌‏توانید ببینید که افراد از مکالمه‌‌‏ای دوطرفه و پیوستگی‌‌‌‌‏شان با چارچوب استراتژیک شما خوشحال می‌‌‌‌‏شوند.

– سوالاتی نظیر «تغییرات، چالش‌‌‌‌‏ها و فرصت‌‌‌‌‏هایی که با آنها مواجه هستیم چیستند؟» باعث می‌‌‌‌‏شود که هر فردی درباره موضوع تعهد صحبت کند. خودتان درباره موضوع تعهد از کارکنان سوال نکنید. تنها گوش کنید و گوش کنید و گوش کنید. پس از گوش دادن خواهید دید که خودشان این مطلب را به وضوح و با صدای بلند بیان خواهند کرد.

– ساختاری ایجاد کنید که کارکنان اجازه داشته باشند خودشان بهترین شکل وجودی خود را انتخاب کنند و به کار وادارند. شجاع‌‌‌‌‏ترین مدیران همواره از کارکنان‎شان می‌‌‌‌‏پرسند که بهتر است چطور مدیریت کنند تا موجب شود آنها بهتر کارشان را انجام دهند. این مدیران به بازخوردها بدون دفاع، انکار یا توجیه گوش می‌‌‌‌‏کنند. این گونه عملکرد کمی دشوار است، اما وقتی کارکنان‎تان متوجه شوند چقدر جدیت دارید، این جدیت را دوست خواهند داشت.

– اکثر افراد می‌‌‌‌‏خواهند بخشی از اتفاقی مهم باشند و می‌‌‌‌‏خواهند برای موفقیت‌‌‌‌‏هایشان به رسمیت شناخته شوند. کارکنان متعهد به‌‌‌‌‏گونه‌‌‌‌‏ای پرشور و حرارت تمایل به برقراری ارتباط و مشتاق ساختن مشتریان دارند.

به قول یک خرده فروش: «اگر از مشتری واکنش بدی دریافت کردید، کارمند را سرزنش نکنید، مدیریت را سرزنش کنید.» شنیدن این سخنان سخت است، اما بهره‌‌‌‌‏گیری از آنها به عنوان اصول راهنما، شایستگی مدیریت و رهبری سازمان را تقویت کرده، شما را مطمئن می‌‌‌‌‏سازد که کارکنان در کار متعهد باشند و به آن ارزش بگذارند.

مطالب دیگر:

تورنتو : راهیپمایی صلح آمیز به مناسبت خروج ۳۰۰ میلیون نفر از حزب کمونیست چین

سرگذشت بانویی کارآفرین در تورنتو – چگونه شور و اشتیاق به رویای این بانوی کارآفرین جانی تازه بخشید

پیام‌‏های درونی چگونه ما را کنترل می‌‏کنند؟ (بر اساس داستان واقعی)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی