logo_eet

بیمار مبتلا به کووید۱۹ در پنسیلوانیا برای دسترسی به داروی آیورمکتین می‌جنگند

آیورمکتین برای درمان بیماری‌های انگلی تأیید شده اما در درمان بیماران کووید۱۹ نیز موفق عمل کرده است، هرچند استفاده از آن برای درمان کووید۱۹
کیت و دارلا اسمیت از یورک، پنسیلوانیا. (Courtesy Darla Smith)

کیت اسمیت دوشنبه اولین دوز از سه دوز آیورمکتین را زمانی دریافت کرد که به‌خاطر کووید۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان یو‌پی‌ام‌سی مموریال بستری بود؛ این بیمارستان که در شهر یورک در پنسیلوانیا قرار دارد با این درمان مخالف بود اما همسر کیت، دارلا اسمیت، حکم دادگاه گرفت تا اجازه‌اش را بدهند.

رالف لوریگو، وکیل نیویورکی که پرونده اسمیت را در  دست داشت، به اپک‌تایمز گفت: «۳۵ سال است که آیورمکتین برای انسان‌ها تجویز می‌شود و بیش از ۴ میلیارد بار در سراسر جهان استفاده شده است. دارویی ضروری است. مرکز درمان و پیشگیری از بیماری‌ها به هر پناه‌جویی که وارد کشور می‌شود، توصیه می‌کند آیورمکتین مصرف کند. این نشان می‌دهد چقدر ایمن است.»

آیورمکتین برای درمان بیماری‌های انگلی تأیید شده اما در درمان بیماران کووید۱۹ نیز موفق عمل کرده است، هرچند استفاده از آن برای درمان کووید۱۹ روی برچسب دارو تأیید نشده است. از نظر قانون، پزشکان می‌توانند داروها را برای استفاده‌هایی به‌جز آن‌چه روی برچسبشان نوشته شده است، تجویز کنند.

اولین پرونده لوریگو در مورد آیورمکتین، به ماه ژانویه برمی‌گردد که در آن زنی ۸۰ ساله از نزدیکی مرگ و از زیر دستگاه تنفس مصنوعی به زندگی بازگشت، تا تولد ۸۱ سالگی‌اش را در سلامت و در خانه جشن بگیرد. از آن زمان، بیش از صد تن از خانواده بیماران که با بیمارستان درگیر بودند بهشان حق استفاده از آیورمکتین را بدهد، به او مراجعه کرده‌اند.

او می‌گوید: «اوضاع آن‌قدر بد است که من آخر هفته گذشته، ۳۷ درخواست از کسانی داشتم که به‌شدت پیگیر معالجه یکی از عزیزانشان در بیمارستان بودند که وضعیت بدی داشت. بیمارستان دستورالعمل خود را دنبال کرده که نتیجه نداده است.»

دستورالعمل بیمارستان اغلب داروی دیگری است، رمدسیویر، و اگر وضعیت سلامتی بیمار رو به وخامت باشد، او را انتیوبه می‌کنند، یعنی به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می‌کنند.

«وقتی به دستگاه تنفس مصنوعی وصلتان می‌کنند، به این معنی است که دستورالعملشان را انجام داده‌اند و اکنون باید منتظر ماند و دید چه می‌شود. با وصل شدن به دستگاه تنفس مصنوعی، شانستان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. در ابتدای کووید، اگر به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می‌شدید، به احتمال ۸۰ تا ۹۰ درصد زنده نمی‌ماندید. اکنون بهتر شده است، اما وصل شدن به دستگاه تنفس مصنوعی می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند. با ادامه استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی، شانس زنده ماندنتان کاهش می‌یابد.»

لوریگو می‌گوید: «هر هفته با من تماس می‌گیرند و خبر می‌دهند افرادی مرده‌اند. حدود یک سوم کسانی که من را برای پرونده‌هایشان استخدام کرده‌اند، از دست رفته‌اند زیرا نتوانستیم حکم تأییدیه را به‌موقع بگیریم. چه ضرری دارد بیمارستان امتحانش کند؟ هر انسانی حق دارد برای حفظ جان خود هر چه در توان دارد انجام دهد.»

بیمارستان یو‌پی‌ام‌اس مموریال نظری درباره این خبر نداده است.

مطالب دیگر:

دیسانتیس: ویروس اومیکرون باعث ایجاد محدودیت در فلوریدا نخواهد شد

تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن توسط بایدن، مورد تمجید و انتقاد قرار گرفت

استعفای نماینده جمهوری‌خواه کنگره و پذیرفتن مدیرعاملی شرکت رسانه‌ای ترامپ

اخبار مرتبط