logo_eet

پزشکان آگاهی مردم نسبت به داروی آیورمکتین را به عنوان راهی برای درمان کووید۱۹ افزایش می‌دهند

آیورمکتین پروتکل استاندارد فعلی برای بیمارانی که آزمایش کووید آنان مثبت است این است که در خانه خود را قرنطینه کنند، نوشیدنی کافی مصرف کنند
(Luis Robayo/AFP via Getty Images)

یک ائتلاف بین المللی از متخصصان پزشکی، در تلاش برای کمک به پایان همه‌گیری، روز شنبه رویدادهایی جهانی را برای افزایش آگاهی در مورد اثربخشی آیورمکتین به عنوان درمانی برای کووید۱۹ برگزار کرد.

برگزارکنندگان روز جهانی آیورمکتین (World Ivermectin Day) می‌گویند دکترها و حامیان این داروی ارزان قیمت که توسط FDA نیز تأیید شده است، قرار است در بیش از ۱۲ کشور میزبان مراسم‌هایی آنلاین، رایگان و عمومی باشند.

دو نهاد غیرانتفاعی به نام‌های اتحادیه Front Line COVID-19 Critical Care یا همان (FLCCC) و گروه British Ivermectin Recommendation Development یا همان (BIRD) که کارزاری را برای استفاده بدون مجوز آیورمکتین جهت درمان و پیشگیری از کووید۱۹  ایجاد کرده بودند گفته‌اند که هدف این مراسم‌ها و رویدادها این است که مردم بدانند که این داروی پاد انگل می‌تواند کووید۱۹ را درمان کند، احتمالاً پاندمی را پایان دهد و ترس از ویروس ح‌ک‌چ (حزب کمونیست چین) را از بین ببرد.

دکتر تس لاری، یکی از بنیان‌گذاران گروه BIRD در کنفرانسی مطبوعاتی گفته است: «ما پیامی مثبت و روحیه‌بخش را می‌خواهیم با مردم به اشتراک بگذاریم: آیورمکتین می‌تواند کووید را درمان و با آن مقابله کند و به کمک آن می‌توان چرخه بی‌پایان پیک پاندمی و محدودیت‌های فردی را پایان داد و جانی دوباره به اقتصادها بخشید.»

لاری یکی از نویسندگان یکی از مقاله‌های فراتحلیل معتبر در مجله آمریکایی Therapeutics است که دریافته است که آیورمکتین می‌تواند با ویروس کووید۱۹ مقابله کند؛ بیماری‌ای که از ویروس ح‌ک‌چ نشأت گرفته است. لاری و گروهش با اطمینانی متوسط نتیجه گرفته‌اند که با بازه اطمینان ۰.۱۹-۰.۷۳ آیورمکتین می‌تواند خطر مرگ را به صورت متوسط تا ۶۲ درصد کاهش دهد؛ مخصوصاً اگر در مراحل اولیه تجویز شود.

اتحادیه FLCCC نیز روی ۱۸ آزمایش کنترل شده تصادفی بر روی درمان کووید۱۹ با آیورمکتین، مطالعه‌ای را انجام داده است. آنان «در مرگ‌ومیر، زمان بهبود بالینی و زمان پاک‌سازی ویروس با یک کاهش معنادار آماری بزرگ مواجه شدند.» این نویسندگان همچنین گفته‌اند مطالعاتی که روی پیشگیری از کووید۱۹ انجام شده‌اند گزارش کرده‌اند که در صورت استعمال منظم این دارو می‌توان خطر ابتلا به این بیماری را تا حد چشمگیری کاهش داد.

اعضای اتحادیه FLCCC پروتکل‌های گوناگونی را برای درمان اولیه و پیشگیری از کووید۱۹ توسعه داده‌اند به جای اینکه بیماران صبر کنند تا بیماری‌شان تشدید شود تا بالاخره در بیمارستان تحت معالجه قرار بگیرند. این پروتکل‌های درمانی از جمله پروتکل مدیریت کووید مزمن در سراسر جهان در حال استفاده هستند.

پروتکل استاندارد فعلی برای بیمارانی که آزمایش کووید آنان مثبت است این است که در خانه خود را قرنطینه کنند، نوشیدنی کافی مصرف کنند، استراحت کنند و برای تب، سردرد، سرفه و بدن درد از داروهای موجود در داروخانه‌ها استفاده کنند.

طبق راهنمای جدید مؤسسه ملی سلامت (NIH)، بیمارانی که به صورت خفیف یا متوسط درگیر کووید ۱۹ هستند و افرادی که ریسک پیشرفت این بیماری در بدن آنان بالاست، اگر به دستگاه اکسیژن یا بستری شدن نیازی نیست، بهتر است پادتن مونوکلونال را مصرف کنند.

با وجود شواهدی که نشان می‌دهند آیورمکتین می‌تواند تمامی مراحل کووید۱۹ را درمان کند و به دلیل مشخصات ضدالتهابی و ضدویروسی‌اش نرخ مرگ‌ومیر و بستری را کاهش دهد، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هنوز استعمال آن را تأیید نکرده است و می‌گوید این دارو یک داروی ضدویروسی نیست. نهاد نظارتی فدرال هشداری را صادر کرده است و به مردم گفته است که بهتر است از آیورمکتین که برای اسب تولید می‌شود پرهیز کنند، چون دوز بالای آن می‌تواند برای انسان‌ها مضر باشد.

NIH دیدگاه خنثی خود نسبت به استعمال آیورمکتین جهت درمان کووید ۱۹ را تغییر نداده است، در حالی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) استعمال این دارو را توصیه نمی‌کند، مگر برای مطالعات بالینی. هر دو سازمان به اطلاعات کافی‌ای اشاره نکرده‌اند که بتوانند توصیه‌ای بکنند.

مطالب دیگر:

پمپئو: آمریکا باید برای پایان دادن به آزار و شکنجه علیه پیروان فالون گونگ در جهان پیشرو باشد

خوزستان آب ندارد؛ دست حزب کمونیست چین به هر جا برسد، خشکسالی یا سیل ببار می‌‌‏آورد

نیکی هیلی می‌گوید شرکت در المپیک پکن، برابر با نادیده گرفتن جنایات رژیم چین است

اخبار مرتبط