Search
Asset 2

درخواست گزارشگر ویژه اتحادیه اروپا برای مقابله با مداخله چین

اقتصاد چین سقوط خواهد کرد
شی جین پینگ، رهبر چین، در طی یک کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهور فرانسه پس از دیدار آنها در کاخ الیزه در پاریس در 25 مارس 2019، به صحبت‌ها گوش می‌دهد. (Yoan Valat/AFP از طریق Getty Images)

گزارشگر ویژه اتحادیه اروپا از بابت مداخله خارجی، به ویژه مداخلات رژیم کمونیست چین در اتحادیه اروپا اظهار نگرانی کرده است.

سَندرا کالنیِت، عضو لتونیایی پارلمان اروپا در گزارش مقدماتی خود که ماه گذشته منتشر شد، گفت: «نمی‌توانیم بپذیریم که کماکان هیچ کارگروهی برای نظارت بر مداخلات چین وجود ندارد». چین اقدامات مداخله‌گرایانه خارجی خود را با هدف «سست کردن سیستم دموکراتیک به منظور گسترش نفوذ خود» مرتکب شده است.

کالنیت همچنین گزارشگر کمیته ویژه پارلمان اروپا در زمینه مداخلات خارجی در تمامی فعالیت‌های دموکراتیک اتحادیه اروپا از جمله دروغ‌پراکنی است.

او قرار بود گزارش خود را در ۹ نوامبر در جلسه کمیته بین پارلمانی اروپا ارائه دهد.

این گزارشی بر مبنای بیش از ۴۰ جلسه دادرسی این کمیته از بیش از ۱۰۰ کارشناس از سپتامبر سال گذشته تا کنون، گردآوری شده است. در این گزارش به مسئله مداخله روسیه نیز پرداخته شده است اما به طور واضح، حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) نگرانی به مراتب بزرگتری است.

در گزارش یادشده آمده است که یکی از زمینه‌های نفوذ مربوط به استثمار افراد عالی‌رتبه است و در آن، از نخست وزیر پیشین فرانسه ژان پیر رافارن که «با جدیت تمام به دنبال گسترش منافع چین در فرانسه» بود و همچنین کمیسیونر سابق جمهوری چک، استفان فیول که «سابقاً برای شرکت سی‌ای‌اف‌سی چاینا انرژی کار کرده بود» نام برده شده است.

رافارنِ ۷۳ ساله به مدت سه سال تا ماه می ۲۰۰۵ نخست وزیر فرانسه بود. زمانی که جناب نخست وزیر پیشین فرانسه در سال ۲۰۰۳ در اوج شیوع سارس به چین سفر کرده بود، نخست وزیر پیشین چین وِن جیابائو از رافارن با این عنوان که از خود «دوستی صادقانه» نشان داده است، از او تقدیر کرد.

در سال‌های اخیر، رسانه‌های دولتی چین اغلب اوقات سخنان او را منعکس کرده‌اند. شبکه سی‌جی‌تی‌ان که بازوی بین‌المللی رسانه دولتی سی‌سی‌تی‌وی در چین است، در ماه آوریل به نقل از رافارن گفت اروپا و چین باید با یکدیگر همکاری کنند و «بدون چین هیچ آینده‌ای وجود ندارد».

در سپتامبر ۲۰۱۹، رافارن یکی از شش دریافت‌کننده مدال دوستی بود؛ جایزه‌ای که پکن آن را به خارجیانی می‌دهد که به چین کمک کرده‌اند. رسانه دولتی شینهوا در چین به نقل از رافارن گفت او با توجه به ده‌ها سال فعالیتش برای گسترش روابط میان این دو کشور، از بابت دریافت این مدال «از صمیم قلب خوشحال» است.

شرکت سی‌ای‌اف‌سی چاینا انرژی که یک شرکت نفتی است و در روسیه، اروپای شرقی و بخش‌هایی از آفریقا میلیاردها دلار درآمد کسب کرده است، توسط تاجر نفت بدنام چینی، یه جیان‌مینگ تاسیس شده است. سال گذشته، گزارشی از سنای ایالات متحده از «مراودات سوال‌برانگیز» میان هانتر بایدن و چینی‌ها از جمله یه جیان‌مینگ پرده برداشت.

این شرکت چینی در سال ۲۰۱۵ در جمهوری چک دست به خریدهای فراوانی زد و سهام چندین شرکت محلی را خریداری کرد. سپس این شرکت چکی‌های بانفوذی از جمله وزیر دفاع پیشین این کشور، جاروسلاو تِوِردیک و همچنین فیول را که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ کمیسیونر اروپا در امور همسایگان و گسترش بود، استخدام کرد.

مطالب دیگر:

کاخ سفید تایید کرد که دولت بایدن در حال بررسی تصمیمی برای بستن خط لوله دیگری است

 جان راتکلیف: کمپین کلینتون و روس‌ها برای ساخت یک پرونده علیه ترامپ با یکدیگر تبانی کرده بودند

از ۳ واکسن کووید۱۹ مورد استفاده در آمریکا، اثربخشی ۲ واکسن بعد از ۶ ماه به زیر ۵۰ درصد کاهش می‌یابد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی