logo_eet

برگزاری همایشی در بروکسل برای رسیدگی به برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین

اتحادیه اروپا تا زمانی که رژیم چین فالون گونگ را تحت آزار و شکنجه قرار می‌دهد، برداشت اعضای بدن پایان نخواهد یافت بازی‌های المپیک زمستانی
همایش آنلاین در باشگاه مطبوعات بروکسل در 27اکتبر، برای رسیدگی به برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین

 پیتر ون دالن، عضو پارلمان اروپا که در کمیته فرعی حقوق بشر فعالیت می‌کند و از رؤسای بین‌گروهی پارلمان در زمینه آزادی مذاهب یا اعتقادات و رواداری مذهبی است گفت: اتحادیه اروپا در دسامبر۲۰۱۳ قطعنامه‌ای را تصویب کرد که جنایات برداشت اعضای بدن به‌دست رژیم چین را محکوم می‌کرد، اما از آن زمان به بعد «در همه‌جا سکوت حاکم شد.»

این اظهارات در ۲۷اکتبر۲۰۲۱ در یک همایش آنلاین در باشگاه مطبوعات بروکسل، در مجاورت مقر اتحادیه اروپا، بیان شد. این همایش با عنوان «چین- برداشت اجباری اعضای بدن و حزب کمونیست چین» متشکل از هیئتی از اعضای پارلمان اروپا، وکلای حقوق بشر و کارشناسانی بود که خواستار خاتمه برداشت اعضای بدن تمرین‌کنندگان فالون گونگ به‌دست حزب کمونیست چین (ح‌ک‌‌چ) هستند.

فالون گونگ یا همان فالون دافا، روشی معنوی شامل تمرینات مدیتیشن، و آموزه‌های مبتنی بر اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که بیش از  ۲۲ سال است توسط حزب کمونیست چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرارگرفته است.

تحریم‌های تجاری

ون دالن توضیح داد: «ما نمی‌خواهیم در خصوص مسائل حساسی مانند برداشت اعضای بدن به چین حمله کنیم، اما واقعاً فکر می‌کنم که باید این کار را انجام دهیم، زیرا برداشت اعضای بدن واقعاً حمله‌ای بسیار صریح به حقوق پایه‌ای بشر است. صحبت درباره تجارت و پول بیش از حد زیاد بوده است و صحبت درباره حقوق بشر و حقوق اقلیت‌ها به اندازه کافی انجام نشده است.»

ح‌ک‌چ پس از اینکه در خصوص رفتارش با اویغورها به ارتکاب نسل‌کشی متهم شد، دست به اعمال تحریم‌های تلافی‌جویانه‌ای علیه سیاستمداران اروپایی زد. اتحادیه اروپا با تعلیق طرح سرمایه‌گذاری‌اش با چین به این جریان پاسخ داد.

ون دالن از این تصمیم استقبال می‌کند و امیدوار است که چنین ابتکاراتی ادامه یابند تا زمانی که ح‌ک‌چ به موارد نقض حقوق بشرش خاتمه دهد. او گفت: «ما باید از این به‌عنوان یک اهرم استفاده کنیم تا به چین بفهمانیم نقض حقوق بشر مهم است.» در واقع، موارد نقض حقوق بشر ح‌ک‌چ که شناخته‌شده هستند فقط به برداشت اجباری اعضای بدن محدود نمی‌شود، بلکه شامل طیف وسیعی از موارد نقض حقوق بشر است.

ون دالن به کشورهای اتحادیه اروپا هشدار داد که به آنچه در چین می‌گذرد توجه داشته باشند. او تأکید کرد که تاجران یا متخصصان پزشکی باید در خصوص این وضعیت در چین به‌ویژه برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی هشیار باشند. در ضمن، او سخت تلاش کرده این موضوع را به دستور کار پارلمان اروپا بازگرداند.

آننیک پونتیر، نماینده پارلمان از بلژیک، در این همایش حضور داشت. او در مصاحبه‌ای گفت که چنین پیامی باید به حلقه سیاستمداران منتقل شود و اینکه او در کنار همکارانش روی این موضوع کار خواهد کرد. نماینده پارلمان پونتیر معتقد است که برداشت اجباری اعضای بدن در چین موضوع مهمی برای اروپا نیز است و در همه محافل سیاسی باید از حقوق بشر محافظت شود.

جزئیات از زبان مشاور حقوقیِ دادگاه درباره چین

دادگاه درباره چین، دادگاهی مستقل در لندن که برای تحقیق درباره ادعاهای برداشت اعضای بدنِ زندانیان عقیدتی در چین راه‌اندازی شد، در ژوئن۲۰۱۹ به این نتیجه رسید که برداشت اجباری اعضای بدن به‌دست ح‌ک‌چ سال‌هاست وجود داشته است و تمرین‌کنندگان فالون گونگ قربانیان اصلی آن هستند.

حمید سابی، وکیل حقوق بشر و مشاور حقوقی دادگاه درباره چین، در طول یک جلسه دادرسی ۶روزه در سال ۲۰۱۹ گفت که آنها هزاران صفحه از اسناد و شهادت‌های ۵۵ شاهد را بررسی کردند. این دادگاه مستقل از فالون گونگ است، و او یافته‌ها را شگفت‌انگیز یافت؛ هیچ شکی نیست که برداشت اعضای بدن سال‌ها است در چین انجام می‌شود.

زمانی گفته می‌شد زندانیان محکوم به اعدام، منبع اصلی اعضای بدن برای جراحی‌های پیوند عضو هستند. با این حال، بر اساس قوانین چین، زندانیان محکوم به اعدام باید ظرف ۷ روز پس از محکومیت اعدام شوند. این باعث می‌شود زمان تطبیق اعضا بین اهداکنندگان و بیماران بسیار کوتاه باشد. به‌علاوه، بسیاری از افراد محکوم به اعدام به‌دلیل مصرف گه‌گاهی مواد مخدر یا سایر فعالیت‌های خطرناک وضعیت سلامتی ضعیفی دارند و درنتیجه برای اهدای عضو مناسب نیستند.

علی‌رغم این تفاوت‌ها، بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴، تعداد جراحی‌های پیوند عضو در چین از تعداد اعدام‌ها بسیار بیشتر بود. برای مدت معینی در سال ۲۰۰۰، تعداد جراحی‌های پیوند عضو در چین از تعداد این جراحی‌ها در ایالات متحده نیز بیشتر بود که نشان می‌دهد منابع جدیدی از اعضای بدن هم‌زمان با صنعت توسعه‌یافته پیوند عضو وجود داشته است.

سابی گفت که تحت فشار سازمان‌های دولتی اروپا، ح‌ک‌چ نیز چند «شاهد» از صلیب سرخ چین ارائه داد. با این حال، صلیب سرخ چین، به‌عنوان یک نهاد داخلی ح‌ک‌چ، هیچ ارتباطی با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ندارد و فقط اطلاعات مورد تأیید ح‌ک‌چ را ارائه می‌کند.

افزایش جراحی‌های پیوند عضو با آزار و شکنجه فالون گونگ به‌دست دولت چین مرتبط است که طی آن صدهاهزار تمرین‌کننده فالون گونگ در زندان‌ها، اردوگاه‌های کار اجباری، و مراکز شستشوی مغزی حبس شده‌اند. سابی گفت همه تمرین‌کنندگان فالون گونگ مورد هدف علاوه بر اجبار به انجام آزمایش‌های خون در حین بازداشت، هر سه ماه یک بار تحت معاینات پزشکی ازجمله آزمایش‌های اولتراسوند نیز قرار می‌گیرند. یکی از شاهدان اظهار داشت که به بازداشت‌شدگان برچسب‌هایی با رنگ‌های مختلف زده می‌شد و برخی از آنها پس از مدت کوتاهی ناپدید می‌شدند.

سابی پیشنهاد کرد از طریق سازمان‌های پزشکی حرفه‌ای که با چین رابطه دارند، مانند انجمن‌های پیوند اعضا، تحریم‌هایی علیه ح‌ک‌چ اعمال شود.

نایب‌رئیس سابق پارلمان اروپا: بازی‌های المپیک زمستانی پکن را تحریم کنید

 ادوارد مک‌میلان اسکات، نائب‌رئیس سابق پارلمان اروپا (۲۰۰۴ – ۲۰۱۴)، گفت که در سال ۲۰۰۶ از سرکوب فالون گونگ به‌دست ح‌ک‌چ مطلع شد. او در بازدید از پکن، با چند تمرین‌کننده فالون گونگ از‌جمله تمرین‌کننده‌ای که قبلاً به‌خاطر ایمانش بازداشت شده بود دیدار کرد. این تمرین‌کننده شهادت داد که جسد تمرین‌کننده‌ای را دیده است که در بازداشت درگذشته بود. این بدن شواهدی را نشان می‌داد از اینکه تحت برداشت اعضا قرار گرفته است.

مک‌میلان اسکات گفت که نمونه فوق نشان می‌دهد این جنایت هولناک صورت می‌گیرد و مدارک بیشتر و بیشتری، ازجمله مجلدات ارائه‌شده از سوی قاضی دادگاه سلطنتی سر جفری نایس از دادگاه درباره چین، و سابی، نشان می‌دهند که برداشت اجباری اعضای به‌دست ح‌ک‌چ در مقیاس یک نسل‌کشی است و کشتار تمرین‌کنندگان فالون گونگ و اویغورها به‌خاطر اعضای بدنشان به جنایتی علیه بشریت تبدیل شده است.

مک‌میلان اسکات امیدوار است که جامعه بین‌المللی بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در پکن را تحریم کند که به اطلاع‌رسانی درباره سرکوب اقلیت‌ها و گروه‌هایی مانند اویغورها، تبتی‌ها و تمرین‌کنندگان فالون گونگ به‌دست ح‌ک‌چ کمک خواهد کرد.

ماتاس: ما نمی‌توانیم سکوی سازمان ملل را از دست بدهیم

دیوید ماتاس، وکیل حقوق بشر اهل کانادا، گفت که سازمان ملل متحد (UN) در واکنش به برداشت اجباری اعضای بدن به‌دست چین و درخواست برای تحقیقات مستقل کند عمل کرده است. او به‌ویژه گفت که این واکنش، جزئی، دیرهنگام و ناکافی بوده است.

بیانیه مشترک کارشناسان شورای حقوق بشر ایالات متحده در ژوئن۲۰۱۶، برداشت اعضای بدن به‌دست ح‌ک‌چ را به‌طور برجسته‌ای مطرح کرد. این بیانیه از چین خواست به سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر اجازه دهد تحقیقات مستقلی انجام دهند.

ماتاس این پیشرفت را مانند پیشرفتی از سوی سازمان ملل می‌داند، زیرا برای دولت‌ها و کارشناسانی که به وضعیت حقوق بشر در چین توجه دارند بستری را فراهم می‌کند. به‌طور خاص‌تر، زمانی که زندانیان عقیدتی در معرض برداشت اعضای بدن قرار می‌گیرند، دولت‌ها و کارشناسان حقوق بشر مختلف می‌توانند با استفاده از این بستر دست به اقداماتی بزنند.

تا زمانی که رژیم چین فالون گونگ را تحت آزار و شکنجه قرار می‌دهد، برداشت اعضای بدن پایان نخواهد یافت

هارولد کینگ، معاون گروه اخلاق پزشکیِ پزشکان مخالف برداشت اجباری اعضای بدن، با استفاده از داده‌های آماری و نمودارها، جدیت برداشت اعضای بدن در چین را نشان داد.

او گفت که برداشت اعضای بدن کمپینی است که ح‌ک‌چ برای ریشه‌کن‌کردن تمرین‌کنندگان فالون گونگ و سایر گروه‌های اقلیت راه‌اندازی کرده است. آن تهدیدی برای کل جهان است زیرا ارزش‌های جهانی جامعه را نقض کرده و صنعت مراقبت‌های بهداشتی را به صحنه‌ای برای کشتار تبدیل می‌کند.

ح‌ک‌چ این جنایت را به اندازه‌ای وحشتناک پنهان کرده است که جهان از این واقعیت که رژیم در حال کشتن شهروندانش است غافل شده است. کینگ معتقد است تا زمانی که ح‌ک‌چ به آزار و شکنجه فالون گونگ ادامه دهد، قساوت برداشت اجباری اعضای بدن متوقف نخواهد شد.

او از دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و افراد مختلف خواست یک مکانیسم جهانی را برای پایان‌دادن به این جنایت ایجاد کنند. او گفت: «اروپا و در واقع همه کشورهای جهان، بر سر دوراهی قرار دارند؛ یک دوراهی که آینده‌شان را تعیین خواهد کرد.»

حرفه‌ای‌ها در رسانه‌ها: اطلاع‌رسانی

این همایش به میزبانی گری کارترایت، سردبیر رسانه ای‌یو تودی مستقر در لندن، و اندی ورماوت، روزنامه‌نگار و مدافع حقوق بشر، برگزار شد.

کارترایت در مصاحبه‌ای توضیح داد: «وقتی شروع به انجام تحقیقاتم کردم، اغراق نیست که بگویم گاهی مجبور می‌شدم واقعاً کامپیوترم را ببندم، دور شوم و مقداری نفس عمیق بکشم.» او برداشت اعضای بدن را «یکی از غیرانسانی‌ترین سیاست‌هایی نامید که تاکنون با آن برخورد کرده است.» او احساس گناه می‌کند که چنین سوءرفتاری «تحت نگهبانی ما» در جامعه مدرن اتفاق می‌افتد.

ورماوت نیز خواستار توجه بیشتر عموم به این عمل بی‌رحمانه شد و گفت: «همه درباره هولوکاست صحبت می‌کنند. همه درباره نسل‌کشی‌ها در رواندا صحبت می‌کنند. اما توجه کافی به این [برداشت اعضای بدن] وجود ندارد.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

شاهدی، روند برداشت اجباری اعضای بدن در چین را افشا کرد

هشدار پزشکان درباره جنایات رژیم چین در برداشت اعضای بدن انسان‌های زنده برای پیوند عضو

عضو پارلمان اروپا: تمرین‌کنندگان فالون گونگ اصلی‌ترین قربانیان برداشت اعضای بدن به‌دست رژیم چین هستند

اخبار مرتبط