Search
Asset 2

احتمال اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا

(Photo by Win McNamee/Getty Images)
(Photo by Win McNamee/Getty Images)
(Photo by Win McNamee/Getty Images)

در حالی که رسانه‌ها از افزایش ورود مخدرهای مرگبار و نیز تجارت انسان در مرز آمریکا و مکزیک خبر می‌دهند، دونالد ترامپ همچنان مصمم است به هر طریق ممکن بودجه احداث دیوار مرزی را تأمین کند تا موفق شود به این شکل وضعیت نگران‌ کننده حاکم بر مرز آمریکا و مکزیک را کنترل کند.

ترامپ در نخستین روز فوریه اعلام کرد که ممکن است برای تأمین بودجه دیوار مرزی، اقدام به اعلام «وضعیت اضطراری» کند.

مطابق قوانین ایالات متحده، رئیس جمهور این اختیار را دارد که در شرایط وضعیت اضطراری (نظیر جنگ، بلایای طبیعی و…) بدون نیاز به تصویب مجلس از بودجه استفاده کند.

ترامپ پس از اتمام طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت آمریکا که به مدت ۳۵ روز ادامه یافت، روز ۲۵ ژانویه اقدام به مذاکراتی با دموکرات‌ها برای تأمین بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری احداث دیوار مرزی کرد که در نهایت این مذاکرات بی‌نتیجه بود.

احداث این دیوار بخشی از یک بسته امنیت امنیتی بزرگ‌‏تر است که توسط متخصصین وزارت امنیت داخلی تهیه شده است. برای تأمین این بودجه جمهوری خواهان در مجلس سنا نیازمند حداقل هفت رأی دموکرات‌ها هستند. آخرین باری که در مجلس سنا احداث دیوار مطرح شد، تنها یک دموکرات به نفع آن رای داد.

رییس جمهور آمریکا بارها به بحران مرزهای جنوب غربی این کشور اشاره کرده است. جایی که مواد مخدر مرگبار، باندهای جنایتکار، مهاجران غیرقانونی و قاچاقچیان انسان بدون هیچ مانعی به ایالات متحده وارد می‌شوند.

یک مقام سابق اداره امنیت ملی روز ۳۰ ژانویه در یک مقاله نوشت که سالانه ده هزار کودک در سراسر مرز با هدف بهره‌برداری جنسی قاچاق می‌شوند.

روز ۳۱ ژانویه، مقامات مرزی آمریکا اعلام کردند که بزرگترین محموله ماده مخدر فتتانیل، با وزن بیش از ۱۱۵ کیلوگرم که از مکزیک وارد می‌شد را کشف کردند. این میزان فتتانیل برای قتل میلیون‌ها نفر کافی است. فنتانیل یک مخدر شبه ‌مرفین بسیار قوی است. آمار نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از مصرف فنتانیل در آمریکا رو به افزایش است.

مقامات اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده گفته‌اند که ۸۵ درصد مخدر فنتانیل از طریق مرز مکزیک و ایالت آریزونا، جایی که تحت کنترل کارتل مواد مخدر«سینالوآ» است، به آمریکا وارد می‌شود. احداث دیوار مورد نظر دولت ترامپ دقیقا در همین ناحیه است. کارتل سینالوآ از قدرتمندترین گروه‌های جرایم سازمان‌یافته قاچاق مواد مخدر در کشور مکزیک است.

مطالب دیگر:

توسعه غیرانسانی پزشکی در چین، ایجاد عمدی اختلال ژنتیکی

رویکرد قدرت‌های جهانی مقابل بحران ونزوئلا

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۵ : نفوذ به غرب (قسمت اول)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی