Asset 2

رئیس سازمان بهداشت جهانی نگران «احساس امنیت کاذب» از واکسن‌ها است

احساس امنیت کاذب تدروس در آستانه روز شکرگزاری در یک نشست خبری در ژنو گفت که سازمان بهداشت جهانی نگران است که افرادی از چندین کشور در سراسر ج
تدروس آدهانوم گبریسوس ، رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) در جریان نشستی در مقر WHO در ژنو در 24 مه 2021. (Laurent Gillieron/AFP via Getty Images)

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز چهارشنبه نگرانی‌های خود را در مورد آنچه که او آن را «احساس امنیت کاذب می‌داند که از این تصور ناشی می‌شود که واکسن‌ها به همه‌گیری پایان داده‌اند.» به اشتراک گذاشت و در عین حال هشدار داد که همه‌گیری کووید۱۹هنوز تمام نشده است.

تدروس در آستانه روز شکرگزاری در یک نشست خبری در ژنو گفت که سازمان بهداشت جهانی نگران است که افرادی از چندین کشور در سراسر جهان که واکسن کووید۱۹ دریافت کرده‌اند دیگر اقدامات احتیاطی برای محافظت از خود و دیگران در برابر این ویروس انجام نمی‌دهند.

رئیس سازمان بهداشت جهانی همچنین خاطرنشان کرد که حداقل ۶۰ درصد از کل موارد ابتلا و مرگ گزارش شده ناشی از کووید۱۹ در سطح جهان در هفته گذشته دوباره از اروپا بوده است.

او گفت: «تعداد زیاد موارد به معنای فشار ناپایدار بر سیستم‌های بهداشتی و کارکنان خسته بهداشت است.»

 او اضافه کرد: «در بسیاری از کشورها و جوامع، ما نگران احساس امنیت کاذب هستیم که واکسن‌ها به همه‌گیری پایان داده‌اند، و افرادی که واکسینه می‌شوند دیگر نیازی به انجام اقدامات احتیاطی ندارند… واکسن‌ها جان انسان‌ها را نجات می‌دهند، اما به طور کامل از انتقال جلوگیری نمی‌کنند.»

تدروس همچنین به داده‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهند کارایی واکسن‌ها در طول زمان و در مواجهه با نوع دلتا کووید کاهش یافته است، توضیح داد که واکسن‌هایی که در ابتدا انتقال را حدود ۶۰ درصد کاهش دادند اما اکنون به ۴۰ درصد کاهش یافته‌اند.

رئیس سازمان بهداشت جهانی مجدداً تأکید کرد که اگرچه واکسن‌ها می‌توانند خطر واکنش‌های شدید به کووید۱۹ و حتی مرگ را کاهش دهند، اما این بدان معنا نیست که فرد واکسینه شده در خطر ابتلا یا آلوده کردن دیگران به ویروس نیست.

تدروس گفت: «نمی‌توانیم بیش از این واضح بگوییم: حتی اگر واکسینه شده‌اید، همچنان اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از ابتلای خود و آلوده کردن شخص دیگری که ممکن است بمیرد، انجام دهید.»

«این به معنای پوشیدن ماسک، حفظ فاصله، اجتناب از شلوغی و ملاقات با دیگران در صورت امکان در بیرون یا در فضایی با تهویه مناسب در داخل است.»

رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت: این سازمان همچنان از دولت‌ها در سراسر جهان می‌خواهد تا در مورد جلوگیری از انتقال از طریق اقدامات بهداشت عمومی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه، «رویکردی متناسب» را اجرا کنند.

اعتراضات در چندین کشور اروپایی و سایر کشورهای غربی طی هفته گذشته به راه افتاده است و صدها هزار نفر برای تظاهرات علیه اجباری شدن واکسن کووید۱۹ به خیابان‌ها آمدند. دولت‌های اتحادیه اروپا، به‌ویژه، شروع به افزایش محدودیت‌های مرتبط کرده‌اند.

مطالب دیگر:

دیدگاه: هرکس نیمه‌رساناها را کنترل کند، آینده را کنترل خواهد کرد

قانونگذاران بریتانیا به منظور کاهش برداشت اجباری اعضای بدن در چین، اصلاحیه‌ای به نام «بازی مرکب» را مطرح می‌کنند

ترامپ گفت دموکرات‌ها به‌دنبال پرونده‌سازی درباره نحوه واکنش دولت او به پاندمی هستند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی