Search
Asset 2

ادامه شورش‌ها در پاریس، صدها نفر بازداشت شدند

رویارویی پلیس با معترضین با پرتاب گاز اشک‌آور (Chris McGrath/Getty Images)
رویارویی پلیس با معترضین با پرتاب گاز اشک‌آور (Chris McGrath/Getty Images)
رویارویی پلیس با معترضین با پرتاب گاز اشک‌آور (Chris McGrath/Getty Images)

شنبه هشتم دسامبر، بار دیگر پاریس شاهد درگیری شدید معترضین و پلیس بود و حضور هزاران پلیس با خودرو‌های زرهی و پرتاب گاز اشک‌آور خیابان‌های مرکزی این شهر توریستی را مملو از آتش و دود کرد. مأموران امنیتیِ تا دندان مسلح، شب گذشته اطراف کاخ الیزه، محل اقامت رئیس جمهور فرانسه حلقه حفاظتی شکل داده بودند.

دامنه تظاهرات به دیگر نقاط فرانسه نیز گسترش یافته و حدود ۹۰ هزار نیروی امنیتی شامل پلیس، ارتش و نیروهای ویژه در سراسر این کشور در مقابل جلیقه زردها که تعدادشان ۱۲۵ هزار نفر برآورد شده صف‌آرایی کرده‌اند. مقامات به پلیس اجازه داده‌اند که در صورت لزوم اقدام به برخورد فیزیکی کند.

رویارویی پلیس و معترضان در شهرهای مارسی و تولوز نیز گزارش شد. پلیس بیش از ۱۲۰۰ نفر را پیش از شروع دور جدید تظاهرات بازداشت و اقدام به ضبط تجهیزاتی کرد که معترضین در تظاهرات برای مقابله با پلیس و اعمال خشونت به کار می‌برند.

پلیس سعی داشت مانع از تکرار شورش‌های اول دسامبر شود؛ اما موفق نشد. شورش‌هایی که چهره جهانی فرانسه را مخدوش کرد. تا عصر شنبه دست کم ۵۵۱ نفر بازداشت شدند و ۶۰ مجروح روانه بیمارستان‌ها شدند.

فروشگاه‌های واقع در خیابان‌های محل درگیری با نصب صفحات بزرگ روی پنجره‌ها اقدام به محافظت از فروشگاه‌ها و شیشه‌ها کرده بودند که در مواردی معترضین اقدام به کندن این صفحات و وارد کردن خسارت کردند.

تمام جاذبه های توریستی پاریس، از جمله برج ایفل و موزه لوور، از بیم بروز خسارت تعطیل شدند. ایستگاه های مترو در مرکز شهر نیز بسته شد و سفارت ایالات متحده نیز به شهروندان خود هشدار داد از تمام مناطق درگیر در تظاهرات فاصله بگیرند.

مریام دیاز، یکی از معترض گفت: « ما اینجا هستیم تا نارضایتی خود را به مکرون اعلام کنیم. من اینجا نیامدم که چیزی را از بین ببرم.»

دومینیک بلیز، یک مهندس ۵۷ ساله که با پسرش در تظاهرات حضور داشت گفت «اوضاع من خیلی بد نیست. من اینجا هستم که از پسرم حمایت کنم. چون او با مشکلات فراوانی مواجه است و فکر می کنم همه والدین باید برای حمایت از بچه‌هایشان هم همین کار را بکنند، زیرا نسل های آینده در معرض بسیاری از مشکلات هستند.»

این هفته، سومین هفته وقوع تظاهرات در پاریس بود. آنچه که از اواخر ماه نوامبر تا کنون در پاریس دیده می‌شود اعتراضاتی خشونت‌بار است که نسبت به افزایش مالیات‌ها شکل گرفته است. این اعتراضات جنبشی مردمی علیه سیاست‌های اقتصادی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه است که گفته می‌شود با افزایش مالیات‌ها فشار مالی را بر طبقه متوسط ​​بیشتر کرده است.

معترضان، مخالف افزایش هزینه‌های سوخت هستند که در راستای سیاست‌های مکرون برای مقابله با تغییرات آب و هوایی رخ داده است. از همین رو خواستار استعفای مکرون هستند.

مطالب دیگر:

برگزاری اولین جلسه دادگاه مدیر مالی « هوآوی » در کانادا

روزی یک فنجان کاکائو برای پیشگیری از آنفلوآنزا

تداوم اعتراضات در فرانسه در نتیجه افزایش مالیات‌ها و فقر فزاینده مردم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی