Search
Asset 2

پس از اینکه بایدن کشتار ارامنه را نسل‌کشی نامید، ترکیه سفیر ایالات متحده را احضار کرد

ارامنه پس از اینکه بایدن کشتار ارامنه را نسل‌کشی نامید، ترکیه سفیر ایالات متحده را احضار کرد این بیانیه از نظر حقوق بی‌ الملل فاقد وجاهت
(Chris McGrath/Getty Images)

وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه سفیر آمریکا را در آنکارا احضار کرد تا به تصمیم  جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در نسل‌کشی نامیدن کشتار و تبعید ارامنه توسط امپراتوری عثمانی اعتراض کند.

دیوید ساترفیلد، سفیر ایالات متحده، اواخر روز شنبه با سِدات اونل، معاون وزیر خارجه ترکیه دیدار و محکومیت این امر از جانب آنکارا را دریافت کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه گفت: ‌«این بیانیه از نظر حقوق بی‌ الملل فاقد وجاهت قانونی است و مردم ترکیه را آزار داده است و زخمی را باز کرده است که سخت است در روابط ما برطرف شود.»

اوایل روز شنبه، بایدن قول مبارزات انتخاباتی‌اش را عمل کرد و کشته شدن حدود یک و نیم میلیون نفر از ارامنه عثمانی را که از سال ۱۹۱۵ آغاز شد، به‌عنوان نسل کشی تشخیص داد.

بایدن در بیانیه‌ای که هیچ اشاره‌ای به ترکیه نداشت گفت: «ما آن درد را می‌بینیم. ما این تاریخ را تأیید می‌کنیم. ما این کار را برای سرزنش کسی انجام نمی‌دهیم بلکه برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که آنچه اتفاق افتاده است هرگز تکرار نشود.

بیانیه بایدن موجب شد مقامات ترکیه این کار بایدن را محکوم کنند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هنوز به این موضوع نپرداخته است.

مطالب دیگر:

ترامپ از فرماندار آریزونا خواست برای بررسی جرایم انتخابات ۲۰۲۰ «فورا امنیت را در مقیاسی وسیع تامین کند»

ترامپ: هیچ کس نباید مجبور به تزریق واکسن شود

گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی