logo_eet

اردوغان در پی تجدید نظر برای پیوستن به اتحادیه اروپا

رجب طیب اردوغان
(REUTERS/Umit Bektas)
رجب طیب اردوغان
(REUTERS/Umit Bektas)

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه طی مصاحبه ای با رویترز اعلام کرد که اگر موضع خصمانه فعلی برخی کشورهای اروپایی برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا به همین منوال ادامه یابد و اگر قرار باشد بیش از این صبر کند، در مواضع خود در خصوص عضویت در این اتحادیه تجدید نظر خواهد کرد.

اردوغان تصمیم مجمع پارلمانی شورای اروپا مبنی بر افزودن ترکیه به لیست نظارت سیاسی را اقدامی سیاسی قلمداد کرد و گفت که آنکارا این تصمیم را به رسمیت نمی‌شناسد.

وی گفت که ترکیه نمی‌تواند تا ابد پشت درهای اتحادیه اروپا منتظر بماند و آماده است تا درخواست پیوستن به اتحادیه اروپا را به همه پرسی گذارد.

اردوغان در این مصاحبه که در کاخ ریاست جمهوری ترکیه انجام شد گفت: «اگر اروپا صادقانه عمل نکند، ما راهی پیدا خواهیم کرد. چرا باید اینقدر انتظار بکشیم؟ صحبت ۵۴ سال است.»

وی با اشاره به خروج انگلستان از اتحادیه و تصمیم نروژ برای این کار گفت که ترکیه نیز ممکن است همین کار را کند.

اردوغان همچنین به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که در آن «مارین لوپن»، نامزد راست افراطی تهدید به خروج فرانسه از اتحادیه کرده، اشاره کرد و گفت : «اتحادیه اروپا در آستانه فروپاشی است.»

روز گذشته شورای مجمع پارلمانی اروپا (CEPA)، که گروهی حقوق بشری محسوب می‌شود، به دلیل نگرانی‌هایی مبنی بر نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان در ترکیه، این کشور را به فهرست نظارت خود افزود.

این تصمیم که با ۱۱۳ رای موافق و ۴۵ رای مخالف به تصویب رسید، تاثیر منفی بر ادامه روند مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا خواهد گذاشت.

اخبار مرتبط