Search
Asset 2

ارزش دلار کانادا در سال ۲۰۱۷چگونه سقوط می‌‏کند؟

لونی ارزش دلار کانادا در برابر دلار آمریکا
(Fotolia)
لونی ارزش دلار کانادا در برابر دلار آمریکا
(Fotolia)

کارشناسان بانکی کانادا پیش‌‏بینی می‌‏کنند که ارزش دلار کانادا در سال ۲۰۱۷ تا  ۶۵ سنت آمریکا تنزل داشته باشد. بانک‌‏های کانادایی می‌‏گویند که افزایش نرخ بهره بانکی در ایالات متحده، مهمترین عامل سقوط لونی (یک دلار کانادا) است.

طبق گزارش سی‌‏بی‌‏سی نیوز، پس‌‏از گذر از فراز و نشیب‌‏های سال ۲۰۱۶، یک کارشناس سرمایه گذاری پیش بینی کرده که دلار این کشور در سال آینده کاهش بیشتری را متحمل خواهد شد و در ۱۲ ماه آینده تا حدود ۶۵ سنت آمریکا افت ارزش خواهد داشت.

«دیوید دویل»، مدیر گروه سرمایه گذاری و بانکداری مکواری می‌‏گوید، دو عامل اصلی با یکدیگر هم‌‏پیمان شده‌‏اند تا در سال آینده لونی را تقریبا ۱۰ سنت از سطح فعلی خود، یعنی حدود ۷۴ سنت آمریکا، پایین‌‏تر بکشند: نرخ بهره و قیمت نفت.

در تحلیل دویل، بزرگ‌‏ترین عامل، اختلاف ناگهانی در سیاست‌‏های پولی بین کانادا و ایالات متحده است. در اوایل این ماه، «فدرال ریزرو» آمریکا، نرخ بهره خود را بالا برده و طبق هشدارها انتظار می‌‏رود این کار را حداقل سه بار دیگر طی سال آینده انجام دهد.

در عین حال، بانک مرکزی کانادا، به روشنی اعلام کرده که به هیچ وجه قصد ندارد این الگو را دنبال کند. به نظر اقتصاددانان انتظار می‌‏رود که این بانک حداقل طی سال ۲۰۱۷ در حاشیه باقی بماند و اگر هرگونه تغییری رخ دهد، به احتمال زیاد این تغییرات شامل افت ارزش پول است نه رشد آن.

اختلاف‌‏ها در سیاست‌‏های پولی بین دو کشور که به شکل نزدیکی به هم گره خورده، بسیار نادر است؛ اما وقتی رخ می‌‏دهد، اثراتی گسترده و بزرگ دارد.

افزایش نرخ بهره در ایالات متحده، ارزش دلار آمریکا را در مقابل همه چیز بالاتر خواهد برد. در عوض ارزش پول کانادا را پایین می آورد.

دویل در مصاحبه‌‏ای گفت: «فکر می‌‏کنیم که در بانک مرکزی کانادا نرخ‌‏ها یا در این نقطه نگه داشته می‌‏شود یا به سمت پایین می‌‏رود. این واگرایی دلار کانادا را به سمت پایین و به حدود ۶۵ سنت هل می‌‏دهد.»

دیگر عامل مهمی که برای کانادایی‌‏ها آشناست، تأثیر قیمت نفت است. در حال حاضر قیمت نفت در حال تغییربوده و به ازای هر بشکه به حدود ۵۲ دلار آمریکا رسیده است. دویل تخمین می‌‏زند، قیمت هر بشکه نفت طی ۱۲ ماه آینده، با اندکی افزایش به حدود ۵۷ دلار آمریکا برسد.

به طور معمول ارزش لونی با افزایش قیمت نفت بالا می‌‏رود، اما در این شرایط این افزایش جزئی، چندان برای جبران تأثیر نرخ بهره در آمریکا کافی نخواهد بود.

دویل گفت: «در چشم‌‏انداز کنونی، بعید است که قیمت نفت از ۶۰ دلار بالاتر برود. اگر نفت خام به سمت بالاتر از ۶۰ دلار برود، آنوقت باید تاثیر آن را در روند تغییرات دلار کانادا مجددا ارزیابی کرد.

در واقع، می‌‏توان گفت اگر در میان اندکی افزایش قیمت نفت، یک لونی ارزان‌‏تر هم شود، باز هم احتمالا این جریان موهبتی پنهانی برای صنعت انرژی کانادا که به مدت‌‏ طولانی‌‏ در رنج است، محسوب می‌‏شود.

دلیلش این است که شرکت‌‏های نفتی کانادا امور خود را با دلار کانادا اداره می‌‏کنند، حتی هنگامیکه بیشتر درآمدهایشان به دلار آمریکا قیمت گذاری می‌‏شود. اگر نفت خام مثلا به بالای ۶۰ دلار آمریکا صعود کند، این شرکت‌‏ها به همان نسبت هربشکه را حدود ۸۵ تا ۹۰ دلار کانادا خواهند فروخت.

این برای نفت کانادا که در فوریه به ۱۵ دلار هم رسیده بود، پیشرفت چشمگیری محسوب می‌‏شود.

بنابراین دلار کانادای ارزان توأم با اندکی افزایش قیمت نفت باعث می‌‏شود که شرکت‌‏های نفتی کانادا روندی صعودی داشته باشند.

دویل می‌‏گوید: «این واقعیت است که نرخ ارز حتی با افزایش قیمت نفت ممکن است تضعیف شود؛ اما ذینفع واقعی استان آلبرتای کانادا است.»

تاثیر ترامپ بر سقوط ارزش لونی

در همه این‌‏ها عامل مشترکی وجود دارد. انتخاب دونالد ترامپ از منظر کانادا می‌‏تواند هم مزایا و هم مضراتی داشته باشد و دویل می‌‏گوید، سخت است که در این لحظه گفت احتمال بیشتر کدام است.

به عقیده دویل، قدرت نمایی شمشیر تیز رئیس‌‏جمهور منتخب در مورد رویداد‌‏های جغرافیای سیاسی، می‌‏تواند قیمت نفت را به شدت بالاتر ببرد که متعاقبا سبب حرکت صعودی لونی شود؛ اما در روی دیگر سکه، این احتمال وجود دارد که ترامپ به وعده خود مبنی بر بر‌‏هم‌‏زدن نفتا و افزایش تعرفه کالاها در کانادا عمل کند که در این صورت بدیهی است که نرخ لونی رو به کاهش بگذارد.

دویل می‌‏گوید: «طیف بسیار وسیع‌‏تری از پیامدها وجود دارد. اکنون مکانی که خطرات در مقابل‌‏مان قرار دارد و جایی که امور هدایت می‌‏شوند را نظاره می‌‏کنیم و برای دلار کانادا سمت حرکت احتمالا رو به پایین است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی