logo_eet

کارشناسان هشدار می‌دهند که چین از ارز دیجیتال خود به عنوان «اسب تروا» استفاده خواهد کرد

ارز دیجیتال «تصور کنید اگر شما یا من یا هر کسی مجبور باشیم ارز دیجیتال را برای تجارت یا سرمایه‌گذاری در چین بگیریم، که احتمالاً یکی ا
(Fred Dufour/AFP via Getty Images)

کایل باس، بنیانگذار و مدیر ارشد سرمایه گذاری دالاس، هشدار داد که رژیم چین از ارز دیجیتال تحت کنترل دولت خود به عنوان اسب تروا در برابر دموکراسی‌های غربی استفاده خواهد کرد.

باس که روز هشتم آوریل با تلویزیون ان‌تی‌دی، وابسته به اپک‌تایمز گفتگو می‌کرد ضمن تهدیدآمیز دانستن ارز دیجیتال چین، افزود که جهان آزاد باید آن را غیرقانونی اعلام کند.

روز پنجشنبه، گلوبال تایمز که از طرف دولت چین اداره می‌شود، در مقاله‌ای با افتخار اعلام کرد که پکن در رقابت بین دولت‌ها برای ارائه ارز دیجیتال مستقل خود پیشرو شده است. این مقاله افزود که  با توجه به عملکرد این ارز در «استانداردهای مربوطه و چارچوب قانونی» باعث افتخار است که یوان دیجیتال، سلطه دلار آمریکا را به چالش بکشد.

نسخه ارز دیجیتال چین که توسط بانک مرکزی این کشور کنترل می‌شود، که از سال ۲۰۱۴ مورد تحقیق قرار گرفت. در آوریل سال گذشته، دولت چین چهار شهر را برای آزمایش این ارز به عنوان پایلوت در نظر گرفت. اخیراً، در ۲۳ مارس، رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که شش بانک دولتی در شانگهای، پذیرفتن درخواست‌های مردم برای کیف‌های پول دیجیتال یوآن را آغاز کردند.

دو روز بعد، مو چانگچون، مدیر کل مؤسسه ارز دیجیتال بانک مرکزی چین، در سمیناری که در سوئیس برگزار شد، پیشنهادی در مورد قوانین جهانی بانک مرکزی ارز دیجیتال (CBDC)  ارائه داد.

در حال حاضر ، بانک مرکزی چین، تلاش می‌کند تا اولین بانک مرکزی در جهان باشد که ارز دیجیتال را صادر می‌کند. واحد پول دیجیتال چین به یوآن متصل خواهد شد.

کایل باس، در مصاحبه فوق گفت که یوان دیجیتال به دلیل وجود فناوری هوش مصنوعی داخلی، مشکلی ایجاد می‌کند.

او افزود «تصور کنید اگر شما یا من یا هر کسی مجبور باشیم ارز دیجیتال را برای تجارت یا سرمایه‌گذاری در چین بگیریم، که احتمالاً یکی از اقدامات آینده چین است، آنها می‌دانند که پول خود را کجا خرج می‌کنید، چقدر پول دارید و آنها همه احتمالات شما را خواهند دانست.»

او گفت که علاوه بر این، اگر حزب کمونیست چین بفهمد که کاربران ارز دیجیتال یوآن، در موضوعات حساسی مانند قتل عام میدان‌ تیان‌آن‌من، اویغورها، تبتی‌ها و تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ نخواهند از خط حزب پیروی کنند، رژیم کمونیستی می‌تواند امتیاز اعتبار اجتماعی این افراد را کاهش دهد و پول دیجیتالی آنها را پس بگیرد.

رژیم چین یک سیستم اعتبار اجتماعی را اجرا می‌کند، که به موجب آن به هر شهروند نمره‌ای برای قابلیت اطمینان اجتماعی می‌دهد. افراد می‌توانند با انجام رفتارهایی که توسط حزب کمونیست نامطلوب تلقی می‌شود، نمره منفی بگیرند، و کسانی که نمره اعتبار اجتماعی پایینی دارند «غیرقابل اعتماد» تلقی می‌شوند و بنابراین دسترسی به خدمات و فرصت‌ها را از دست می‌دهند. از جمله می‌توان از مسافرت با هواپیما یا حضور در مدارس منع شوند. منتقدان این سیستم را نقض حقوق بشر می‌دانند.

در حالی که سیستم اعتبار اجتماعی در حال حاضر به سرزمین اصلی چین محدود است، باس گفت پکن می‌تواند از طریق ارز دیجیتال، یک سیستم جهانی اعتبار اجتماعی را پیاده‌سازی کند و سرمایه‌گذاران خارجی با استفاده از یوان دیجیتال نیز در صورت اظهارنظر در مورد موضوعاتی که برای رژیم کمونیست تابو است، در معرض خطر خواهند بود.

باس گفت «مثلاً اگر فکر می‌کنید که رهبر چین، شی جین‌پینگ یک حاکم وحشتناک است، ناگهان امتیاز جهانی اعتبار شما خراب می‌شود، و چینی‌ها در واقع می توانند توانایی شما را در صرف یوان دیجیتال متوقف کنند.»

«این راهی است که آنها می‌توانند اقتدارگرایی دیجیتال خود را به سراسر جهان صادر کنند و این چیزی است که باید متوقف کنیم.» باس از غرب خواست که در مقابل این اسب تراوای چین، تعلل نکند و یک تلاش هماهنگ را پیش ببرد تا یوآن دیجیتال را غیرقانونی اعلام کند.

چین ضمن پیشبرد یک طرح اقتصادی به نام «چاینا استانداردز ۲۰۳۵» می‌خواهد استانداردهای فنی چین را برای فناوری‌های پیشرفته انتخاب و به بازارهای بین‌المللی صادر کند. رفتار تهاجمی چین در تعیین استانداردهای بین‌المللی ارزهای دیجیتال یکی از اولویت‌هایی است که در این طرح اقتصادی ذکر شده است. این برنامه ۵ ساله، که در ماه مارس رونمایی شد، یک طرح جامع است که اهداف اجتماعی و اقتصادی رژیم را برای نیم دهه آینده ترسیم می‌کند.

مطالب دیگر:

ثروت خالص دونالد ترامپ طی دوره ریاست جمهوری‌اش بیش از یک میلیارد دلار سقوط کرده‌است

مایک پمپئو به‌عنوان همکار به فاکس نیوز می‌پیوندد

ویدئو: قرارداد ایران و چین و ارتباط آن با دریای جنوبی چین

اخبار مرتبط