Search
Asset 2

ایالات متحده باید یوان دیجیتال چین را ممنوع کند

ارز مدیر صندوق سرمایه‌گذاری هشدار داد رژیم کمونیست چین قصد دارد از ارز دیجتال دولتی جدید خود به عنوان اسب تروجانی برای صادرات استبدادگرایی
(Fred Dufour/AFP via Getty Images)

کایل باس، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری هشدار داد رژیم کمونیست چین قصد دارد از ارز دیجتال دولتی جدید خود به عنوان اسب تروجانی برای صادرات استبدادگرایی خود به سراسر جهان استفاده کند و در صورتی که این ارز ممنوع نشود، می‌تواند همچون یک «سرطان» ایالات متحده را دچار مصیبت کند.

باس در مصاحبه اخیر خود با برنامه «رهبران اندیشه آمریکا» از شبکه اپک تایمز تی وی گفت «ارزی را تصور کنید که ذهنیت مستقلی دارد».

«این ارز اطلاعات حساب شما را می‌داند، از تاریخ تولد، شماره ملی، محل سکونت شما با خبر است. عادات خرید و نحوه خرج کردنتان را می‌داند».

او افزود: «پکن امیدوار است نفوذ بسیار گسترده‌ای در سراسر جهان داشته باشد تا بتواند خود را از جایگاه کنونی به جایگاه اقتصادی بسیار قوی‌تری ببرد و اینگونه کنترل بیشتری در اختیار داشته باشد».

باس، بنیانگذار و رئیس بخش سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه هایمن در شهر دالاس، در حال صحبت درباره یوان دیجیتال بود؛ ارز دیجیتال بانک مرکزی که پکن تحقیقات درباره آن را در سال ۲۰۱۴ و استفاده آزمایشی از آن را در سال ۲۰۲۰  در چهار شهر آغاز کرد.

حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) قصد دارد در رقابت راه‌اندازی ارز دیجیتال دولت‌ها، از همه پیشی بگیرد. بانک مرکزی چین یا همان بانک خلق چین، در ۸ ژوئن برنامه گسترش آزمایشات خود را اعلام کرد و گفت در بازی‌های المپیک زمستان ۲۰۲۲ در پایتخت چین، پکن، یوان دیجیتال را آزمایش خواهد کرد.

رژیم چین از صحبت درباره اهداف پشت ارز دیجیتال خود هیج ابایی ندارد. گلوبال تایمز، رسانه تندرو دولتی چین ۳۰ ژوئن در گزارشی عنوان کرد یوان دیجیتال «می‌تواند نقش دلار ایالات متحده در معاملات ارزی جهان را تضعیف کند».

باس هشدار داد افرادی که مقدار هنگفتی یوان دیجیتال در اختیار داشته باشند در برابر نفوذ و تهدیدات چین آسیب‌پذیر خواهند بود.

باس گفت: «فرض کنید من و شما در این مصاحبه کنار یکدیگر نشسته‌ایم و من از حزب کمونیست چین بدگویی کنم و دستمزد خود را به صورت یوان دیجیتال پذیرفته باشم، آن‌ها به راحتی می‌توانند آن را خاموش کنند یا مانع خرید بلیط هواپیمای من به چین شوند».

او افزود: « اگر من به قدر کافی یوان دیجیتال داشته باشم و پکن به قدر کافی بر من تسلط داشته باشد، آن‌ها می‌توانند همانطور که مردم خود را کنترل می‌کنند من را هم کنترل کنند».

باس گفت از نظر او یوان دیجتال به این زودی‌ها نمی‌تواند به یک ارز ذخیره‌ای در جهان تبدیل ‌شود اما گسترش استفاده از آن در تراکنش‌های بین مرزی نگران‌کننده است.

طبق داده‌های جامعه جهانی ارتباطات بین بانکی (سوئیفت) ارز کشور چین که رنمینبی نام دارد، در حال حاضر تنها بخش بسیار کوچکی از پرداخت‌های بین مرزی را شامل می‌شود. سوئیفت یک شبکه پیام‌رسانی پرداخت‌های بین مرزی است که بیش از ۱۱،۰۰۰ موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه را در بر می‌گیرد.

به گزارش سوئیفت، از ژانویه امسال تا کنون بیش از ۳۸ درصد از پرداخت‌های جهانی با دلار ایالات متحده و بیش از ۳۶ درصد با یورو صورت گرفته است. اما این آمار برای چین برابر ۲.۴۲ درصد است که از آمار ۱.۸۸ درصدی آن از دسامبر ۲۰۲۰ با افزایش همراه بوده است.

به گفته باس، اگر شرکت‌ها بخواهند در چین سرمایه‌گذاری کنند چین می‌تواند آن‌ها را به استفاده از یوان چین وا دارد. علاوه بر این، کشورها به ویژه کشورهایی که در طرح ابتکار کمربند و جاده چین (ابتکار جاده و کمربند که به آن یک کمربند، یک جاده نیز گفته می‌شود) مشارکت دارند نیز ممکن است مجبور به تغییر شوند.

ابتکار جاده و کمربند یک طرح زیرساختی چند تریلیون دلاریست که رژیم چین آن را در سال ۲۰۱۳ و با هدف گسترش نفوذ تجاری و سیاسی خود در آسیا، آفریقا و اروپا راه‌اندازی کرد. منتقدان مدعی‌اند این ابتکار کشورهای در حال توسعه را در «دام بدهکاری» گیر انداخته است.

باس افزود: «آن‌ها می‌توانند از آن به عنوان اهرم فشار استفاده کنند و فقط تصور کنید اگر تمام سرمایه‌مان را بدین صورت در اختیار داشته باشند چه سلطه‌ای بر جهان خواهند داشت».

به گفته باس، از همان ابتدا این ماهیت و ذات ح‌ک‌چ بود که یوان دیجیتال را به تهدید بدل کرد.

او گفت: «حزب کمونیست چین بزرگترین تهدید حیاتی علیه نظم قانونمندیست که همواره حاکم بوده است. این رژیم در سوءاستفاده از نقاط ضعف، کوچکترین فرصت‌ها و آزادی که جامعه‌مان در اختیارشان می‌گذارد بسیار ماهر است».

«از نظر من، ما باید این ارز را ممنوع کنیم و اجازه ندهیم اصلاً از آن در ایالات متحده استفاده شود. می‌دانم که شاید این حرفم به نظر اغراق‌آمیز باشد اما اگر خوب به آن فکر کنید می‌بینید که نمی‌توانید اندکی سرطان داشته باشید. یا سرطان دارید یا ندارید. و معتقدم که نباید به شرکت‌ها یا افراد آمریکایی اجازه دهیم با این ارز مبادله انجام دهند».

مطالب دیگر:

سفیر سابق آمریکا: رژیم چین در «روزهای زوال خود» به سر می‌برد

تحلیل تصاویر برگه‌های رای در جورجیا حاکی از «تقلبی قابل اثبات» در ممیزی است

 یک بازمانده آزار و شکنجه در چین: «حزب کمونیست چین، مثل سَم است، از آن دور شوید»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی