Asset 2

بایدن می‌گوید نیروهایی را به اروپای شرقی و کشورهای ناتو می‌فرستد

اروپای شرقی بایدن در پاسخ به این سوال که تا چه زمانی این تصمیم خود را عملی خواهد کرد گفت: «من نیروهای آمریکایی را در مدت کوتاهی که خیلی دور
رئیس جمهور جو بایدن پس از ورود به ایر فورس وان در پایگاه مشترک اندروس در مریلند، در ۲۸ژانویه۲۰۲۲، در مورد وضعیت اوکراین با مطبوعات صحبت می‌کند. (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

 جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه به خبرنگاران گفت که او برنامه دارد به زودی نیروهای آمریکایی را به اروپای شرقی و کشورهای عضو ناتو انتقال دهد.

بایدن در پاسخ به این سوال که تا چه زمانی این تصمیم خود را عملی خواهد کرد گفت: «من نیروهای آمریکایی را در مدت کوتاهی که خیلی دور نیست به اروپای شرقی و کشورهای عضو ناتو خواهم فرستاد».

او این اظهارات را پس از رسیدن به پایگاه شکاری اندروس در مریلند و پس از یک سخنرانی در پیتسبرگ بیان کرد. او همچنین به خبرنگاران حاضر در آنجا گفت که در چند ساعت گذشته خبر تازه‌ای درباره وضعیت اوکراین وجود نداشته‌است.

روسیه پس از چندین تقاضای امنیتی از ناتو برای تضمین اینکه اوکراین هیچگاه به عضویت ناتو نخواهد رسید و همچنین این اتحاد امنینی، اعزام نیروهای خود به اروپای شرقی و مرکزی را متوقف خواهد کرد؛ حدود ۱۰۰ هزار نیرو به همراه تانک و سایر سلاح‌ها را به مرزهای خود با شمال شرق اوکراین فرستاد. روسیه هنوز هیچ نیرویی را از منطقه خارج نکرده‌است.

ایالات متحده و متحدین ناتو طی چند هفته گذشته کمک‌های امنیتی خود را به اوکراین ارسال کرده‌اند.

پنتاگون در ۲۴ ژانویه اعلام کرد که باید به وضعیت اوکراین رسیدگی شود و ۸۵۰۰ نیروهای آمریکایی در «آمادگی فزاینده‌ای برای اعزام شدن» قرار دارند.

پیش از این در روز جمعه لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، بیان کرد: «اگر ناتو نیروهای واکنش سریع خود را به حرکت درآورد، این نیروها نیز آماده حرکت‌اند».

او همچنین به خبرنگاران گفت که بایدن «قصد وارد کردن این نیروها به اوکراین برای عملیات نظامی را ندارد».

آستین افزود هر نیرویی که اعزام شده، نیرویی است که «از قبل نیز در منطقه حضور داشته» و «دارای توانایی‌های چندگانه است».

او گفت: «در حال حاضر دسته کوچکی از مشاوران و مربیان آمریکا و ناتو در اوکراین حضور دارند. آمریکا هیچگونه سامانه تسلیحاتی تهاجمی یا هیچگونه نیروی دائمی و یا پایگاهی در اوکراین ندارد. نقش ما محدود به آموزش، مشاوره و کمک به تاکتیک‌ها، تکنیک‌ها و رویه‌های نظامی است».

آستین همچنین بیان کرد که هرگونه حمله‌ای از سوی روسیه واکنشی یکپارچه از سوی ناتو را در پی خواهد داشت.

او افزود: «هنوز فرصت و فضا برای دیپلماسی وجود دارد. آمریکا به همراه متحدین و شرکای خود مسیر عبور از بحران و رسیدن به امنیت بیشتر را به روسیه پیشنهاد کرده‌است و وزارت دفاع به حمایت از این تلاش‌های دیپلماتیک ادامه خواهد داد».

مطالب دیگر:

هشدار مک‌کانل و سایر جمهوری‌خواهان درباره افتادن دادگاه عالی به دست «چپ‌های تندرو»

همزمان با نزدیک شدن رانندگان کامیون «کاروان آزادی» به اتاوا، جاستین ترودو خود را قرنطینه کرد

شرکت‌‌‏های بیمه از افزایش ۴۰ درصدی مرگ و میر خبر می‌‌‏دهند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی