logo_eet

رژیم چین تحت فشار تحریم‌ها لحن خود را در مورد جنگ اوکراین تغییر می‌دهد

اروپا تحلیلگران بر این باورند که با نزدیک شدن به بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ)، پکن نگران است که اگر به دلیل حمایت از روسیه
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در 23 آوریل 2022 برای یک کنفرانس مطبوعاتی با رسانه‌های بین المللی در ایستگاه متروی زیرزمینی کی‌یف، وارد می‌شود. (Genya Savilov/AFP via Getty Images)

در حالی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا به افزایش تحریم ها علیه روسیه ادامه می‌دهند، رسانه دولتی رژیم کمونیستی چین اخیراً لحن خود را در مورد جنگ روسیه و اوکراین تغییر داده است و شروع به ارائه گزارش مثبت در مورد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین کرده است.

تحلیلگران بر این باورند که با نزدیک شدن به بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ)، پکن نگران است که اگر به دلیل حمایت از روسیه تحریم شوند، اقتصاد چین ممکن است سقوط کند. بنابراین، با توجه به پیش‌بینی تاریک اقتصادی چین، تغییرات جزئی در موقعیت آنها انجام شده است.

سخنگوی رسمی ح‌ک‌چ، خبرگزاری شین‌هوا، برای اولین بار مستقیماً به نقل از دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در یک مصاحبه اختصاصی با وی در ۳۰ آوریل، سه بار عبارت «تهاجم روسیه به اوکراین»  را نقل کرد.

پیش از این، رژیم چین از استفاده از کلمه «تهاجم» خودداری کرده بود. از زمان حمله روسیه به اوکراین، حزب کمونیست چین از روسیه حمایت کرده و در پروپاگاندای جنگی خود با روسیه هماهنگ بوده است.

سپس در ۵ مه، بسیاری از رسانه‌های دولتی ح‌ک‌چ، از جمله CCTV، شبکه جهانی، و اخبار تجارت چین گزارش مثبتی درباره سخنرانی زلنسکی منتشر کردند. این به‌طور قابل توجهی با تصویر قبلی آنها از زلنسکی به‌عنوان یک دلقک و کمدین متفاوت بود.

این امر پس از پیشنهاد کمیسیون اروپا برای پیش‌نویس دور ششم تحریم‌ها علیه روسیه، از جمله حذف تدریجی واردات نفت روسیه در عرض شش ماه و حذف بزرگترین بانک روسیه Sberbank از سیستم سوئیفت در ۴ ماه مه صورت می‌گیرد. در همین حال، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز اشاره کرد. او آماده تحریم‌های بیشتر علیه روسیه است.

فنگ چونگی، دانشیار دانشگاه فناوری سیدنی، به اپک تایمز گفت که بحث‌ها در ح‌ک‌چ اخیراً در حوالی بیستمین کنگره ملی آن بسیار شدید بوده است، به‌ویژه با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی چین.

فنگ گفت، اگر پکن به حمایت از روسیه در این وضعیت ادامه دهد، ح‌ک‌چ در معرض تحریم‌های مشابه روسیه قرار خواهد گرفت و اقتصاد چین فرو می‌پاشد که برای انتخاب مجدد شی جین پینگ در بیستمین کنگره ملی نامطلوب خواهد بود. بنابراین شی باید برخی از تنظیمات را انجام دهد و اقدامات اضطراری مانند امتیازاتی را که اروپا و ایالات متحده درخواست می‌کنند از جمله اعلام «تهاجم» روسیه به اوکراین انجام دهد.

اما در عین حال، رژیم از روسیه دست نخواهد کشید.

فنگ گفت: «ممکن است تغییرات جزئی در موقعیت خود ایجاد کند، اما نه تغییرات اساسی. رژیم چین فقط با هر دو طرف بازی می‌کند، مخفیانه از روسیه حمایت می‌کند و جرئت نمی‌کند در ملاء عام با آن طرف شود.»

چن پوکونگ، مفسر سیاسی که امور ایالات متحده و چین را دنبال می‌کند، در کانال یوتیوب خود در تاریخ ۳ مه گفت که تغییر لحن اخیر رسانه‌های رسمی چین نشان می‌دهد که سیاست طرفدار روسیه شی جین پینگ با شکست بزرگی در ح‌ک‌چ مواجه شده است و رژیم با  انتخاب بین روسیه و اوکراین مواجه است.

او گفت: «از یک طرف، ح‌ک‌چ از قبل می‌دانست که جنگ روسیه علیه اوکراین طبق برنامه پیش نمی‌رود. از سوی دیگر، شرکت‌های دولتی چین و بانک‌های چینی از روسیه حمایت نمی‌کنند، زیرا نمی‌خواهند تحریم شوند، بنابراین سیاست روسیه‌گرایانه رژیم قابل اجرا نیست.»

سان گوئو شینگ، دانشیار دپارتمان امور بین‌الملل و تجارت در دانشگاه نان‌هوا در تایوان، به اپک تایمز گفت که ح‌ک‌چ از حمایت خود از روسیه دست نخواهد کشید، به‌ویژه در بحبوحه تشدید رقابت استراتژیک ایالات متحده و چین.

با این حال، روسیه اخیراً شروع به پرسیدن این سؤال کرده است که آیا حزب کمونیست چین واقعاً می‌تواند کمک‌های مورد نیازش را به آن‌ها ارائه کند یا خیر و حتی ابراز نارضایتی کرده است.

اخیرا بوریس تیتوف، مشاور اقتصادی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در مصاحبه‌ای اختصاصی با اسپوتنیک گفته است که همکاری اقتصادی چین و روسیه آنطور که انتظار می‌رفت خوب نبوده است.

او هشدار داد که در شرایط فعلی، روسیه نباید برای گزینه‌های جایگزین واردات تنها به چین متکی باشد.

مطالب دیگر:

چگونه تقلب در انتخابات محلی آمریکا به سطح ملی کشیده شد (بخش ۲)

چگونه تقلب در انتخابات محلی آمریکا به سطح ملی کشیده شد (بخش ۱)

زلنسکی: نیروهای روسیه تاکنون نزدیک به ۴۰۰ بیمارستان و مراکز پزشکی را ویران کرده‌اند

اخبار مرتبط