Search
Asset 2

اسباب‌بازی‌های چینی برای سلامت کودکان خطرناک هستند

(MARK RALSTON/AFP/Getty Images)
(MARK RALSTON/AFP/Getty Images)
(MARK RALSTON/AFP/Getty Images)

حدود ۸۰ درصد از اسباب بازی‌های در سراسر جهان در چین تولید می‌شود. معمولاً مردم زمانی از خطرناک بودن یک اسباب بازی آگاه می‌شوند که به چشم خود ببینند که یک کودک توسط آن آسیب می‌بیند یا یک اسباب بازی در نتیجه شکایت مردم جمع‌آوری شود. این گزارش حکایت از وضع نگران‌کننده اسباب‌بازی‌های چینی دارد که می‌تواند سلامت کودکان را به خطر بیاندازد.

در ماه آگوست سال گذشته برای جمع‌آوری بیش از ۳۱ هزار اسباب‌بازی پلاستیکی چینی به دلیل آلودگی رنگ، از سراسر آمریکا فراخوان داده شد. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا، آزمایش‌ها سطح غیرمجاز سرب در خون کودکانی که در معرض این اسباب‌بازی‌ها هستند را نشان می‌داد. کارشناسان می‌گویند این مواد شیمیایی تقریبا هر کدام از سیستم‌های بدن را می‌تواند تحت تاثیر قرار ‌دهد.

از سال‌ ۲۰۱۲ ال ۲۰۱۸ بالغ بر نیم میلیون توپ و عروسک‌های پرتاب‌شونده چینی در کانادا به فروش رسید که مشخص شد میزان مواد فتالات (PVC) در این تولیدات غیر مجاز و خطرناک است.  کمی بعد ۵۲ هزار عروسک پلاستیکی «مان‌توی» به دلیل وجود همین ماده شیمیایی از قفسه فروش فروشگاه‌ها حذف شد. بچه‌هایی که در معرض تماس با این اسباب بازی‌ها هستند، ممکن است دچار اختلالات غدد درون‌ریز و درنتیجه مشکلات رشد و تولید مثل شوند.

در موردی دیگر، ۴۳۶ هزار ماشین اسباب بازی برای جمع‌آوری فراخوان داده شد که با رنگی تولید شده بود که  دارای سطح غیرمجاز و خطرناک سرب بود.

نزدیک چهار هزار عروسک چینی اسپایدرمن، که سال ۲۰۱۶ در انگلستان شناسایی شد دارای قطعه‌ای پلاستیکی فنجان مانندی بود که در صورتی که کودک آن را در دهان می‌‌‌‏گذاشت خطر مرگ او را تهدید می‌کرد.

سال ۲۰۰۷ برای جمع آوری حدود ۱۹ میلیون اسباب‌بازی چینی از سطح کشورهای مختلف به دلیل وجود آهن‌رباهای کوچک و قوی در آنها فراخوان داده شد. آهنربای داخل این محصولات اگر توسط کودک بلعیده شود می‌تواند باعث سوراخ شدن روده یا انسداد منجر به مرگ شود.این اسباب بازی‌ها توسط شرکت متال در چین تولید شده بود و عروسک‌های مشهور باربی، تنر و پلی‌پاکت در میان آنها دیده می‌شد.

آلودگی سرب در جواهرات فلزی زینتی که توسط کودکان استفاده می‌شود نیز یافت شده است. در سال ۲۰۰۷، حدود  ۱۳۰ هزار گردنبند، دستبند، و گوشواره‌ وارداتی دارای مشکل فوق در آمریکا شناسایی شد. در همان سال حدود سیصدهزار انگشتر با چنان شرایطی یافت شد.

حدود ۶۴۰۰ دوچرخه چینی در سال ۲۰۰۹ به دلیل ضعف در بدنه که می‌توانست منجر به زمین خوردن کودک شود برای جمع‌آوری فراخوان داده شد. هم زمان ۱۰ هزار سه پایه نقاشی مخصوص کودکان شناسایی شد که به میزان غیرمجاز سرب آلوده بودند.

کالسکه و پستانک کودکان گرچه اسباب بازی نیستند اما به طور مستقیم به سلامت کودکان مربوط هستند. سال  ۲۰۰۹ پس از آنکه دستکم ۱۲ مورد گزارش قطع انگشتان کودکان توسط لولای یک مدل کالسکه  چینی گزارش شد، برای جمع آوری حدود یک میلیون دستگاه از این نوع کالسکه فراخوان داده شد. در همان سال برای جمع آوری حدود ۶۴۰ هزار پستانک به دلیل خطر ایجاد خفگی در کودک فراخوان داده شد.

در تحقیقی که سال ۲۰۱۱ توسط محققان نهاد صلح سبز و IPEN روی ۵۰۰ قلم اسباب بازی و محصولات مربوط به کودکان در پنج شهر بزرگ چین انجام شد، مشخص شد که ۳۲ درصد از اسباب بازی‌ها به سرب، آرسنیک، آدمیوم، جیوه، آنتیموان و یا کروم آلوده هستند و هر کدام از این مواد می‌تواند آسیب دائمی به سیستم عصبی و سیستم ایمنی کودک ایجاد کند. به گفته آنان این آلودگی‌ها نه تنها از طریق لمس کردن یا خوردن وارد بدن کودک می‌شود، بلکه می‌تواند در هوای محیط بازی کودک منتشر شود.

مطالب دیگر:

یک « چشم سوم » درون مغز ما قرار دارد ! دانشمندان چه می‌گویند؟

هشدار کارشناسان : کمونیسم و سوسیالیسم بنیان خانواده را از بین می‌برند

تأثیر منفی موبایل و تبلت بر روی رشد کودکان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی