logo_eet

استدلال بایدن از آهسته‌تر شدن اشتغال‌زایی: «پیشرفت پیوسته و با ثبات»

اشتغال‌زایی پرزیدنت جو بایدن روز جمعه ضمن انتشار گزارش مشاغل که طبق آن اشتغال‌زایی ماه سپتامبر کمتر از انتظارات بود، از «پیشرفت پیوسته و با
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (MANDEL NGAN/AFP via Getty Images) US NEWS

پرزیدنت جو بایدن روز جمعه ضمن انتشار گزارش مشاغل که طبق آن اشتغال‌زایی ماه سپتامبر کمتر از انتظارات بود، از «پیشرفت پیوسته و با ثبات» صحبت کرد.

طبق گزارش مشاغل وزارت کار، مشاغل غیرکشاورزی در ماه گذشته با ۱۹۴،۰۰۰ افزایش همراه بود که این رقم از ایجاد ۳۶۶،۰۰۰ شغل در ماه پیش از آن کمتر بوده و بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی اشتغال‌زایی ۵۰۰،۰۰۰ شغل موسسه فَکت‌سِت است.

بایدن گفت: «اگر یک گام به عقب بردارید و به اتفاقات بنگرید، می‌بینید که در اصل در حال پیشرفت هستیم. شاید سرعت آن به نظر کافی نباشد. من نیز دوست دارم پیشرفت سریعتر صورت گیرد. سرعت پیشرفت را حتماً افزایش خواهیم داد».

ماه گذشته آمار افراد بیکار با اندکی کمتر از نیم درصد کاهش به ۴.۸ درصد رسید و مجموع افراد بیکار در سراسر کشور به ۷.۷ میلیون نفر کاهش یافت. آمار یادشده بسیار پایین‌تر از آمار سال گذشته طی قرنطینه‌های اعمال‌شده است اما همچنان تا آمار پیش از شیوع ویروس حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) راه زیادی در پی دارد.

بایدن از آمار بیکاری بدین گونه تعریف کرد که «این آمار نشان می‌دهد احیای کشورمان حتی با وجود همه‌گیری کووید در حال پیشرفت است». او همچنین به آمار اشتغال‌زایی کلی پس از به قدرت رسیدن خود نیز اشاره کرد که رقمی در حدود ۵ میلیون شغل است.

رئیس ستاد کاخ سفید ران کلاین در توییتر نوشت: «اکنون ظرف مدت فقط ۸ ماه، آمار بیکاری به ۴.۸ درصد کاهش پیدا کرده است. ما در نه ماه اول ریاست جمهوری @POTUS دو برابر بیشتر از هر دولت دیگری در تاریخ شغل ایجاد کرده‌ایم».

جمهوری‌خواهان سیاست‌های دولت بایدن را مقصر اشتغال‌زایی ضعیف ماه گذشته می‌دانند.

جمهوری‌خواهان کمیته کسب ‌وکارهای کوچک مجلس در توییتر نوشتند: «با بازگشت تنها ۱۹۴،۰۰۰ شغل به اقتصادمان در ماه گذشته کاملاً مشخص است که سیاست‌های اقتصادی شکست‌خورده پرزیدنت بایدن در حال خرد کردن کسب ‌وکارهای کوچک است».

و کمیته ملی جمهوری‌خواهان نیز در بیانیه‌ای گفت: «بایدن وعده اشتغال‌زایی داد، وعده داد برای «متوقف کردن ویروس» نقشی مخفی دارد. ترامپ واکسن‌ها و احیای اقتصاد را دو دستی تقدیم بایدن کرد و با این وجود، بایدن در هر دو مورد شکست خورده است».

به طور کلی، «ایالت‌های قرمز» جمهوری‌خواه در صدر احیای اقتصادی دوران همه‌گیری بوده‌اند و در آگوست ۲۰۲۱ پایین‌ترین نرخ بیکاری را در ایالات متحده به ثبت رسانده‌اند.

طبق گزارش مذکور، اشتغال‌زایی در صنعت تفریحات و سرگرمی برای دومین ماه پیاپی با افزایش اندکی همراه شد و تنها ۷۴،۰۰۰ افزایش شغل را شاهد بود. صنعت تولیدات و بسته‌بندی با افزایش ۲۷،۰۰۰ شغل همراه شد. آمار مشاغل دولتی نیز در ماه سپتامبر کاهش ۱۲۳،۰۰۰ شغل را تجربه کرد.

بایدن همچنین از دو لایحه چندتریلیون‌دلاری خود که در کنگره به تعویق افتاده‌اند، دفاع کرد؛ یک برنامه زیرساختی فراحزبی ۱.۲ تریلیون دلاری و یک لایحه تلفیق بودجه که در حال مذاکره برای کاهش رقم آن از ۳.۵ تریلیون دلار هستند.

بایدن گفت: «آمار مشاغل یادشده همچنین به ما یادآوری می‌کنند که کار مهمی در پیش روی خود داریم و سرمایه‌گذاری‌های مهمی باید انجام دهیم».

بایدن همچنان مدعی است که لایحه تلفیق در «بخش انرژی پاک» اشتغال‌زا خواهد بود.

او گفت: «تمام دنیا می‌داند که آینده صنعت خودرو در برق و فناوری باتری‌های برقی است. ما باید کاری کنیم که در عوض عقب ماندن، این آینده را بسازیم».

مطالب دیگر:

رأی سنا به افزایش موقتی سقف بدهی؛ مجلس روز سه‌شنبه رأی می‌دهد

قانون‌گذاران بایدن را وادار به حمایت از تایوان در بحبوحه تجاوزهای رو به افزایش چین می‌کنند

بیمارستان کلرادو از پیوند کلیه به زنی که نمی‌خواهد واکسن کرونا بزند، امتناع کرد

اخبار مرتبط