china-3-min

استراتژی رژیم چین، پیروزی بر دشمن بدون شلیک حتی یک گلوله است (بخش ۲)

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۳

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

بخش ۱ را در اینجا بخوانید

جبهه متحد

گرشنک می‌نویسد رژیم چین در اقدامات خود مربوط به «جبهه متحد» که هدف آن نفود در نخبگان آمریکا است تا آن‌ها به میل چین رفتار کنند، به موفقیت‌هایی دست یافته‌است.

«اقدام جبهه متحد» که در میان رهبران حزب کمونیست چین ملقب به «اسلحه جادویی» شده‌است، شامل تلاش‌ هزاران گروه فرامرزی است که به عملیات نفوذ سیاسی، سرکوب جنبش‌های مخالف، جمع‌آوری اطلاعات و تسهیل انتقال تکنولوژی به چین می‌پردازند. بسیاری از این گروه‌ها توسط «دپارتمان اقدام جبهه متحد» در حزب کمونیست، سازمان‌دهی می‌شوند. سال گذشته پژوهشی توسط مجله نیوزویک، حدود ۶۰۰ عدد از این گروه‌ها را در ایالات متحده شناسایی کرد.

گرشنک گفت: «سازمان‌های مربوط به جبهه متحد، برای سالیان بسیار بسیار طولانی در آمریکا مجاز بوده‌اند که بدون مجازات کیفری اقدامات خود را پیش ببرند».

گرشنک طی خدمت خود در اندیشکده‌ای آمریکایی یا در دانشگاه، به عینه شاهد اقدامات جبهه متحد رژیم چین بوده‌است. او دریافت که عوامل نفوذ چینی، در جلب نظر تحلیل‌گران، اشخاص دانشگاهی و رهبران تجاری «بسیار موفق» بوده‌اند.

این افراد آمریکایی‌ که هدف عملیات نفوذ بوده‌اند، گاها به شام یا پروازی به چین دعوت شده‌اند؛ جایی که عوامل چینی در کنار پذیرایی از آن‌ها، اطلاعات محرمانه و ارزشمندی را به آنان می‌دادند؛ مثل اینکه چه در پس پرده رهبران عالی حزب کمونیست چین می‌گذرد.

گرشنک افزود: «بنابراین آن افراد حس مهم بودن پیدا می‌کنند. آن‌ها هیچ اطلاعی ندارند که تا چه میزان فریب داده شده‌اند». این فریب روانی افراد هدف آمریکایی، گواه خوبی برای کارآمدی اقدامات جبهه متحد حزب کمونیست چین است.

«من اغلب، آمریکایی‌هایی را می‌دیدم که به طور منظم با پرسنل دپارتمان اقدام جبهه متحد تعامل داشتند و دقیقا همان کاری را می‌کردند که حزب کمونیست از آن‌ها می‌خواست؛ بنابراین به نیابت از حزب کمونیست و به عنوان بخشی از نظام فکری او رفتار می‌کردند».

«آن‌ها طوری سازماندهی شده بودند تا اساسا طوطی‌وار همان موضع حزب کمونیست چین را تقریبا درباره تمام مسائل اتخاذ کنند؛ بدون آنکه به آن‌ها چنین گفته شده باشد».

گرشنک بیان کرد ایالات متحده در پاسخ باید اقداماتی جدی درباره شناسایی و فاش کردن گروه‌ها و عوامل جبهه محتد در کشور انجام دهد و سپس علیه آن‌ها اقدام حقوقی کند.

دولت ترامپ این پروسه را با شناسایی انجمن ملی اتحاد صلح‌آمیز چین به عنوان سازمانی که توسط دپارتمان اقدام جبهه متحد کنترل می‌شود، آغاز کرد و این کار را ضمن ماموریت‌های خارجی خود قرار داد. همچنین این دولت، عمل مشابهی را درباره سازمان کنفسیوسی، مرکز ایالات متحده انجام داد؛ سازمانی که انجمن‌های کنفسیوسی با پشتیبانی مالی پکن را در دانشگاه‌ها و کلاس‌های سراسر آمریکا تبلیغ می‌کند.

گرشنک افزود ایالات متحده باید اقدامات بیشتری را برای دفاع از خود در برابر جنگ سیاسی حزب کمونیست چین انجام دهد. قدم اول درک ماهیت این تهدید است و قدم دوم پیش‌روی با کمک یک استراتژی جامع است که می‌تواند شامل ایجاد سازوکارهای نهادی و تحصیلی برای مقابله با تهاجم رژیم چین باشد.

او گفت اگر این کار انجام شود «آنگاه ما شانس مقابله کردن داریم».

«اگر ما مقابله نکنیم، آن‌ها حتی بدون شلیک یک گلوله پیروز خواهند شد».

مطالب دیگر:

موج اعتراضات ایرانیان به سند همکاری ۲۵ ساله با چین کمونیست

ترامپ وب‌سایت شخصی جدیدش را راه‌اندازی کرد

اقدام تلافی‌جویانه رژیم چین نسبت به برخی از برندهای غربی