(William West /AFP via Getty Images)
(William West /AFP via Getty Images)

استرالیا می‌گوید که چین درخواست‌ها برای کاهش تنش‌های تجاری را نادیده گرفته است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۲۹

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۲۹

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

استرالیا روز یکشنبه از چین خواست تا به تماس‌ها و درخواست‌های خود برای کاهش تنش‌ها بین دو کشور پاسخ دهد.

تنش‌ها میان استرالیا و چین زمانی تشدید شد که اواسط ماه گذشته کانبرا، شفافیت چین در خصوص ویروس حزب کمونیست چین (کروناویروس) را زیر سؤال برده و خواستار تحقیقات جامع و بین‌المللی درباره منشأ شیوع این ویروس شد.

در واکنش، پکن نیز واردات شماری از کالاها از استرالیا را لغو کرد و خواستار اعمال تعرفه به واردات کالا از استرالیا گردید.

روابط بین کانبرا و پکن، پیش‌تر در نتیجۀ اتهامات استرالیا مبنی بر مداخله چینی در امور داخلی، و نگرانی درباره آنچه استرالیا به عنوان نفوذ فزاینده چین در منطقه اقیانوس آرام تلقی می‌شود، پر تنش شده بود.

سایمون بیرمینگام، وزیر تجارت استرالیا در این باره اعلام کرد که آماده گفتگو با چین است و از همتایان چینی خود خواسته است تا در زمینه مسائل تجاری با کانبرا مذاکره کند. وی تأکید کرد که این درخواست همچنان بی‌پاسخ مانده است.

 چین در نتیجۀ درخواست کانبرا مبنی بر تحقیق بین‌المللی در مورد منشا ویروس  حزب کمونیست چین، واردات برخی اقلام نظیر گوشت گاو از استرالیا را متوقف کرده است و گفته است که قصد دارد تعرفه‌های سنگینی را بر واردات از استرالیا اعمال کند.

وزیر امور خارجه استرالیا گفت که در صورت تحمیل تعرفه‌ها بر کالاهای این کشور، استرالیا حق خود را برای تشکیل پرونده در سازمان تجارت جهانی در اختیار دارد.

فراخوان استرالیا برای تحقیق مستقل از چین، در حالی مطرح ‌‏شد که رئیس جمهور آمریکا نیز در حال افزایش انتقادات خود از چین هستند.

ترامپ و دستیاران ارشد وی همچنین چین را به عدم شفافیت پس از وقوع ویروس متهم کردند. روز شنبه، ترامپ گفت اگر چین «آگاهانه مسئول» این بیماری باشد، باید با عواقب آن روبرو شود.

استرالیا قرار است هفته آینده در جلسه سالانه سازمان جهانی بهداشت که در سوئیس برگزار می‌شود شرکت کند. این جلسه نخستین اجلاس این سازمان پس از شیوع بیماری کووید۱۹ است.

آمار رسمی مبتلایان به این بیماری در حال نزدیک شدن به ۵ میلیون نفر و مرگ بیش از ۳۱۰ هزار نفر در جهان است و زندگی در شهرهای بزرگ را مختل و اقتصاد را فلج کرده است.

استرالیا تاکنون موفق به مهار این بیماری همه‌گیر از طریق اقدامات سریع و سختگیرانه و پر هزینه کرده است.

این کشور با جمعیت ۲۵ میلیون نفری، کمی بیش از ۷ هزار ابتلا ، و تنها ۹۸ مورد مرگ در نتیجه کووید۱۹ داشته است که به طور قابل توجهی پایین‌تر از میزان گزارش شده در آمریکای شمالی و اروپا است. دولت این کشور از آزمایش بیش از یک میلیون نفر برای این ویروس خبر داده است. در نتیجه استرالیا اقدام به بازگشایی اماکن عمومی، مشاغل و کاهش محدودیت‌های اجتماعی کرده است.

مطالب دیگر:

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

هزاران ربات‌ چینی در توئیتر، تبلیغات دروغ حزب کمونیست را پخش می‌کنند

چطور از افزایش وزن در دوره قرنطینه کووید-۱۹ جلوگیری کنیم

برای این بیماری همه‌گیر یک درمان وجود دارد: به “حزب کمونیست چین” نه بگویید!