logo_eet

 فرماندار نیویورک: قصد استعفا ندارم

استعفا فرماندار نیویورک با فشار جمهوری‌خواهان و حزب خود برای استعفا روبرو است، زیرا سه زن او را به آزار و اذیت جنسی متهم کردند و دولت ایالت
اندرو کوئومو، فرماندار نیویورک (Seth Wenig/POOL/AFP via Getty Images)

اندرو کوئومو، فرماندار دموکرات نیویورک، که با اتهام رسوایی جنسی مواجه است و با فشار برای استعفا روبرو است، روز چهارشنبه اعلام کرد که استعفا نخواهد داد.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی مخالفانش را به سیاست‌بازی متهم کرد و به خبرنگاران گفت «من توسط سیاستمداران انتخاب نشده‌ام. من توسط مردم ایالت نیویورک انتخاب شدم و قصد استعفا ندارم.»

فرماندار نیویورک با فشار جمهوری‌خواهان و حزب خود برای استعفا روبرو است، زیرا سه زن او را به آزار و اذیت جنسی متهم کردند و دولت ایالتی او نیز به عدم ارئه داده‌های مرگ ناشی از کووید۱۹ به قانونگذاران ایالتی اذعان کرده است.

دولت کوئومو در مارس ۲۰۲۰ به طور ناگهانی به مسئولین خانه‌های سالمندان دستور داد تا ساکنان خود را مجدداً پذیرش کنند، و افراد جدید را بپذیرند حتی اگر آزمایش کووید۱۹ آنها مثبت باشد. مقامات ایالتی از افشای تعداد ساکنان خانه سالمندان که در بیمارستان‌ها فوت شده‌اند خودداری کردند، اما این رقم پس از انتشار گزارش تحقیقاتی توسط دادستان کل دادگستری در ژانویه اعلام شد.

مقامات همچنین درخواست‌های قانونگذاران ایالتی را در مورد داده‌ها رد کردند و ادعا کردند که این داده‌ها می‌تواند توسط تیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق علیه ما استفاده شود.

کوئومو، وکیلی که از سال ۲۰۱۱ تاکنون نیویورک را اداره می‌کند، سال گذشته یکی از مشهورترین فرمانداران کشور بود که مورد ستایش رهبران حزب قرار داشت. اما محبوبیت او در هفته‌های اخیر به شدت سقوط کرده است، به خصوص پس از آنکه سه زن ادعای آزار و اذیت توسط کوئومو را طرح کردند.

لیندزی بویلان، ۳۶ ساله ، معاون سابق وزیر امور خارجه، می گوید کوئومو ۶۳ ساله، در یک جلسه ناگهان او را بوسید، و در موارد دیگری او را مورد آزار و اذیت قرار داده است. شارلوت بنت، ۲۵ ساله، دیگر دستیار سابق، می‌گوید کوئومو از او سوالات نامناسبی پرسیده است، و آنا روچ، ۳۳ ساله ، می‌گوید کوئومو پرسید آیا می‌تواند در عروسی او را ببوسد؟ وی عکسی را نشان می‌دهد که کوئومو در این رویداد صورت خود را با دستان خود گرفته است.

فرماندار روز چهارشنبه گفت که او بیشتر مردم را می‌بوسد. او گفت «می‌توانید صدها عکس از من را در حال بوسیدن مردم، چه مردان و چه زنان پیدا کنید. این روش معمول و عادی سلام دادن است.»

کوئومو روز یکشنبه در بیانیه‌ای کتبی گفت که او هرگز قصد آزردن کسی یا آسیب رساندن را نداشته است. او گفت بازی‌گوش بودن و شوخی در کار را در کنار امور جدی مد نظر دارد.

او روز چهارشنبه گفت که با وجودی‌ که وکلایش به او توصیه کرده بودند چیزی نگوید می‌خواهد به اتهامات رسیدگی کند.

«من می خواهم نیویورکی‌ها مستقیماً در این مورد از من بشنوند. من کاملاً از حق حضور یک زن حمایت می‌کنم و فکر می‌کنم باید از هر لحاظ مورد تشویق قرار گیرد. اکنون می‌فهمم که به گونه‌ای رفتار کردم که مردم احساس ناراحتی کردند. غیرعمدی بود و من واقعاً و عمیقاً بخاطر آن عذرخواهی می‌کنم. من از این بابت خجالت می‌کشم و گفتن این آسان نیست. اما این حقیقت است.»

کوئومو افزود «هرگز به طور نامناسبی به کسی دست نزدم. در آن زمان هیچ وقت نمی‌دانستم که باعث می‌شوم کسی احساس ناراحتی کند و مطمئناً هرگز قصد نداشتم کسی را آزار دهم. این آخرین کاری است که می‌خواهم انجام دهم. از مردم این ایالت خواستم قبل از هر چیز منتظر واقعیات گزارش دادستان کل باشند.»

دادستان کل نیویورک، لتیتیا جیمز، که یک دموکرات است، در حال تحقیق درباره شکایات است. برخی از دموکرات‌ها منتظر نتایج هستند تا در مورد کناره گیری کوئومو موضع بگیرند، اما برخی دیگر می‌گویند او باید فوراً این کار را انجام دهد.

کاتلین رایس از نمایندگان مجلس در توئیتی می‌گوید «زمان آن رسیده است. فرماندار باید استعفا دهد.» ناتالیا فرناندز، دیگر نماینده مجلس نیز گفت «چند زن دیگر نیاز به جلو آمدن دارند؟ فرماندار کوئومو نیاز به استعفا دارد.»

قانون گذاران روز سه شنبه به توافق‌نامه‌ای برای لغو اختیارات اضطراری کوئومو دست یافتند، که سال گذشته به او برای کمک به مبارزه با پاندمی اعطا شد.

اظهارات اخیر کوئومو، با واکنش خانم بویلان مواجه شد و در توئیتی گفت که اگر شما از رفتار نامناسب خود با کارکنان‌تان بی‌اطلاع بودید، مردم نیویورک چطور می‌توانند به شما اعتماد کنند؟

مطالب دیگر:

مشاور سابق امنیت ملی: چین پس از سرکوب هنگ‌کنگ و شین جیانگ، حالا تایوان را «جایزه بزرگ بعدی» خود می‌داند

تدکروز: دولت بایدن فشار روی چین را کاهش داده است

ترامپ: اگر سال ۲۰۲۴ کاندیدا شوم، بعید است شخص دیگری بتواند برنده شود

اخبار مرتبط