Search
Asset 2

استفاده نادرست از لنزهای تماسی می‌‌‏تواند منجر به آسیب‌‌‏های جدی در چشم شود

لنز های تماسی چشم (joingate/iStock)

 

استفاده از لنزهای تماسی در میان افرادی که ضعف بینایی دارند، بسیار رایج است. اما این لنزها نیاز به مراقبت‌‌‏های بهداشتی دقیقی دارند که بی‌‌‏توجهی به این مسئله می‌‌‏تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

متخصصان مراکز پیشگیری و کنترل بیماری‌‌‏ها در ایالات متحده (CDC)، اخیرا با بررسی داده‌‌‏های موجود در مراکز درمانی و سازمان غذا و داروی آمریکا گزارشی منتشر کرده که در آن نسبت به بسیاری از این عوارض هشدار داده است.

این عوارض اغلب در اثر آلودگی، به‌‌‏خواب رفتن با لنز و یا استفاده از لنزها بیشتر از مدت زمان تعیین شده به وجود می‌‌‏آیند.

عفونت، زخم و التهاب  قرنیه، مهمترین پیامدهای بی‌‌‏توجهی به نکات ایمنی و بهداشتی هستند که به گفته متخصصان ۲۰ درصد موارد آسیب دیدگی بسیار جدی بوده است.

در این گزارش آمده است: «اگرچه لنزهای تماسی برای اصلاح بینایی بسیار مؤثر کارآمد است، اما درصورت عدم مراقبت صحیح هنگام مصرف، خطر عفونت وجود دارد.»

به گفته متخصصان عوارض استفاده نادرست از لنز می‌‌‏تواند تا جایی پیش برود که فرد به زخم مرکزی قرنیه و کاهش بینایی دچار شود و یا حتی به پیوند قرنیه نیاز پیدا کند.

متخصصان توصیه می‌‌‏کنند که بیماران از لنزها فراتر از مدت زمان تعیین شده استفاده نکنند، از مصرف لنزهای تاریخ مصرف گذشته بپرهیزند، بدون خارج کردن لنزها به خواب نروند و حتی چرت نزنند. با لنز شنا نکرده و برای شستشوی آنها از آب شهری یا حتی آب مقطر استفاده نکنند و فقط از محلول‌‌‏های مخصوص استفاده نمایند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی