logo_eet

استقبال گسترده بازاریان از فراخوان اعتصابات سراسری

GettyImages-165119761-1-min-590x393

به دنبال فراخوان‌های متعدد برای آغاز اعتصابات سراسری و اعتراضات خیابانی در روزهای ۱۴، ۱۵ و۱۶ آذرماه، تعداد زیادی از صاحبان کسب و کار در بسیاری از شهرهای ایران از این فراخوان استقبال کرده و امروز مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از مغازه‌های مناطق لاله‌زار،امیرکبیر، باغ سپه سالار، منوچهری،ستارخان، سعدی،چراغ برق، امین حضور و بخش‌هایی از بازار بزرگ تهران در اعتصاب هستند.

همچنین گزارش‌های متعددی از استان‌های البرز، کردستان، اصفهان، خوزستان، ایلام، آذربایجان غربی، فارس، مرکزی، کرمانشاه، شیراز، سیستان و بلوچستان، گیلان و بوشهر از بسته شدن مغازه‌ها و مراکز تجاری در شهرها مختلف این استان‌ها حکایت دارد.

همزمان با آغاز اعتصاب کسبه و بازاریان، گروه‌های مختلفی از کارگران نیز به این اعتصاب‌ها پیوستند؛ ازجمله کارکنان شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی در ماهشهر، کارکنان کارخانه سیمان دیزیچه اصفهان، کارگران سیتی سنتر در سپاهان‌شهر اصفهان.

همچنین گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی حاکی است که کامیون‌داران در اصفهان و تهران نیز دست از کار کشیده‌اند.

در نخستین روز از اعتصابات سه‌روزه، شمار زیادی از دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف نیز از رفتن به کلاس درس خودداری کردند. دانشجویان بسیاری از دانشگاه‌های ایران در روزهای گذشته نیز دست به اعتصاب فراگیر و مداوم زده بودند.

از سوی دیگر همزمان با اولین روز اعتصاب سراسری در ایران غلامحسین محسنی اژه‌ای،‌ رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی در جلسه‌ای از نیروهای امنیتی و قضایی خواست که کسانی را که مردم را با «تهدید» وادار به اعتصاب می‌کنند شناسایی و  با آنها برخورد شود.

رییس اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی اعتراضات فعلی در ایران را یک تهدید قریب‌الوقوع نمی‌داند اما به دلیل تورم بالا و عدم اطمینان اقتصادی ممکن است با ناآرامی‌های بیشتری روبه‌رو شود.

ایوریل هینز که با ان‌بی‌سی نیوز گفتگو می‌کرد در عین حال تاکید کرد که اعتصاب بازارها در ایران منجر به بی‌ثباتی حکومت جمهوری اسلامی خواهد شد.

وی افزود: «مقام‌های جمهوری اسلامی واقعاً با چالش‌هایی روبرو هستند و حتی در سراسر کشور شاهد تعطیلی پراکنده کسب‌وکارها هستند، این یکی از مواردی است که به مرور زمان منجر به افزایش ناآرامی و بی‌ثباتی می‌شود.»

 

 

اخبار مرتبط