Search
Asset 2

پس از آنکه پوتین استقلال دو منطقه در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت،‌ کاخ سفید آن مناطق را تحریم کرد

استقلال پوتین در سخنرانی تلویزیونی خود در روز دوشنبه، حاکمیت اوکراین را به چالش کشید و گفت این کشور توسط بلشویک، روسیه کمونیستی پس از انقلاب
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (Alexey Nikolsky/Sputnik/AFP via Getty Images)

کاخ سفید در واکنش به اقدام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه در شرق اوکراین، تحریم‌هایی را علیه این مناطق اعلام کرد.

پوتین در سخنرانی تلویزیونی خود در روز دوشنبه، حاکمیت اوکراین را به چالش کشید و گفت این کشور توسط بلشویک، روسیه کمونیستی پس از انقلاب ۱۹۱۷، ایجاد شد. سپس اعلام کرد: «استقلال و حق حاکمیت جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک را به رسمیت خواهد شناخت» که دو منطقه در دنباس اوکراین، تحت کنترل گروه‌های جدایی طلب مورد حمایت روسیه هستند

پوتین گفت: «از مجلس فدرال فدراسیون روسیه می‌خواهم که از این تصمیم حمایت کند و سپس، با هر یک از این جمهوری‌ها، معاهدات دوستی و کمک متقابل تصویب کند. این دو سند در آینده‌ای بسیار نزدیک آماده و امضا خواهند شد.» او افزود: «از کسانی که قدرت را در کی‌یف به‌دست گرفته و در دست دارند، خواستار توقف فوری خصومت‌ها هستیم.»

مدت کوتاهی پس از ایراد این سخنرانی، پوتین فرمانی را امضا کرد که اجازه اعزام سربازان به این دو منطقه جداشده را صادر می‌کرد.

روسیه هم‌چنان بیش از ۱۵۰۰۰۰ سرباز در امتداد مرز اوکراین و بلاروس دارد. وضعیت، اندازه و محدوده نیروهای احتمالی که به مناطق مورد مناقشه اعزام خواهند شد، مشخص نیست. اوکراین می‌گوید نیروهای روسی سال‌ها است در دنباس حضور دارند، هرچند روسیه رسماً حضور «منظم نیروهای مسلح» در منطقه را رد کرده است.

واشنگتن از طریق بیانیه‌ای که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، منتشر کرد، به سخنرانی پوتین واکنش نشان داد و گفت اقدام پوتین «قابل پیش‌بینی» بود و دستور اجرایی رئیس‌جمهور جو بایدن برای تحریم‌هایی فوری علیه این دو منطقه اوکراین را اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است که دستور بایدن «سرمایه‌گذاری جدید، تجارت و تأمین مالی افراد آمریکایی به یا از مناطقی از اوکراین که جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک خوانده می‌شوند، ممنون می‌کند. هم‌چنین، این دستور اجرایی اختیار اعمال تحریم‌ را علیه هر فردی که مصمم به فعالیت در آن مناطق اوکراین باشد، فراهم می‌کند.»

ساکی اضافه کرد اقدامات بیشتری برای رسیدگی به «نقض آشکار تعهدات بین‌المللی روسیه» توسط پوتین در پیش است.

هم‌چنین تصریح کرد که اقدامات روز دوشنبه ایالات‌متحده جدا از بسته تحریمی پیشنهادی علیه روسیه در صورت حمله این کشور به اوکراین است.

مقامات ایالات‌متحده با متحدان اروپایی خود هماهنگ کرده‌اند تا روسیه را تهدید به تحریم‌های «شدید»، در صورت اقدام به حمله، کنند. مقامات اعلام کرده‌اند این تحریم‌ها شامل تحریم‌ علیه سیستم‌های مالی مهم روسیه، تحریم نزدیکان پوتین و متوقف کردن خط لوله نورداستریم۲ از روسیه به آلمان است.

ایالات متحده اعلام کرده متعهد به پیگیری مسیر دیپلماسی با روسیه است. کاخ سفید یکشنبه اعلام کرد که بایدن «اصولاً» با ملاقات با پوتین موافق است، مشروط بر این‌که او برای حمله به اوکراین اقدام نکند. مشخص نیست که آیا اقدامات روز دوشنبه روسیه ملاحظات ایالات‌متحده را برای دیپلماسی یا ملاقات بین رهبران این دو کشور تغییر خواهد داد یا خیر.

روسیه شبه‌جزیره کریمه اوکراین را در سال ۲۰۱۴ ضمیمه خاک خود کرد و از آن زمان، منطقه دنباس شاهد خشونت بین دولت اوکراین و گروه‌های جدایی‌طلب بوده است که جان بیش از ۱۴۰۰۰ نفر را گرفته است.

مطالب دیگر:

مجلس عوام کانادا قانون اضطراری دولت را تصویب کرد؛ معترضین شکایت قانونی می‌‌‌‏کنند

بایدن وضعیت اضطراری ملی ناشی از کووید۱۹ را در ایالات‌متحده تمدید کرد

اپلیکیشن «تروث سوشال» ترامپ در تعطیلات روز رئیس جمهور در اپ‌استور اپل در دسترس قرار گرفت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی