Search
Asset 2

تام کاتن: سنا پس از ۲۰ ژانویه فاقد اختیارات قانونی برای برگزاری جلسه دادرسی استیضاح ترامپ است

كاتن روز چهارشنبه گفت كه براساس قانون اساسی سنا فاقد اختیار برای انجام مراحل استیضاح علیه رئیس جمهور دونالد ترامپ پس از ترك دفتر خود است
سناتور تام کاتن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس (Tasos Katopodis/Getty Images)

سناتور تام کاتن (نماینده آرکانزاس) روز چهارشنبه گفت که براساس قانون اساسی، سنا فاقد اختیار برای انجام مراحل استیضاح علیه رئیس جمهور دونالد ترامپ پس از ترک دفتر خود است.

 کاتن در بیانیه‌ای گفت: «سنا براساس قانون اساسی فاقد اختیار برای انجام مراحل استیضاح علیه رئیس جمهور سابق است. بنیانگذاران روند استیضاح را به عنوان راهی برای حذف صاحب منصبان از مشاغل عمومی طراحی کردند – نه بازجویی علیه شهروندان خصوصی.»

کاتن در بیانیه خود گفت که پس از آنکه دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان با پیوستن ۱۰ جمهوری‌خواه به استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ برای دومین بار رای دادند، با برگزاری یک جلسه دادرسی استیضاح دیگر در سنا مخالفت خواهد کرد.

این استیضاح، که در یک جلسه هفت ساعته انجام شد، سریع‌‌‌‏ترین جلسه در تاریخ ایالات متحده بود. همچنین اولین بار است که در تاریخ ملت یک رئیس جمهور دو بار استیضاح می‌‌‌‏شود.

جمهوری‌‌‌‏خواهان از این شتاب و عجله انتقاد کردند و استدلال کردند که این کار فرایند قانونی را در مورد رئیس جمهور دنبال نمی‌‌‌‏کند و به مردم امریکا نیز اطمینانی به روند رسیدگی نمی‌‌‌‏دهد. دموکرات‌‌‌‏ها روند کوتاه شده بررسی را با این ادعا توجیه کردند که ترامپ هر روزی که در اداره خود مشغول به کار باشد، خطری برای ملت ایجاد می‌‌‌‏کند.

همه دموکرات‌‌‌‏ها به استیضاح رای مثبت دادند.

برخی از جمهوری‌‌‌‏خواهان استدلال کردند که پیش رفتن با استیضاح باعث شکاف بیشتر ملت خواهد شد.

نماینده‌‌‌‏ای به نام تام کول گفت: «به جای اینکه به عنوان یک نیروی متحد به جلو حرکت کنیم، اکثریت مجلس تصمیم دارند که ما را بیشتر از هم جدا کنند. نمی‌‌‌‏توانم به هیچ اقدام دیگری فکر کنم که مجلس بتواند بیشتر از عملی که امروز در نظر داریم انجام دهیم، موجب تفرقه بیشتر مردم آمریکا شود.»

برخی از جمهوری‌‌‌‏خواهان مخالف استیضاح، صریحاً از رئیس جمهور دفاع نکردند. افراد دیگری که با این اتهام مخالفت کردند، استدلال کردند که اقدامات رئیس جمهور به معنای تحریک نبوده است.

رئیس جمهوری‌‌‌‏خواهان، دادستان سابق نیروی دریایی، گفت: «رئیس جمهور ترامپ در این راهپیمایی از حاضران خواست صلح آمیز و وطن‌‌‌‏دوستانه صدای خود را به گوش دیگران برسانند. هیچ اشاره‌‌‌‏ای به خشونت نشده است، چه رسد به دعوت به واکنش. سخنان رئیس جمهور دونالد ترامپ حتی با تعریف از تحریک در اساسنامه‌‌‌‏های کیفری نیز منطبق نیست.»

نماینده جمهوری‌‌‌‏خواه، نانسی مِس خاطرنشان کرد که شورش‌‌‌‏ها، صرفا شورش ناقض کنگره در شش ژانویه نبوده است، بلکه ماه‌‌‌‏های قبل از آن نیز بوده است که در آن سیاستمداران هر دو طرف مقصر هستند. به نظر می‌‌‌‏رسد میس به شورش‌‌‌‏های سراسری اشاره دارد که توسط گروه‌‌‌‏های افراطی آنتیفا و جنبش جان سیاهان مهم است،  تحریک و انجام شده بودند. شورش، آتش سوزی و غارت تا دو میلیارد دلار خسارت در سراسر کشور به وجود آورد و منجر به کشته شدن بیست و چهار نفر شد. مک کلینتاک اظهار داشت که اگر شورشی‌‌‌‏های آنتیفا و جان سیاهان مهم است با پشتکار مورد پیگرد قانونی قرار می‌‌‌‏گرفتند، ممکن بود این وقایع در کنگره أصلا اتفاق نمی‌‌‌‏افتاد.

مطالب دیگر:

حزب جمهوری‌خواه پسا-ترامپ، احتمالاً بیشتر خط‌مشی‌های او را دنبال خواهد کرد

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

وقتی اعتراضات مسالمت‌آمیز زیر سایه کمونیسم «خشن» می‌شود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی