Asset 2

اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس مخالفان حجاب اجباری را تلویحا بی‌شرف خواند

(STR/AFP via Getty Images)
(STR/AFP via Getty Images)

اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه، به صورت تلویحی زنانی که حجاب اجباری را از سر برداشته‌اند بی‌شرف نامید و گفت: در تمام این خیابان ولیعصر که راه بروید یک زن باشرف را نمی‌بینید که غیرمحجبه باشد.

این توهین‌ها در حالی مطرح می‌شود که از ابتدای اعتراض‌های سراسری در سه ماه پیش که با قتل مهسا امینی پس از بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی رخ داد بسیاری از زنان و دختران در نقاط مختلف ایران حجاب اجباری را از سر برداشته و بدون حجاب در خیابان‌ها تردد می‌کنند.

همچنین بر اساس داده‌های یک نظرسنجی که توسط گروه داده‌های باز ایران انجام شد ۸۰ درصد از زنان و دختران ساکن تهران در هفته‌های اخیر حضور در خیابان را بدون حجاب اجباری تجربه کردند.

اسماعیل قاآنی که در جمع اعضا نیروی قدس سپاه سخن می‌گفت با تهدید فعالان رسانه‌ای گفت: «هرکدام که یک روز هم علیه نظام کار رسانه‌ای کرده‌اند ضربه خواهند خورد و یک روز نوبت آن‌ها هم می‌رسد.»

بخش‌های زیادی از سخنان وی که از طریق تلویزیون جمهوری اسلامی به‌صورت مستقیم پخش می‌شد در خبرگزاری‌های نوشتاری وابسته به حکومت حذف شده بود.

قاآنی در بخش دیگری از سخنانش با این ادعا که اسرائیل در حال ضربه خوردن از جمهوری اسلامی است گفت: «که در هفته حدود ۴۰ تا ۵۰ عملیات فقط در کرانه باختری انجام می‌شود در حالی که کرانه باختری ۲ برابر شهر تهران وسعت دارد.»

این در حالی است که از ۴ سال گذشته تا کنون اسرائیل به صورت مداوم پایگاه‌های سپاه و نیروهای نیابتی آن را در سوریه مورد هدف قرار داده و صدمات فراوانی به این نیروها وارد کرده است اما در مقابل جمهوری اسلامی حتی از پخش خبر این حملات هم خودداری می‌کند.

وی در این سخنرانی بارها از واژه‌های «روسپی، هرزه، تحفه، خائن، سگ دست‌پرورده خون‌آشام و تفاله‌های بی‌ارزش» در مورد آمریکا، عربستان، اسرائیل و گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی در خارج از کشور استفاده کرد و اظهار داشت: «دشمنان اصلی ما آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند و بقیه مانند عربستان تفاله هستند و ارزش دشمنی ندارند و کمترین هستند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی