Search
Asset 2

اسناد افشاشده دولتی: مقامات رسمی چین از اجرای اوامر رهبر شی سر باز زده‌اند

(NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)
(NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)

در کل تاریخ کشور چین، از سلسله جبال چین‌‌‏لینگ در این کشور، به عنوان «سیاهرگ اژدها» یاد شده است.

شهر شی‌آن که پایتخت باستانی برای دست‌کم ۱۱ دودمان سلطنتی در چین بوده است، در میان این رشته کوه‌ها قرار گرفته است و این یکی از ویژگی‌های جغرافیایی است که کشور چین را به دو منطقه شمالی و جنوبی تقسیم‌بندی کرده است.

چین‌‌‏لینگ، یکی از مکان‌های مقدس به شمار می‌رفته است که با فرمانروایان امپراطوری چین مرتبط بوده‌ است.

طی چند سال اخیر مقامات محلی اقدام به ساخت و ساز ویلاهای لوکس در نزدیکی این کوه‌ها کرده و سود فراوانی از این طریق به جیب زده‌‌اند.

پس از آن‌که رهبر چین، یعنی شی جین‌‌‏پینگ، در سال ۲۰۱۲ به قدرت رسید، یک پویش وسیع برای مبارزه با فساد به راه انداخت تا بتواند حزب کمونیست چین را از شر رقبای سیاسی‌‌‏اش خلاص کند. شی پس از سال ۲۰۱۴ نیز سعی کرد تا تمامی مقامات عالی‌رتبه مفسد را که در ماجرای ویلاهای چین‌‌‏لینگ شرکت داشتند، هدف آماج خود قرار داده و سازه‌های آن‌ها را ویران نماید.

در میان این مقامات عالی‌رتبه می‌توان از رییس پیشین این حزب، ژائو ژنگ‌‌‏یانگ، در استان شمال غربی شانشی نام برد. او به دلیل دریافت رشوه، به حکم اعدام تعلیقی به مدت دو سال محکوم شد. ژائو به واسطه داشتن روابط نزدیک با جیانگ زمین، رهبر عالی پیشین حزب شناخته شده بود. وفاداری به جناحی که جیانگ زمین رهبری آن را بر عهده داشت، در تضاد با سیاست‌های شی تلقی می‌شد.

اما بر اساس یکی از اسناد داخلی در خصوص پروژه «ضد ارتشاء» در چینلینگ، امور تخریب ویلاها در این منطقه همچنان معوق ماند و برخی از این ویلاها هنوز هم پابرجا هستند.

برخی از صاحب‌نظران در خصوص مسائل چین، این موضوع را تجزیه و تحلیل کرده‌اند. بر اساس نتایج تحلیلی این افراد، شی هنوز نتوانسته است تا خود را از شر مقامات عالی‌رتبه حزب که به او وفادار نیستند رها کند یا زیردستان خود را در مسیری که مد نظر او بوده است، بیاندازد.

اسناد

اپک‌تایمز توانسته است یکی از گزارشات داخلی دولت را که در اوایل سال ۲۰۱۸ توسط کمیته حزب کمونیست شهر شی‌آن، اداره چین‌‌‏لینگ منتشر شده بود، از طریق یکی از منابع قابل اعتماد به دست آورد.

بر اساس محتوای این سند، یک تیم فعال در زمینه مبارزه با ارتشاء در حراست داخلی حزب، یعنی کمیسیون مرکزی بازرسی نظم و انضباط (CCDI) در تاریخی بین نهم آگوست تا سیزدهم اکتبر سال ۲۰۱۷، بازرسی‌های خود از ویلاهای چین‌‌‏لینگ  را آغاز کرد.

بر اساس گزارش یادشده، CCDI دریافت که دو گزارش مجزای غیرقانونی وجود دارد که گفته می‌شود که «اصلاح شده‌اند»، اما در واقع هنوز هم جاری هستند. اداره چین‌‌‏لینگ  نیز اعلام کرده است که ۷،۴۰۴ «مورد» کشف شده است.

این گزارش که بالغ بر ۲۰ هزار کلمه دارد، صرفاً در حدود ۲،۳۰۰ کلمه خود را به تشریح ساخت و سازهای قانونی اختصاص داده است. مابقی گزارش نیز مربوط به تشریح الزامات ایدئولوژیکی برای مشی در خط حزب است.

به عنوان مثال، اداره چین‌‌‏لینگ برنامه‌ای را ترتیب داد تا اعضای حزب «گزارش نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین را مطالعه کنند». در این گزارش، به جلسات محرمانه‌ای که هر پنج سال یک بار و پس از تعیین جانشینان بعدی برای رهبران حزب برگزار می‌شود، استناد شده است. پس از برگزاری نوزدهمین کنگره که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، شی بیش از پیش قدرت گرفت، زیرا کنگره تصمیم گرفت تا محدودیت‌های قانونی در مفاد مربوط به رییس حزب را از قانون اساسی چین حذف کند.

در این سند، همچنین اشاره شده است که با پافشاری، از مقامات رسمی خواسته شده است تا «متن اصلی گزارش مربوط به نوزدهمین کنگره ملی و همچنین مفاد بازنگری‌شده قانون اساسی حزب را به صورت دست‌نویس، به نگارش درآورند.»

یکی از صاحب‌نظران چینی به نام لی لین‌یی، در تحلیل خود به این نتیجه رسید که این امر نشان‌دهنده آن است که اقدامات ضد ارتشاء در اداره چین‌‌‏لینگ ، بیشتر سطحی و جزیی بوده‌اند و نتوانسته‌اند تا تغییرات اساسی و بنیادینی در این زمینه به وجود آورند.

او همچنین اشاره می‌کند که رسانه‌ دولتی چین هم گزارشاتی را در مورد تخریب ویلاهای شینلینگ در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ پخش کرده است. این تاریخ، در واقع همان زمانی بوده است که CCDI بار دیگر افرادی را به این منطقه اعزام کرد تا بررسی‌های خود را در زمینه اقدامات ضد ارتشاء انجام دهند.

از آن‌جا که این گزارش داخلی در اوایل سال ۲۰۱۸ منتشر شده است، بنابراین می‌توان چنین نتیجه گرفت که مقامات عالی‌رنبه محلّی، هیچ‌گونه اقدامی را در زمینه تخریب ویلاها در این تاریخ انجام نداده‌اند.

اما جالب این‌جا است که اداره چین‌‌‏لینگ در این سند بیان می‌نماید که توانسته است تا به نتایج خوبی در زمینه امور ضد ارتشاء خود دست یابد.

بر اساس گزارش منتشرشده از سوی دوربین‌های مداربسته پخش دولتی چین مورخ ژانویه سال ۲۰۱۹، شی مجدداً در سال ۲۰۱۴ دستور تخریب ویلاهای چین‌‌‏لینگ  را صادر می‌کند. پس از ابلاغ شش دستورالعمل در طول یک دوره پنج‌ساله، مسئولین در نهایت موفق شدند تا ۱،۱۸۵ ویلا را تخریب کرده و نه ویلای دیگر را هم مصادره کنند.

مطالب دیگر:

سخت‌کوشی و سیستمی که به آن پاداش می‌‌‏دهد: اولین وزیر دادگستری سیاه‌پوست در کانادا

چگونه سرطان یک خانمِ تاجر باعث پیدا کردن نور امیدی شد

چگونه پکن از گروه‌‏های دانشجویی چینی برای سرکوب آزادی بیان در دانشگاه‌های ایالات متحده استفاده می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی