logo_eet

اسناد افشا شده از کمیته ملی بهداشت چین: طی ۲۰ روز حدود ۲۵۰ میلیون نفر به کرونا مبتلا شدند

(NOEL CELIS/AFP via Getty Images)
بحران کرونا-چین
(NOEL CELIS/AFP via Getty Images) بحران کرونا-چین

اسناد افشا شده از کمیته ملی بهداشت چین نشان می‌دهد که بر خلاف ادعای مقامات حزب کمونیست چین، روزانه ده‌ها میلیون نفر در این کشور به کرونا مبتلا می‌شوند.

بر اساس این اسناد، تنها در روز سه‌شنبه هفته گذشته نتیجه آزمایش کرونای حدود ۳۷ میلیون نفر از مردم چین مثبت بوده، اما چین به طور رسمی آمار مبتلایان در این روز را تنها ۳۰۴۹ نفر اعلام کرده است.

همچنین در این اسناد که روز گذشته افشا شدند آمده است حدود ۲۵۰ میلیون نفر از مردم این چین در ۲۰ روز نخست از ماه دسامبر به کرونا مبتلا بودند که حدود ۱۸ درصد از جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیون‌نفری چین است، اما مقامات رسمی شمار مبتلایان در ده روز اول دسامبر را فقط ۶۲ هزار و ۵۹۲ نفر عنوان کرده بود.

در همین حال فایننشال تایمز با انتشار مطلبی عنوان کرد که «سون یانگ» معاون مرکز نظارت و مقابله با بیماری‌های چین، این گزارش رسمی را به کمیته ملی بهداشت چین ارائه و مدعی شده که در موج جدید ابتلا، نیمی از ساکنان پکن و سی‌چوان به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.

در شرایطی که بیمارستان‌های چین مملو از بیماران بدحال است و ارزیابی شده که دست‌کم روزانه بیش از پنج هزار بیمار جان باخته‌اند، چین مدعی است که چهار روز در هفته گذشته هیچ تلفاتی از ابتلا به کرونا را ثبت نکرد.

تقریباً سه سال سیاست سختگیرانه رژیم چین در برابر کووید موسوم به «کووید صفر»، مصونیت کمی برای عموم مردم چین در برابر نوع بسیار مسری اومیکرون کووید۱۹ ایجاد کرده است، که به نظر می رسد در این کشور از کنترل خارج شده است.

یکی از ساکنان پکن به اپک تایمز گفت که پنج عضو خانواده خود را طی ۱۰ روز از دست داده است که حداقل دو نفر از آنها مبتلا به کووید بودند. همه آن‌ها با واکسن‌های سینوواک واکسینه شده بودند.

او در مصاحبه ای در روز چهارشنبه گفت: «این واکسن های تقلبی واقعاً هیچ محافظتی ارائه نکرده‌اند. مردم عادی که مبتلا به کووید هستند چیزی جز مصونیت خود به عنوان دفاع ندارند.»

اخبار مرتبط