logo_eet

مخالفت دادگاه با آزادی یکی از سازمان‌دهندگان اعتراضات کامیون‌داران در کانادا

اضطراری ترودو در وهله اول از استناد به این عمل دفاع کرد و گفت: «این کار مسئولانه و ضروری بود» و شواهدی وجود داشت که افراد می‌خواستند «دموکرا
(Hailey Sani/Public Domain)

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز گذشته، ۲۳ فوریه اعلام کرد که استفاده از قانون شرایط اضطراری را لغو می‌‌‌‏کند و گفت که اکنون وضعیت اضطراری نیست.

ترودو در وهله اول از استناد به این عمل دفاع کرد و گفت: «این کار مسئولانه و ضروری بود» و شواهدی وجود داشت که افراد می‌خواستند «دموکراسی کانادا را تضعیف کنند و حتی به آن آسیب بزنند.»

او این اعلامیه را در یک کنفرانس مطبوعاتی در اتاوا در ۲۳ فوریه در حالی اعلام کرد که سنا در حال بحث در مورد تایید این تصمیم دولت بودند.

در همین حال، مجلس عوام در روز ۲۱ فوریه به نفع استفاده دولت از اقدامات تحت قانون شرایط اضطراری برای واکنش به اعتراضات رای داد. لیبرال‌ها و اعضای حزب دموکرات جدید، به تصویب این اقدامات رای دادند. در حالی که محافظه کاران و بلوک کبکوا به آن رای منفی دادند.

ترودو روز ۱۴ فوریه به این قانون استناد کرد تا با اعتراضات در اتاوا و جاهای دیگر علیه دستورات و محدودیت‌‌‌‌‌‌‌‌‏های کووید‌‌‌‌‌‌‌‌‏۱۹ برخورد کند. در نتیجه در اتاوا پلیس در مقابل معترضان دست به اقداماتی خشونت‌آمیز زد. همچنین تدابیر مالی برای کاهش کمک‌های مالی به اعتراضات اتخاذ شد. به طوری که به بانک‌ها اجازه داده شد حساب‌های افراد و شرکت‌های درگیر در اعتراضات را بدون حکم قضایی مسدود کنند.

اکثریت نخست وزیران ایالت‌های کانادا گفته‌اند که  استناد به قانون شرایط اضطراری غیرضروری است. جیسون کنی، نخست‌وزیر آلبرتا، در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، به موفقیت برخی ایالت‌ها در حل و فصل اعتراضات در گذرگاه‌های مرزی کانادا و ایالات متحده، بدون نیاز به اختیارات اضافی اشاره کرد.

تصویب این قانون در مجلس در شرایطی بود که بسیاری از وکلا از نمایندگان سنا خواسته بودند که طرح قانون موارد اضطراری را تایید نکنند. به گفته آنان استناد به این قانون بدون رعایت آستانه بالا برای استفاده از آن، حاکمیت قانون و آزادی های مدنی را تضعیف می‌کند.

همچنین دادگاه انتاریو روز ۲۲ فوریه با درخواست آزادی مشروط یکی از رهبران تظاهرات کاروان آزادی، به قید وثیقه مخالفت کرد. قاضی دادگاه انتاریو، وثیقه تامارا لیچ، یکی از سازمان‌دهندگان اصلی اعتراضات کاروان آزادی که در مرکز شهر اتاوا در مخالفت با دستورات و محدودیت‌های دولتی مربوط به کووید۱۹، برگزار شد را رد کرد.

لیچ روز ۱۷ فوریه در اتاوا دستگیر شد و به کمک برای ارتکاب شرارت متهم شد. قاضی جولی بورژوا خطاب به او گفت که من نمی‌توانم اطمینان داشته باشم که اگر شما را آزاد کنم، دیگر مرتکب جرم نخواهید شد و بازداشت شما برای حفاظت و امنیت عمومی ضروری است.

قاضی،همچنین به لیچ دستور داد که در طول دوره بازداشت با دیگر سازمان دهندگان کاروان آزادی، یعنی بنجامین دیکتر، کریستوفر باربر و دنیل بولفورد ارتباطی نداشته باشد. باربر در همان روز بازداشت لیچ دستگیر شد و در ۱۹ فوریه به قید وثیقه آزاد شد. بولفورد در ۱۸ فوریه دستگیر شد و ۱۲ ساعت بعد بدون هیچ اتهامی آزاد شد.

همزمان در ایالات متحده، حدود ۷۵ شهروند نیویورک در حمایت از کاروان آزادی کانادا در مقابل ساختمان کنسولگری کانادا در مرکز شهر منهتن تجمع کردند.

دومینیک تالیو، پرستار بازنشسته که از واکسینه شدن خودداری کرده است، از افرادی بود که در این مراسم حضور داشت. وی در گفتگو با اپک تایمز آنچه را که در کانادا می‌گذرد «نقض وحشتناک آزادی شخصی و آزادی‌های مدنی مردم» خواند.

مایکل کین، که بانی برگزاری این تجمع بود به اپک تایمز گفت «من چند روز پیش رسماً اخراج شدم. من عاشق شغلم بودم، همه کسانی را که با آنها کار می کردم دوست داشتم… آنها فقط به این تزریق اهمیت می دادند.» وی بیش از ۱۴ سال سابقه تدریس داشته و به گفته خود «به دلایل متعدد» از جمله باورهای مذهبی صادقانه علیه واکسیناسیون از تزریق خودداری کرده است.

مشابه این رویداد در شهرهای دیترویت و آتلانتا نیز برگزار شد و دومین گردهم‌آیی بود که کین در چند هفته اخیر در ساختمان کنسولگری کانادا ترتیب داد.

مطالب دیگر:

پس از آن‌که دولت بایدن کمک به قربانیان گردباد را رد کرد، دیسانتیس درگاهی اینترنتی برای اهدای کمک راه انداخت

پوتین از «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین خبر داد، انفجارهایی در چندین شهر اوکراین گزارش شد

پنتاگون استقرار نیروهای گارد ملی برای مقابله با اعتراض کاروان کامیون‌داران واشنگتن را تأیید کرد

اخبار مرتبط